Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibrom uterin (33)


Recommended Posts

Fetele, sa aveti sarbatori fericite!

Noi plecam la parinti, nu fac nimic acasa. Este f bine in concediu, desi parca am mancarici la talpi :))

Luni la control aveam colul inchis si i-a ascultat inima lui bebe. Nu am facut injectia de maturare plamani si as vrea sa stea pana pe la 39s. Doamne ajuta!

Am inceput sa cumpar bagajul de spital pt mine si bebe. Mai trebuie sa ii spal hainutele si restul bunurilor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Seara buna, fete dragi!!! Mi-a fost tare dor de voi!

In ultima vreme nu am reusit sa mai intru pe forum dar v-am citit de cateva ori si m-am bucurat sa aflu ca sunteti bine.

 

Eu am avut o perioada tare obositoare - il am pe tata in spital de doua saptamani, operat de sindrom Leriche, cu cateva complicatii post operatorii, astfel incat am fost mai mult in spital cu el sau pe drum spre spital. Acum se simte mai bine si speram ca dupa Pasti sa ii dea drumul acasa.

 

Altfel nimic nou... barza m-a ocolit si luna asta ( ar fi fost un miracol sa se intample la cat de stresata am fost si la cat de putin am prestat), deci raman in continuare aspiranta.

 

Vio, Mihaita, Olimp, Ilincuta, Sherry si minunea din burtica, Draguta... va imbratisez cu tot sufletul si va doresc sa aveti un Paste Minunat, cu sufletele pline de lumina, caldura si speranta. Va pup cu mare, mare drag si promit sa intru mai des pe viitor.

O noapte linistita sa aveti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa Floren! Si sa dea Domnul sa vina barza luna viitoare.
Eu se pare ca inainte de sarbatori patesc dureri. Ieri m-am strica la stomac, m-a apucat durerea de burta si panica. Am dormit prost cu vise urate. Astazi -sambata- urma sa plec din Buc, nu departe, la 100 km departare. Destul de mult pt confortul meu psihic. De Craciun m-a durut burta si m-am intors in Buc sa vad ca sunt ok. Asa ca de data asta am zis sa previn si m-am oprit la spital, totul e ok, col inchis, placenta ok, lichid ok, bebe ok la 34 s 3z are 2200g.
Mi-a zis sa iau no spa si utrogestan cateva zile. Am plecat muuuult mai linistita.
Pupici la toata lumea!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor si Hristos a Inviat ! [flo2] [flo2] [flo2]

 

floren..multa sanatate tatalui si sa trece-ti cu bine peste complicatiile postoperatorii..intradevar este tare greu si stresant cand ai un memebru bolnav in casa , stiu din proprie exeprienta si nu mai vreau sa trec prin asa ceva foarte curnad..

 

shery mare grija cu deplasarile acum in ultima parte a sarcinii , indiferente cat sunt de mari diostantele sezutul mult in fund si zdruncinaturile nu fac bine , sa trece-ti cu bine ..

 

noi ..bifam prima boala a copilariei ..ilinca are rubeola ( pojarel )..de 6 zile mi-a tot facut febra , nu i-a scazut cu antitermice asa ca ne-am dus la medicul de familie , ne-a spus ca poate are infectie ne-a dat tratment cu antibiotic , dar nimic , dupa alte 3 zile ne-am dus din nou la doctor la urgente , ne-a facut analaize sange , sacun urina..dar nimic suspect..asa ca am revenit acasa...de ieri nu a mai facut febra si surpriza azi dimineata ilinca plina de bubite pe corp...am fugit la infectioase..si avem rubeola..intrerupem antibioticul sa stam cuminti in casa 7 zile...va fi bine..ce a fost mai rau a trecut..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Nu am gasit pe niciunde in virtualul romanesc situatia prin care trec acum. Asa ca am decis sa-mi bag nasul pe aici sa impartasesc cu voi si cu alte persoane speriate, ca mine, experienta asta.

Pe scurt: uter retrovers, un sg ovar de pe la 25 ani, 1 bucata copil- nastere naturala pe la 30 ani, uter fibromatos-ca un sac de cartofi identificate intamplator cand cel mai mare fibrom avea 2mm, si capac: o noua sarcina actualmente in sapt 18.

Ce m-a speriat desi am inteles si acceptat ca nu sunt un caz special este faptul ca de 3 zile am niste usturimi la unul din fibroamele din dotare. Usturime in interior si o sensibilitate sporita in tot abdomenul. Dar una asa ca la o durere gen: colica renala sau, apendicita acuta. Am dat fuga imediat la dr ogin si mi-a zis ca n-are ce-mi face ca este parte din proces, sa-i dau cu utrogestan intensiv vaginal si cu no-spa. Din fericire bebe e bine, ca asta era ingrijorarea mea. Fibromul care ma doare este chiar cel care are placenta atasata si orice in zona aia ma duce cu gandul la bebe.

Concluzia la iesire din clinica: eram un pic mai putin speriata dar cu aceleasi dureri. Si dupa utrogestan si nospa, aceleasi dureri. Am indraznit sa iau si 2 pastile de ibuprofen 200 la cca 8h, tot apa de ploaie. Am cautat pe net oameni in situatia mea si negasind pe nimeni sa zica romaneste ceva, ma pregateam de o apropiata pierdere. Dar am deschis niste site-uri in engleza in care am gasit fete discutatand, de prin toate colturile lumii, unde sunt descrise durerile mele si solutiile lor. Sunt situatii diverse. Fireste sunt unele care au simti durerile astea numai cateva zile, altele care au avut cateva luni dureri, altele care au avut dureri intermitente.

M-a ajutat si m-a linistit, asa cum dr n-a stiut s-o faca. La mine a mers cate un supozitor cu indometacin (care merge in trim 2 de sarcina) pe noapte, pentru ca ma doare mai tare cand stau culcata, si, de cand am criza, dorm aproape in sezut, sprijinita de multe perne.

Si-am vrut sa dau speranta si altora "defecte" ca mine.

Vpp Manu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manu, multa bafta si sarcina usoara!

Fetele eu sun ok. Luni la control tot era ok, col inchis. Am facut monitorizare bebe, e ok, fara contractii. Doctorita mi-a zis sa iau cate 3 no spa si 1 utrogestan de 200 pe zi. Nu as fi luat, dar chiar vreau sa stea bebe in burtica, asa ca o sa le iau.

In rest ii calc, usor usor, spal, mai stau in pat. Si cam in fiecare zi gasesc cate-un drum de facut :)).

Pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...