Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibrom uterin (33)


Recommended Posts

Dragalasa, si eu am avut operatie de mionectomie in septembrie anul trecut. Cred ca la saptamana de tine, pt ca de anul trecut am inceput si eu sa intru pe forumul asta. Eu am avut 2 fibroame, unul imens de 10-12 cm subseros si unul mai mic. Am fost operata de urgenta, pt ca aveam sangerari mari. Ideea e ca dupa 6 luni, dr a zis ca pot incerca, asa ca din a treia incercare am reusit, acum sunt insarcinata in 25 saptamani. Deci se poate, nu te descuraja. Nu stiu daca a contat, dar sotul a luat branca ursului si maca, si un complex de vitamine. Se pare ca mobilizeaza spermatozoizii mai bine, sunt mai agili. Eu am luat cu 2 luni inainte de a ramane tratament cu vitamine ( vitamina E forte, vit C 1000 mg, MagneB6,Coenzima Q10, Acid folic 5mg, Femibion 1, Aspenter) recomandate de dr. Uscatescu, pt trombofilie. In afara de Aspenter, eu zic ca poti lua si tu chiar dc nu ai probleme de coagulare. Sunt vitamine, nush dc dauneaza, sar ai putea vb mai sigur cu un medic. Eu se pare ca aveam si probleme legate de trombofilie, de pierdusem inainte o sarcina. Multa bafta iti doresc, nu te descuraja.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna Dragalasa

Nu mai stiam de tine. Eu cred ca te va ajuta daca iei ceaiurile care stimuleaza fertilitatea. Rau cred ca nu au cum sa-ti faca. Pana la urma suntem datoare sa incercam de toate ca sa avem bebelusi sanatosi. 

Bafta multa in continuare si sa auzim vesti bune!

Daca deschidem capitol nou, vom avea o noua insarcinata, asa zice Floren.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fete dragi! [flo]

 

dragalasa, ce bine imi pare ca ai mai trecut pe aici! [pup]   Stiu cum e sa-ti pierzi rabdarea asteptand minunea in fiecare luna, dar nu e cazul sa deznadajduiesti. Daca eu inca mai sper, desi timpul ma preseaza, tu ai mult mai multe motive sa fii optimista.  Poti incerca si branca ursului, sunt multe fete care spun ca le-a ajutat.  Am folosit-o si eu si am observant ca in perioada aceea ovarele mele produceau mai multi  foliculi, deci clar stimuleaza ovulatia.

Apropo, ai incercat sa-ti urmaresti ovulatia, sa observi daca si cand ovulezi?

 

ioana, felicitari pentru sarcina!  [flo2]  Un bebe sanatos si mancacios! [pup]

 

vio, nu ma mai urechea ca am luat maca doua luni la rand. Daca l-as fi putut convinge si pe sot sa ia ar fi fost si mai bine.   Acum incerc cu ulei de catina, cica ingroasa endometrul... vom vedea. 

Ce mai face Mihaita, e cumintel?  Cat de mare e burtica? [pup]

 

pupici pentru Ilincuta si olimp!!! [pup]  [pup] [pup]  [pup]  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ioana  felicitari pentru sarcina ,,sa fie usoara si fata peripetii pana la final..

 

dragalasa si eu am ramas dupa 6 luni de la operatie insarcinata si ioana deci se poate , eu am luat branca ursului , femibion 1 si ac folic + tratamentul meu de trombofilie si vit C si E i-am dat sotului ...

 

floren ,vio [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floren esti iertata, nu stiam ca ai incercat. Sper sa fie cu noroc cat mai curand.

Mihaita e activ, imi mai da cate un picior (cred) ca se vede cum se misca burta si prin tricou.

Azi nu prea am avut energie. Am dormitat cu laptopul in pat. Sunt jalnica. In seara asta vine mama de la tara. Nu am mai vazut-o din februarie iar maine e botezul nepotelului. Inca nu stiu cu ce sa ma imbrac. Maine cred ca voi incerca tot sifonierul.

Olimp ce mai face Ilinca? A crescut mare, are 3 luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vio distractie faina la botez..si nu te astepta sa ai tot acceasi energie ca la inceputul sarcinii ..stiu bine cum este ..la final te simti vlaguita dar trece totul ..a doua zi dupa ce am nascut parca eram alta..

 

ilincuta e mare , povestim deja , pe burtica cand o pun sta in manute si se impinge in picioruse sa inainteze , vrea tot mai mult sa fie tinuta in semi fundulet sa ne vada ..cred ca s-a saturat de stat pe spate [:-)))] [bib]  dar nu o lasam prea mult asa ca e cruduta si sa nu-si taseze coloana..

 

noi vom face botezul pe 26 octombrie va avea fix 4 luni , iar rochie imi fac la comanda ca nu sta nimic bine pe mine acum...asa ca dect sa cumpar ceva ce sta aiurea pe mine mai bine ceva facut dupa " silueta " mea de hipopotam.. [:-)))]

 

va pup fetelor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata

A trecut si botezul nepotului. M-am simtit foarte bine, chiar am dansat (bineinteles doar pe muzica mai lenta). Toate mamicile au sarit sa-mi dea sfaturi despre nastere, mi-au urat sanatate si mi-au cerut sa le invit la botezul baiatului meu. Nepotelul a primit fooooarte multe haine frumoase. Nu cred ca o sa aiba timp sa le poarte pe toate. In consecinta, cred ca si baietelul meu va avea destule haine. I-am cumparat si eu.

Ieri dimineata, dupa ce am urcat scarile mi s-a facut rau, simteam ca lesin, imi simteam pulsul in burta(totusi parea un inceput de criza de spasmofilie). Am baut un pahar de apa si mi-am revenit. Mi-am luat tensiunea: 135\76 pulsul parca 85. De cateva zile nu ma simt bine dimineata, asa ca maine imi fac analizele: glicemie, calcemie si hemoglobina. Mananc bine si variat, imi iau pastilele. Poate am avut cateva zile mai solicitante. De cand m-am nascut am probleme cu calciul si probabil nu se absorb bine nutrientii din intestin si de aceea am tendinta uneori de a manca mai mult ca sa am energie. Daca mai aud pe cineva care imi spune ca trebuie sa mananc corect si alte sfaturi de doi lei, il iau la bataie. [smulgpar] Nici seara nu dorm bine, nu stiu de ce prefer sa dorm dezvelita, sa simt frigul.

Hai ca v-am plictisit vacarindu-ma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olimp, pup manutele Ilincutei.

E bine ca-ti faci rochie la comanda. Eviti depresia de la cumparaturi. 

Eu am probat cam tot sifonierul, m-am oprit la doua tinute acceptabile. Mi-a venit ideea geniala de a purta ciorapi medicinali din aceea compresivi. A fost un circ, in 20 de minute am reusit sa-i pun pe mine si apoi m-am simtit fooooarte incomod cu ei. Am iesit din casa si abia am ajuns la primul magazin din care mi-am cumparat niste dresuri normale.  [:D] La petrecerea de ieri am renuntat la ideea cu dresuri, fusta etc si am trecut la o tinuta cu pantaloni, in care m-am simtit foarte bine.

Toate femeile vroiau sa-l tina pe sarbatorit in brate, trebuia aparat de hoarda lacoma. Nici eu nu l-am luat decat o data si cam pe furis,ca sa nu dau exemplu negativ. La un moment dat nu a mai rezistat zgomotului si a trebuit dus acasa. A fost o petrecere foarte reusita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vio ma bucur ca a trecut cu bine botezul si ai savurat din plin momentul si ai dansat..eu in sarcina nu mi-am pus decat dresuri comode nu am incercat minic ca se ma comprime..dar vad ca te-ai lecuit si tu.

 

starile de rau dimineata nu sunt de la mancat sau ne- mancat si eu dupa 25 de saptamani dimineata ma simteam rau , asa cum spui tu , pus marit , tensiune mai crescuta..etc..asa a fost pana am nascut , apoi totul a revenit la normal , nu ti-o spun ca sa te sperii ci sa te obijnuiesti ca se poate ca episoade din acestea sa mai ai si sa stii ca apare frecvent in sarcna.

 

sa fi atenta la tensiune..ar fi bine daca ai putea sa iti iei tensiunea zilnic sa vezi cum stai cu ea , e periculoasa in sarcina..

 

de Ca la mine ar normal si tot asa reactionam , eu faceam de la lipsa de Fe ..si acum imi este mic si iau Fe de accea si ametesc des

 

pupici si si grija de Mihaita..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...