Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (1)


Recommended Posts

Ce ma enerveaza! Al meu are semn de bcg mai jos de umar, aproape de cot si anterior. Daca le prindeam pe-alea.. Pentru copilul lor tot asa ar fi facut? 

Ce sa mai zic? Eu am facut 3 injectii in terapie pt durere si de la una am nodul. 

Iar cu lohiile e de groaza! Eu teoretic am iesit din lauzie de la finalul saptamanii trecute. Practic azi aveam iar scurgere rozalie. Cantitate extrem de mica. In conditiile astea banuiesc ca trebuie sa mai astept pentru mers la biserica.

Fetele care ati fost dupa 40 zile la biserica, se duce ceva? Gen lumanare, ulei, etc? 

Ii citeste si lui bebe?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 515
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hellie, noi ne-am hotarat la 2 luni pentru infanrix hexa care e de la GSK, Rotarix tot de la GSK, si suntem in discutii cu Prevenar care e de la Pfizer. Pentru ca ar putea face prevenar la 3 luni, sa nu fie deodata. Ar da mai frecvent febra, acum nu stiu..

GSK ar avea synflorix, dar am inteles de la cineva ca ne recomanda mai degraba prevenar.

Pe de alta parte, am fost sfatuiti de pediatra ca sa alegem aceeasi firma, oricare ar fi, si sa mergem pe linia lor de vaccinuri. Din motive de excipienti.

La noi vine medicul de familie acasa, si evitam statul pe la usi. Cumparam noi vaccinurile neobligatorii. El vine cu infanrix hexa doar, la 2 luni. 

Pentru rotarix avem gentuta termoizolanta- gentuta noastra de picnic- pentru ca trebuie pastrata temperatura de frigider de la farmacie pana acasa. 

Trebuie sa intrebam si medicul de familie ce ne sfatuieste pentru vaccinul anti-pneumococic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna mamicutelor! Greu de tot sa mai intru sa scriu, dar sunt la curent cu toate noutatile.

 

La multi ani celor care s-au sarbatorit sambata sau in restul zilelor cat n-am mai scris eu. La multe luni inainte si bebeilor.

 

La noi e tot rau cu colicii, am incercat tot ce se putea, n-a mai ramas decat sa comand infacolul de anglia care cica e mai bun. Singurul lucru bun din toata treaba asta e ca doarme noaptea cam 5-6 ore din cauza ca ziua nu doarme si e rupta de somn. Si la noi cu kk la fel, nu facem zilnic, dar asta e ultima grija. Are o tuse ciudata, in general cand se agita sau cand plange tare. Am sunat dr care ne-a vazut, a zis ca daca nu tuseste decat asa, probabil se ineaca. Si mi-a zis ca daca e ceva sa ma duc la camera de garda. Apai mie nu-mi convine asa, dr asta vrea numai sa vina acasa, eu pe ea n-o gasesc la cabinet niciodata. Asa ca m-am dus la policlinica de langa noi si am inscris-o la alt medic, s-a uitat in gat si a ascultat-o, cica n-ar fi nimic, dar eu tot nu sunt convinsa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu stiu cu picaturile astea de colici, sa nu fie prea mult ce ii dau. Adica ia 3 pipete de infacol, 20 picaturi de sabsimplex, 8 de colief si 5 de protectis impartite la 5 mese. Daca are mai multe mese nu-i mai dau in plus. A, si apropo de mese, la noi o masa dureaza o ora si ceva. Mai suge, mai pica in visare, oboseste si scapa sanul si nu reuseste sa-l mai prinda. Si uite asa am minim 5 ore in care stau cu tzitzi la nasul ei. Drept pt care ne-au aparut si brobonele pe obraji si arata ca naiba.

Biberon si suzeta nu acepta neam. Doar daca ii tinem noi in gura molfaie nitel la suzeta, dar o scuipa repede. Iar biberonul e cah.

 

Azi am reusit prin minune sa ajung la dr sa-mi scoata firele. Trebuia sa merg la o saptamana, dar nu puteam sa plec de langa ea. Plus ca am depus dosarul de alocatie. Pe super fuga. Eu una sunt termnata, desi dimineata e mama cu mine si apoi sotul. Jur ca nu stiu cum va descurcati cele singure sau cu mai multi copilasi. Eu nici macar cu crema pe fata n-am mai dat de cand am nascut. Ar trebui sa ma vopsesc, sa- mi fac si eu unghiile.... toate astea mi se par lux. Eu care nu ieseam din casa daca nu eram data cu fdt si rimel minim, acum zic mersi ca apuc sa ma pieptan.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of... Imi pare rau ca aveti probleme cu gazutele rele :( sa treaca cat mai repede. V-am zis am mancat orice si nu am vazut diferenta fata de zilele in care am mancat cuminte.

Vladut partaie de zor si vad ca fiecare cunostinta considera colici te miri ce. Eu consider ca el n-are :)

 

Hellie explicatiile le-a dat carmen. La noi pediatrul e si medic de fam si le comanda el. Pediatrul mi s-a parut ok, mi-e nesuferita asistenta in schimb, mi-e sila sa merg acolo, sper sa nu avem nevoie.

 

In rest am inceput sa purtam conversatii eu vb de toate el o da cu ghiii si eeee si aaaaa, apoi rade la gadilat, cand vorbesti cu el. Seduce femeile cand le clipoceste din gene si baga un ras in hohote la ele, vraji din astea :) . E super distractiv orice, papa cu ochii pe pereti, de parca sanii mei se pot muta asa dupa cum vrea boticul lui... Dar ce sa fac.. O sa ii innod la buric :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deiutza, infacol si sab simplex sunt acelasi lucru. Trebuie dat inainte de fiecare masa si abia dupa cateva zile vezi efectul. Poti sa i dai fara grija ca nu se absorb. Colief nu cunosc. Eu ii mai dadeam Debridat cant era groasa treaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deiutza, eu am scos tot trat de colici si are copilul scaun. Ii mai dau rar. Gimnastica si masaj pt scaun si gaze; dieta stricta pt mine.

Am gustat vinete si ce mi-au auzit urechile!!! Castraveti suporta; rosii nuuu.

Nu beau bere, dar mananc ceapa. Am mancat si in sarcina si vad ca suporta.

Eu am inca probleme de baza, apropo de timp: sa ma spal pe cap, sa-mi tai/aranjez pedichiura. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri dragutza, mi-ai adancit un cui : reactia la BCG. Maya nu a avut nici o reactie cand i-am facut, Eva da. sa inteleg ca la Maya nu a prins? M-am plans si la pediatra de la clinica, si mi-a zis ca ar trebui facut testul tuberculinic, dar ca nu se mai face ... pai si eu ce fac?

 

Flafi, Vladutz rade deja in hohote? felicitari! Chiar nu ma stiam cand incep sa rada

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Infacol e simeticona; sab simplex e dimeticona, ruda ei. Unii ar spune ca ruda e mai puternica. 

Sunt multe-multe, Deiutza, chiar aveti probl. Al meu in pusee, si la schimbarea dozei/cantitatii de laptic pe masa a urlat.

Pai Vicky, cred ca in Ro inca se mai face testarea la tuberculina!!

Al meu abia zambeste de-a plansu-rasu, si inca nu gangureste, doar chitaie. Il astept sa zambeasca la ce ii spun. Bifez zambet cand intru in camera si ii vorbesc- asa, schiteaza. In rest, eu ii citesc povesti, poezii- dar ce frumoasa e draperia! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri, si Andreiul meu cel mare e nascut tot pe 7 mai :). Imi zisa sa-ti spun, ca sa stii la ce sa te astepti [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] [:-)))]  [:-)))]  

 

Na, ma duc la tortul meu, ca maine tragem ultima sarbatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...