Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Cu imbracatul la bebei teoria spune ca trebuie sa aiba un strat mai mult ca adultii, dar fiecare isi da seama in timp, fiecare bebe e diferit, daca ar fi sa-l iau dupa mine, la 20 de grade ii trebuie pullover gros, dar am constat ca Andrei are temperatura lui tati, nu sufera caldura.

 

Lily la BCG reactia apare intre 3 si 8 sapatamani, deci eu zic ca e ok. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele!

 

Pisica-mov, inca nu am gasit un leac pentru kk. Dar eu zic ca al meu nu e constipat...ca atunci cand ii pun supozitor face ceva moale, in niciun caz tare ca atunci cand esti constipat. Eu asa stiu, constipatia inseamna scaun "uscat" care se elimina greu. Al meu face ceva aproape de " lichid". Oricum am citit mult pe tema asta...ca ce altceva ce sa fac?! Si am vazut ca majoritatea sustine ca cei alaptati exclusiv (cum e al meu) pot face rar kk. Ce nu inteleg...ma repet, am mai spus-o...de ce unii alaptati fac la fiecare masa si unii tot alaptati fac rar spre deloc....daca tot se spune ca laptele de mama e 100% digerabil, de ce nu actineaza la toti la fel, sau macar asemanator....

O sa mai intreb si pediatra....nu stiu ce sa mai zic. Te tin la curent oricum.

Cert e ca cica eu ca bebelush, tot asa am facut numai cu supozitor pana pe la 6 luni. Acum nu am probleme...dar naaaa...asta e cazul meu, nu e musai sa fie la fel peste tot. Ma gandesc ca imi seamana mie feciorul.

 

Maddie, dar refluxul sau ce o fi, va deranjeaza?! Adica in afara de faptul ca e un pic de speriat, bebe sufera?! Plange din cauza asta?! Ca ma gandesc ca medicamente si etc sa le dam cand e o suferinta/amenintare ceva....nu asa, imediat.

 

Simcri, tu chiar esti "incercata" de bebe Andrei. Hai ca se face el mare...si toti ceilalti bebei ...

 

Legat de imbracaminte etc...si al meu are mainile reci...in special ieri si alaltaieri cand a fost frig, si i-am mai pus o paturica (ma rog, un fel de pled) pe el. E imbracat cu body si pantalonasi.

Oricum eu 23 de grade nu am cum sa fac in casa pe timpul verii...eu am apartamentul tot orientat pe vest, deci e in soare de la 1 la 8 seara...am doua aparate de aer si degeaba...la 23 de grade nu ajungem. Cel mai racoare vara ajungem la 26..asta este...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, pai si la mine la Bucuresti erau 27 de grade cu aerul conditionat in functiune...de asta am plecat. Aici e un frig...nu se usuca hainele, alte belele.

Simcri , si Andrei ia debridat, inteleg? Atunci ii dau si eu, ca si noua ne-a dat doctorul sa incercam si asta...dar mi s-a parut prea 'tare'...

lili, de ce nu e bine cu foenul?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Simcri!

Imbracatul copiilor cu o haina mai mult decat adultii o stiam si eu, dar ma gandeam ca e folclor, nu teorie. [batcap]

 

Hellie, pai daca seamana cu tine feciorul... nu te stresa! Se regleaza el cand se face mai mare.  

 

Interesant de citit: http://www.printesaurbana.ro/2012/05/baby-blues-si-depresia-post-partum.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie cu kk cred ca chiar depinde de digestia fiecarui bebe, daca unii din cei alaptati fac kk asta se datoreaza fie naturii laptelui, mama poate o avea o dieta bogata in sucuri de fructe prune chestii laxative, sau pur si simplu bebelul are o digestie usoara, dar la fel daca are prea multe scaune fiind alaptat exclusiv inseamna ca laptele trece ca apa deci bebe nu asimileaza nimic, oricum stresul cu kk trebuie sa fie doar la nivelul suferintei, daca bebe sufera ca nu face kk, ca il doare burtica sau chestii din astea atunci trebuie tratat, daca nu pare ca sufera atunci trebuie lasat ca se regleaza, si daca seamana cu tine atunci nu trebuie sa te stresezi prea mult.

 

Pisica_mov da eu ii dau debridat, nu mi-se pare un medicament tare, e un medicament simptomatic care ajuta persistaltica, daca nu i-as da la noi ar fi mult mai rau ce meteorismul si colicile si ajuta cat de cat si constipatia, eu ii dau o zi una nu si in ziua cand nu ii dau urla cel mai tare. Dar acum depinde de fiecare bebel si depinde ce idee a avut medicul cand l-a prescris.

 

Lily da asa zice la carte cu imbracatul, dar realitatea...e cu totul alta

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri, saru'mana!!! Gata, am decis in consiliu de familie ca il lasam mai mult fara supozitor:))) Nu da saracutul niciun semn ca l-ar incomoda. Mereu il verific la burtica, am grija sa nu fie tare etc. El partzuri trage de zor cateodata...nu se strange de burtica, nu plange decat cand ii e foame....si atunci plange tare si isi baga ambii pumni in gurtiza, deci stiu clar ca de foame. :))))

 

Bine ca ne-ai spus ca efectele la bcg se vad si mai tarziu....eu nici nu stiu unde i l-a facut...acum m-am uitat si abia se vede un semn miic pe manutza sus. Deci efecte putem astepta si mai tarziu. Dar sunt obligatorii efectele gen inrosire/umflare etc?!

 

Maddie, sa stii ca la cum povestesti tu si eu cred ca al tau regurgiteaza de lacom. Uite, al meu nu a regurgitat niciodata pana aseara cand efectiv l-am vazut cum pur si simplu inghitzea ca un nemancat mic :) chiar ma miram ca nu il mai vazusem niciodata asa de hulpav...si surpriza, in 10 minute a regurgitat laptic branzit un pic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri..am mai vb si cu vecina si am cautat pe net medicamentele prescrise de dr marcu..si mi s-au parut tari..mai ales pt un bebe asa mic si care nici nu are decat episoade ocazionale de regurgitare puternica..nu ceva de speriat..da.e neplăcut. .incerc eu sa il tin car mai mult sa iasa aerul..sa aibe pozitie ok la alaptat..nu vreau sa bag medicamente de acum..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flafi, tu spuneai la un moment dat ca te-ai decis la vaccinuri de la Gsk...si eu tot la ei m-am decis.

Dar cum facem?! Ii spunem pediatrului ca ne-am decis sa le cumparam si le cumparam si ne ducem cu ele la pediatru?! Sau cum?!

Si i ca ceva...Gsk-ul are toate vaccinurile din lista recomandata de Stat?!

 

Cu problema ta...cu menstruatia. Eu as tinde sa zic ca e doar o menstruatie prelungita. Eu inainte de sarcina pateam asa de doua trei ori pe an...adica venea 4-5zile sange si flux normal si apoi se mai "continua" inca 4-5 cu ceva maro in cantitate medie cat sa "stric" Ob-urile....

Nu zic ca e normal sau ok, dar iti zic doar ca am patit si eu.

 

Si apropo de asta...ce nesuferite sunt lohiile astea...la mine se opresc cate 3-4 zile, eu trec pe absorbante zilnice, si pe nepusa masa ma mai ia cate un val...ehhh...dar parca nici cu absorbante normale nu as sta asa aiurea....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie..al.meu aproape tot timpul mănâncă asa.ca haplea:)) il aud cum inghite cu gogaltzuri:)) iar aerul nu iese tot. Sau nu iese deloc la eructat. .asa ca nu e de mirare ca atunci cand iese..o face cu laptic cu tot..la el au fost episoade tot timpul dupa masa..si de regula daca se agita el în timp ce manca. .nicioadata la o distanta mai mare de 10 min dupa..

 

Mi s-a parut cam ciudat sa dea un tratament asa puternic pt asta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madd motiliul actioneaza la nivelul sistemului nervos inhiba centrul vomei, nu are nicio legatura cu regurgitatia bebelului, din punctul meu de vedere e un medicament tare, il dai la bebei numai daca vomita pe bune pentru ca risca sa se deshidrateze, dar nu la regurgitatie, si daca zici ca e haplea poate fi de supraplin, si mai bine sa-l scoata decat sa-l doara burtica, si ai grija dupa masa sa nu-l manevrezi prea mult pentru ca orificiile dintre esofag, stomac nu se inchid chiar perfect si de asta poate avea si reflux, deci cat mai vertical si cat mai putin manevrat

 

Hellie daca bebe nu sufera nu-l agasa prea tare, daca vezi ca incepe sa se screme sau sa-l doara inseamna ca trebuie sa-l ajuti, cu bcg-ul e obligatorie inrosirea, umflarea, trebuie sa coaca ca sa se formeze cicatricea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...