Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibrom uterin (33)


Recommended Posts

Aderentele la chiuretaj se pot forma in interiorul uterului (sinechii) nu au cum sa se formeze in afara uterului, in abdomen. La cezariana, apendicita, si orice alte operatii mari pe abdomen da. Practic e aiurea sa ai o operatie mare pe abdomen daca nu ai stricta nevoie de ea.

 

La persoanele cu multe aderente nu mai merge facuta o laparoscopie ulterioara daca ai nevoie de ea. Eu de ex am facut laparoscopie pt un chist ovarian dupa 2 dintre nasteri. Nu stiu daca mai era posibila daca erau cezariene, sau era mult mai anevoioasa. 

 

Mai mult de atat nu mai argumentez, fiecare isi face socotelile pentru sine.

 

Prietena mea are fibromul de 16 cm, mult mai mare decat un cap de copil. La cezariana practic medicul trage copilul de cap afara, deci nu are nevoie de o taietura mai mare decat un cap de copil. Probabil la prietena mea au facut-o mai larga incercand sa scoata fibromul, ma gandesc. Copilul a fost chiar mic.

 

Voi ce parere aveti de tratamentele naturiste pt fibrom?

 

Dar tratamentul cu Diphereline l-a incercat cineva?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am luat tratamente naturiste pentru fibrom si au functionat, in sensul ca la primul fibrom aceasta s- a micsorat putin si chiar s-a calcifiat. Imi dadea sangerari mari la ciclu si comprima vezica asa ca nu prea aveam noapte sa nu ma trezesc sa merg la baie. La celelate am luat schema clasica de cu muguri de coacaz negru, maces etc. Nu vroiam sa se calcifice si ei pentru ca erau prea mari.

Dar, la 16 centrimetrii cam singura solutie e operatia. Embolizarea nu se recomanda la fibroame pediculate( daca e ) si nu prea este eficienta la dimensiunea asta.

Diphereline cred ca se ia doar pe perioade scurte si induce o menopauza artificiala cat este luat si nu intotdeauna da rezultate. Se ia inainte de operatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta, multumesc!

 

Nu e pediculat, cred ca este subseros. Acum am citit si eu aici clasificarea: http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=634

 

Un medic i-a recomandat Diphereline, altul operatia, altul o noua sarcina asa, peste fibrom (daca poate ramane ca este destul de greu colul fiindu-i acoperit de fibrom). Pana se hotaraste pe mana carui medic sa mearga, ia naturiste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi , al meu a fost subseros de 10 cm era dispus pe peretele anterior..la mine nu a functionat embolizarea , daca si ea este cu subseros nu cred ca va merge asa..eu nu am apucat sa iau taratment naturist ca am apucat sa-l embolizez inainte si rau am facut caci a rigidizat peretele mai tare decat era inainte si a trebui sa il operez..

 

la mine s-a incercat laparoscopic scoaterea lui dar nu s-a reusit pentru ca era prea rigid si pietrificat , ea daca nu a facut operatia poarte reuseste sa-l scoata laparoscopic si refacerea este rapida..

 

si mie mi-i s-a propus sa raman insarcinata cu el dar nu am reusit..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olimp, multumesc! 

Ea a incercat cateva luni bune sa ramana insarcinata, nu reusea, si-a facut sotul analiza, i-a iesit foarte bine, s-a dus ea la eco, i-au gasit fibrom de 3 cm (anterior nu i-l vazuse nimeni) si apoi luna urmatoare a si ramas. In sarcina i-a crescut pana la 16 cm si asa a ramas si dupa din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi din pacate fibroamele se hranesc cu hormonii nostrii iar in sarcina avalansa de hormoni a facut ca fibromul sa creasca asa de mult , de cele mai mult ori mai scad dar uite ca sunt situatii in care nu este asa..

 

tratamentul cu diphereline este eficient in cazul in care te pregatesti de operatie de miomectomie , el se face pe parcursul a 3 luni , produce o inducere de menopauza , astfel hormonii nu mai actioneaza asupra fibroamelor si ele se reduc in dimensiune si se pot opera mai usor..dar efectul este reversibil , o data ne mai facand ijectiile fibroamele cresc la loc..

 

daca e subseros , nu interfereaza cu sarcina , poate mai reuseste o data sa ramana gravida , daca nu poate opta la tr injectabil si scos laparoscopic , mie dupa laparascopie mia dat voie la o luna sa incerc sa raman insarcinata..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetelor! [pup]

Ce mai faceti? Ce mai fac bebicii mici si cei foarte mici din burtici? 

Este atata liniste pe aici ca incepe sa semene a forum parasit...

Oare ce mai fac fetele mai vechi, aspirante cu vechime, care nu au mai dat niciun semn de viata?

Haideti fetelor, aliniati-va la start ca mai sunt cateva pagini si deschid capitol nou si se pare ca treaba asta atrage garantat barza!  [soricel]

 

Pup pe toata lumea si fug... azi voi avea o zi incarcata si ar fi bine sa ma apuc de treaba cat mai devreme.

Sa aveti o zi minunata!!! [flo2]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [cit]

Eu mi-s bine. Burta creste. Kilogramele se aduna. Nu am avut curajul sa ma cantaresc. Bebelusul are programul lui numai de el stiut, Cand sta foarte cuminte cand are reprize de dat la tobe. [batetoba]

Ieri am avut arsuri urate. Mi-am luat niste lapte si mi-au mai trecut. In popor se spune ca creste parul la copil. Nu m-ar deranja sa fie asa si sa semene cu tatal sau.

Tot ieri am cumparat o pilota pentru patutul copilului si o perdeuta pe care sa o atasez la carucior. Ma gandesc ca ar trebui sa mai las cateva lucruri de cumparat si pentru cei care vor sa cumpere cadouri.

Saptamana viitoare incepem sa varuim in camera copilului. Mobila o vom cumpara mai tarziu sau o face sotul. Sunt in curs de documentare.

Floren, sper ca un nou capitol sa vina cu vesti bune pentru tine! Ce ai mai facut? Ceva analize, ecografie?

Olimp, spui ca ai ramas cu 10 kg peste. Candva scriai ca te-ai ingrasat 7 kg inainte de a ramane insarcinata, de la tratament. Le-ai inclus si pe acelea? Si pe mine ma ingrijoreaza problema pentru ca ar trebui sa-mi cumpar alte haine si nu-mi face placere sa merg la cumparaturi. Caut pe cineva sa merg la inot. Ma va ajuta si la nastere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor ..pupici la toate ..

 

vio bine ar fi sa fie incluse si cele 7 dar nu..sunt 10 kg peste cele 7 ..deci am de dat jos cam 17 KG [batcap] [batcap] [batcap] [batcap] [batcap] [alcool] si vreau sa spun ca e 1 luna nu am mai dat jos nici un gram..

 

ilinca creste , e maricica deja ,isi tine capul singurica , se intoarce de pe o parte pe alta , rade si catam impreuna..e o dulceata ma topsec dupa ea..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abia m-am intors de la nepotel. A inceput sa zambeasca cu toata gura. Se impinge in picioare si nu vrea sa doarma. Azi s-a tarat putin. Creste, a inceput sa faca pliuri pe la picioruse. I-au ramas mici multe haine. Pacat ca nu am timp destul , m-as muta cu el.

Se pregateste de botez. Azi mama lui o sa-i comande tortul.

Olimp, o sa ai timp sa slabesti cand o sa alergi dupa Ilinca. Maine ma cantaresc si eu si apoi vad cam cat de rau stau. Deja ma simt greoaie, obosesc mai repede. Incerc sa evit macar alimentele cu calorii goale, gen dulciuri, paine alba etc

Trebuie sa caut prin haine lucruri care imi pot veni acum. La botez nu stiu ce o sa port. Nu prea imi vine sa dau bani pe haine de gravida.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...