Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fibrom uterin (33)


Recommended Posts

Buna fete..

 

Am revenit dupa o pauza de 1 an si ceva... pe atunci speriata si descumpanita... si pentru ca intre timp viata mea s-a implinit asa cum ne dorim toate... am simtit nevoia sa va povestesc, sa va incurajez pentru ca se poate... o simt ca pe o datorie...

 

Pe atunci.. cel putin 3 medici competenti si "cu greutate" imi spusesera ca fibromul meu maaare ( care la un moment dat ajunsese la 10/10 cm... si a scazut natural, nemaiputandu-se alimenta din cauza dimensiunii lui, la 8/7 cm) trebuie operat neaparat... pentru ca altfel sunt sanse mici spre 0 sa obtin o sarcina si cu atat mai mult sa o duc pana la capat cu succes... dar sanse mari ca operatia in sine sa ma lase fara uter... pentru ca fibromul meu are radacina extrem de extinsa in peretele uterin... eu eram disperata din cauza celor doua optiuni... fie o sarcina aproape imposibil de obtinut si eventual pierduta... fie o operatie cu cel putin 50% sanse sa ma lase fara uter... nu imi venea deloc sa imi asum nicio varianta...

 

Ii multumesc lui Dumnezeu ca printr-o intamplare, sau poate nu... am ajuns la doamna dr. Klein.. care mi-a spus ca operatia e ultima optiune dupa cum arata fibromul... pentru ca intr-adevar era extrem de riscant... si m-a sfatuit sa incerc sa raman insarcinata.. asa ca am si facut-o

 

Am ramas insarcinata.. si din pacate s-a si oprit din evolutie foarte devreme (undeva la 5 saptamani)... si eu deja eram convinsa ca fibromul fusese vinovat, dar din nou doamna doctor m-a potolit si m-a trimis la Fundeni pentru investigatii... si din nou a avut dreptate. Mi-au iesit pozitivi anticorpii antifosfolipidici... mi-au spus ca am o stare de hipercoagulabilitate si am trecut pe aspenter (si nu numai)... si in aceeasi luna am si ramas din nou insarcinata...

 

9 luni... am facut vestitele drumuri la Fundeni... am luat aspenter... am facut ecografii des.. pe la 13 saptamani am avut o sangerare urata de tot, am crezut ca s-a terminat dar copilul meu era bine... Dumnezeu a avut grija... am avut un hematom.. cumva format din cauza fibromului... care intr-un final s-a eliminat cam in 3-4 saptamani... si am nascut la 37 de saptamani si 3 zile o minunatie de baietel de 3,360 gr... cu cezariana de urgenta (pentru ca s-a intamplat putin mai devreme... si oricum ar fi fost cezariana) cu dr. Mihai Dumitrascu care m-a supravegheat pe perioada sarcinii si care desi nu e cel mai comunicativ... a fost super calm si echilibrat si pe mine asta m-a ajutat maxim... m-am refacut extraordinar dupa cezariana... eu seara deja eram in picioare cu bebe in brate... si simt ca trebuie sa va spun ca se POATE... trebuie sa cereti pareri si sa aveti incredere in cine simtiti ca va poate ajuta... si intr-adevar dr. Dumitrascu mi-a confirmat ca nu se poate scoate fibromul... ar fi muuult prea riscant si cu ajutorul lui Dumnezeu peste vreun an.. un an si putin vom incerca sa ii facem o surioara sau un fratior baietelului nostru...

 

Va stau la dispozitie cu orice informatie... orice detaliu... va rog sa nu va pierdeti speranta, sa aveti incredere si sa luptati!

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

delia [flo2]  felicitari sa fie bebe sanatos si voios...

ne bucuram cand auzim de reusite..mai ridicam moralul fetelor..

 

noi suntem bine , am scapat de botez..ilinca a fost tare cumnintica , a stat treaza toata slujba si din cand in cand a povestit ..a gangurit..mai stresta am fost eu ..dar a trecut cu bine..

 

inca este in greva cu suptul..dar am invatat sa o jmecheresc..ii dau sanul cand este adormita si asa suge linistita...sa vedem cat o tine asa..

 

sunetm intr-o perioada mai agitata acum...spr sa gasesc timp sa intru si pe la voi.

 

vio , floren , dragalasa  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

delia, multumim pentru incurajari. [flo2]

Sa-ti traiasca baietelul, sa va bucurati de el si sa va de-a Domnul si un fratior sau o surioara pentru el. [pup]

Cum s-a comportat fibromul in timpul sarcinii, a mai crescut? Dar dupa sarcina? Este simptomatic, iti da dureri sau sangerari?

 

olimp, inteleg ca Ilincuta s-a comportat elegant ca o adevarata domnisoara. Bravo ei! [pup] Cat priveste greva suptului... eu cred ca este semnul unei personalitati puternice care incepe sa se manifeste. Sa te tii ce scandaluri vei avea cu ea cand va invata sa vorbeasca...     [:D]  [:-)))]

 

vio, tin pumnii stransi pentru sustinerea tezei, desi sunt convinsa ca totul va fi perfect.  

Sper sa treaca cat mai repede evenimentul asta ca apoi sa te relaxezi si sa ai ca unica grija asigurarea confortului pentru Mihaita. [pup]

 

Noi am avut musafiri aseara. A venit prietena mea cu sotul si cu fetita lor. Pe 18 noiembrie face 1 an si s-a gandit maica-sa sa-i faca un tutu de balerina, dupa un model luat de pe net.  Asa ca aseara, in timp ce baietii se ocupau de buburuza curioasa (niciun locusor din casa nu scapa neverificat) noi am croit tulul si am facut fustita. A iesit adorabila. Imi pare rau ca nu I-am facut poze aseara, dar ii fac in ziua petrecerii.

Arata cam asa, dar in nuante de cyclame, mov si lila.

 

post-121105-0-77693900-1383390928_thumb.jpg

 

Pana data viitoate, va imbratisez cu drag si va doresc un weekend minunat!  [pup]  [pup] [pup]  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floren [flo2]

 

luni cand am fost la dr la vaccin ne-a dat sa-i dau  Fe caci posibil de acolo sa i se traga si toanele cu suptul..ei bine nu stiu daca da sau nu dar acum ilinca papa bine, e drept tot asa mi prin somn dar papa..

 

ce tare e rochita ..cred ca arata demential piticania..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata a aparut o pasarica in balcon.Nu stiu pe unde a intrat, nu putea sa iasa. O fi vreun semn?

Mihaita cred ca creste repede.se misca mai energic dupa un anume program. Partea buna e ca se scoala pe la 9, se misca ceva timp si apoi devine foarte activ pe la 16, continua foiala pana seara tarziu dupa 12 noaptea.

Referitor la teza, ma inebuneste profa, e foarte ocupata cu altceva si ma tot paseaza si nu-mi spune ceva hotarat. Imi scriu singura teza. Asta e.

Ieri am cumparat varul colorat pentru dormitor si parchetul. Tot ieri am gasit doua salopete, o haina groasa de fas toate pt 3-6 luni si o chestie cu arici pentru infasat bebelusul. plus un trenulet muzical si o husa ce poate fi folosita pentru biberon. Toate la un pret foarte bun.

M-am hotarat sa nu mai cumpar haine(m-am mai hotarat o data [:)] ), cred ca deja am prea multe. In una din zile am sa fac un inventar. Si cand ma gandesc ca bebelusul o sa primeasca cadouri tot haine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olimp, vad ca Ilinca are o personalitate foarte puternica. bag de seama ca cresterea unui copil e destul de complicata.

Citesc o carte acum si spune ca bebelusul poate avea resentimente fata de mama sau de mediu in care se afla si odata mutat sau schimbat ceva in mediu se simte mult mai bine. Adica sunt cazuri in care bebelusul plange acasa mult si cand se muta la bunici sau se interneaza nu mai plange. Cica toanele astea pot dura pana la 3-4 luni si uneori pana la un an. Ma mir, pentru ca nu credeam ca un bebelus poate raspunde astfel.

In alta ordine de idei, maine intru in concediu prenatal( nu prea conteaza, ca fac aceleasi chestii ca si pana acum) iar marti merg la ginecolog la control. Poate imi spune cand nasc. Nu am avut timp sa fac exercitii de relaxare, de respiratie. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor. Stau la o cafea decofeinizata partial. 

Eu sunt binisor, ma mai deranjeaza pulsul sau tensiunea in rest sunt bine. Am de susinut teza pe 28 noiembrie si mai am mult de lucru si acasa treburile au ramas in urma.

Olimp, tu aveai probleme cu tensiunea. La tine cum se manifesta. Pe mine ma oboseste sa ridic bratele. Daca le ridic putin, mai jos de umeri, parca creste gravitatia. La mine ajunge tensiunea la 13 -14 , nu e mare, dar pulsul stand in picioare ajunge la 130 cateodata. Nu am proteine in urina. 

Eu am tras concluzia ca e de la stres. Nu prea am ce face.

Am intrat luni in concediu prenatal, dar nu s-a schimbat nimic. Doar indemnizatia. Ma gandesc ca e bine ca sunt ocupata, trece timpul mai repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floren, ce mai faci? Ai pus barza la treaba?  O tratezi bine?

Eu merg joi dupa-amiaza la o ecografie mai detaliata si apoi ar trebui sa ajung la Fundeni.  

Nu m-am mai cantarit , nu mai gasesc cantarul. Burta a crescut... Ieri seara sotul a venit baut acasa (bause pe stomacul gol) si se tot lega de sanii mei ca sunt mici, ca nu o sa aiba copilul ce manca. [:-)))]  Eu port 95C, care e o marime destul de mare. [striptis] Am ras copios si apoi l-am trimis la culcare ca devenise foarte serios, chiar era ingrijorat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vio ..la mine tensiunea se manifesta cam la fel , ma lua parca cu ameteala si oboseala cand stateam in picioare ..

 

de sutien .. [:-)))] la mine mare fluctuatii

 

deci aveam inainte 80 B

dupa ce am nascut am trecut la 105 D

acum la 4 luni am 90 D

 

deci vio asteapta-te daca vei alapta sa mai creasca cupa..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...