Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibrom uterin (33)


Recommended Posts

Felicitari matusica vio, sa-ti traiasca nepotelul, sa se faca mare, sanatos si frumos! [artif]  [pup]

Ce bine ca tu si sora ta ati ramas insarcinate atat de curand una dupa cealalta... in felul asta Mihaita si verisorul lui vor creste si se vor juca impreuna.

 Si zici ca i-a placut balaceala in mare... Sper ca nu s-a bronzat prea tare.  [plaja]  

Cred ca ai fost in Constanta tocmai in cel mai aglomerat weekend al verii - cel cu sarbatoarea Sf. Maria. Doamne ce nebunie a fost in Mamaia! Am dus fata la plaja in sambata aia, dar era sa ne intoarcem acasa si sa abandonam ideea dupa ce am cutreierat statiunea in lung si-n lat in cautarea unui loc de parcare. N-am mai vazut asa aglomeratie.

 

Olimp, Ilincuta este absolut adorabila!   [pup] . Tare as vrea sa traiesc si eu intr-o zi bucuria de a-mi vedea copilul zambind...

 

Va pup, fetelor! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc Floren.

Am stat ieri toata ziua cu nepotelul. Sora mea nu poate sa-l alapteze, plus ca mai are de rezolvat cateva probleme si i-am dat eu sa manance nepotelului, l-am schimbat, l-am sters. Azi m-as incumeta sa-i tai unghiile dar cred ca voi amana dupa baie.

Cred ca se manifesta dorinta aceea de a face cuib pentru ca dimineata m-am certat cu sotul in privinta amenajarii camerei copilului care merge in pasi de melc. Are tendinta de a amana lucrurile pana in ultima clipa. [bang]

Cred ca atunci cand mergi la starea civila ar trebui sa i se inmaneze femeii, odata cu certificatul de casatorie, si un bici.

La teza n-am mai lucrat si maine ma duc iar la ginecolog, apoi la medicul de familie, apoi la posta apoi la sora mea etc. Adevarul e ca nici nu prea imi arde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor...

Nu v-am uitat...insa nici noutati nu am...iar acum am un program incarcat la servici si sincer nici timp nu mai am asa ca inainte. Asta e bine ca nu ma mai gandesc asa mult la bebe...Deci nu s-a intamplat. Luna viitoare am 1 an de la operatia de fibrom si ultimul control pe aceasta tema.

Olimp draga mea...tu esti omul care mi-ai redat speranta...si cand vad ce copil frumos ai ma topesc sincer. Ma bucur ca sunteti bine. Cum a fost operatia grea? s-a simtit tare taietura de la fibrom?

Vio...sarcina uoara in continuare.

Nu disperam....viata e frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragalasa taietura de la cezariana au facut-o exact pe taietura de la operatia de fibom asa ca nu am cicatrici suplimentare si de vindecat s-a vindecat foarte frumos..ieri am fost la control totul este ca nou..uterul si-a revenit complet , mi-a dat liber la sport , abdomene tot ce vreau..

 

operatia a fost usoara , a durat 30 de minute cu totul de la anestezie pana la a ajunge la salon...anestezia a fost rahi , iar dupa 3 ore deja puteam misca , a doua zi m-am dat jos din pat si am mers sa-mi alptez fetita...

 

sper ca momentul in care sa vezi si tu 2 liniute sa fie cat mai aproape..

 

[flo2] [flo2] [flo2]  eu m-am luptat 5 ani sa o am pe ilincuta si nu m-am dat batuta.. [ruga] [ruga] [ruga] speranta moare utima..

 

vio dar de ce nu alapteaza sora ta ?

 

eu sincer am facut camera ilincai cu 2 saptamani inainte de a naste ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragalasa, ma bucur tare mult ca ai intrat si ca esti bine. [pup]  Iti admir opimismul si seninatatea cu care privesti partea frumoasa a vietii... Asa ar trebui sa o privim cu totii, dar din pacate mai apare si cate un nor care ne intuneca privelistea. Eu am perioade bune in care sunt aproape convinsa ca bebelusul meu este aproape-aproape si nu trebuie decat sa mai astept putin, si perioade in care ma cuprinde disperarea la gandul ca niciodata...  [q]  Acum sunt in etapa cenusie. De fapt cred ca se modifica echilibrul hormonal in apropierea  menstruatiei si de acolo toate starile astea. [:D]

 

olimp, in legatura cu ultimele controale - nu ti-au pomenit medicii nimic de fibrom? Mai e acolo, a crescut, a scazut, s-a modificat ceva?

 

vio, clar... toti barbatii sunt de pe Marte! Si al meu lasa lucrurile de azi pe maine pana in ultimul moment. Cred ca e o trasatura inscrisa in ADN-ul lor.

Cum spuneai ca il cheama pe nepotelul tau?

 

Eu astept menstruatia pe luni-marti. Sigur va veni caci luna asta, cu stresul si problemele noastre, am lasat-o moale cu proiectul bebe. Dar daca tot m-am obisnuit sa ma testez in fiecate luna, o voi face si duminica asta, asa ca sa nu-mi pierd bunul obicei . [:D]

 

Pup pe toata lumea! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floren [flo2] ..

 

chear ieri dupaamiaza am fost la control dupa nastere..fibromul care il aveam are tot 2 cm cat avea si inainte de a ramane insarcinata , se pare ca s-a calcificat din cate imi zicea dr , asa arata si la cezariana si acum post operator...deci nu mai creste si sper sa nu mai apara altul..

 

 

vio, clar... toti barbatii sunt de pe Marte!

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

ca mare dreptate ai...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragalasa  [flo2] imi place optimismul tau. Tine-o tot asa!

O prietena de-a mea a scapat de fibroame dupa nastere. Erau vizibile in sarcina si apoi la vizita de dupa nastere nu mai erau.

Oare se poate operatie de fibrom peste cezariana? Ginecoloaga mea imi spun ce fibromul meu pediculat exterior este usor de operat. Eu n-am facut in viata mea operatie ( in afara de cea stomatologica) si fibromul meu pediculat se cam schimbase  ca forma.

Floren, eu am fost in alta situatie. Toata viata am folosit prezervativ si eram foarte tematoare sa nu cumva sa raman, pentru ca erau doar 99% sigure. Apoi cand am descoperit primul fibrom, nu stiu de ce mi-am zis ca nu pot aduce pe lume un copil. Cand mi-am cunoscut actualul meu sot, dupa o perioada nu ma mai feream( tineam oarecum calendarul) pentru ca nu credeam ca as avea de ce. Dupa 6 luni, surpriza, eram insarcinata. Apoi am ramas mereu cam cand am vrut eu. Aproape imi era frica sa-mi doresc sa constat ca sunt insarcinata, pentru ca pierdeam sarcinile.

Acum sper sa fie bine pana la capat. Ma uit la nepotelul meu Matei si as vrea ca cele 4 luni care mi-au mai ramas sa se transforme in 4 zile. Zilele astea Mihaita s-a tot foit pe la mine prin burta......Abia cum s-a mai linistit. Ma gandesc ca o sa fie foarte mare la nastere. Ieri am uitat sa beau apa si nici nu prea am mancat si aseara ma simteam ca o mamaliga. Mi-a fost teama sa nu fi luat vreo raceala si s-o fi dat si nepotelului. Toata sarcina am avut temeri, ba de una, ba de alta.

Asa ca , fetelor, sa ramai insarcinata este doar primul pas. Apoi toata viata ti se schimba, devii numarul doi in viata ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olimp, sora mea a avut baiatul intubat o zi sau doua si a avut la un moment dat destul lapte, apoi i s-au blocat canalele si nimieni nu a invatat-o ce trebuie sa faca si cand. Asa ca baiatul l-a un moment dat nu a mai putut suge si a inceput calvarul cu tot felul de masaje, muls manual sau cu pompe care mai de care. Nu a vrut sa-i dea biberon de teama sa nu cumva sa prefere sa ramana cu el. Azi a venit o prietena la ea si i-a aratat cum se maseaza si i-a deblocat canalele. Sper sa fie bine de acum incolo. Am luat si eu cateva lectii. M-am mai linistit si eu. Mameloanele mele sunt infundate, pe cand ale surorii mele pe la 6 luni aratau ca niste suzete si-mi inchipuiam ca o sa fie si mai groaznic la mine. Mi-a aratat cum sa ma masez. Nu e deloc placut dar stiind ce ma asteapta, tac si inghit.

In alta ordine de idei, nu stiu cum de nu le invata pe mame la materniate cele mai elementare lucruri. Eu cum sunt de capul meu, va trebui sa invat de pe internet  sau din carti si din greselile surorii mele. Erau bine cursurile Lamaze dar nu se mai tin la noi in judet.

Iar m-am intins ca o mamaliga cruda!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vio bine ca a reusit sa-i desfunda sanii , sper sa aiba laptic in continuare si sa poata alapta la san..

 

apropo de mameloane infundate exista sfarcuri de silicon de cumparat la farmacie si se poate alpta si asa..daca te ajuta..sper sa nu ai probleme

 

pe noi in maternitate ne-a invatat cum sa alaptam corect..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...