Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibrom uterin (33)


Recommended Posts

emry..imi pare rau sa aud ca ai trecut prin asa ceva..eu nu am auzit de asa ceva , in principiu particulele de embolizare se solidifica si blocheaza vasul prin care se alimenteaza fibromul sau fiobroamele..mi-e greu sa cred ca poat ajunge la ovare..ar trebui sa treaca si prin trompe..cam greu de intamplat  zic eu..multa sanatate..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna Olimp...multumesc pentru raspuns. Din pacate este sigur, a fost unul din riscurile embolizarii pe care mi l-am asumat pentru ca nu am avut de ales, am refuzat histerectomia dar ajunsesem cu hemoglobina 6.7 in loc de 12  in ianuarie si feritin foarte scazut nu se mai putea. Pe multe siteuri in engleza de exemplu se mentioneaza frecvent acest risc si mi s-a confirmat cu analize hormonale, am aflat acum cateva zile. Fibroamele au scazut foarte mult, adica uterul, 4 cm in doua luni, am observat chiar dupa primele saptamani. Sunt la a doua embolizare, prima la Dorobat acum 10 ani - a fost ok dar numai hemoragiile se redusesera, fibroamele ramasesera pe loc si a doua in Canada. Se pot duce  la ovare particulele prin niste niste artere comune...dar riscul apare mai mult la cele aflate in preajma menopauzei, peste 45 de ani. De copil nu mai poate fi vorba, pana la urma ma multumesc ca am ramas cu uterul asa cum este. Sunt curioasa la 6 luni cum va fi ecografia ca embolizarea a fost mult mai "puternica" sa zic asa. 

 

Am scris aici pentru ca m-am tot chinuit cu fibroamele de ani de zile si stiu ca multe persoane au facut embolizare sau doresc sa faca. 

 

N-am reusit sa citesc din urma prea mult din ce s-a scris aici...dar stiu ca aproape toata lumea vrea bb asa ca va urez mult succes  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

emry..si eu am facut embolizare ci dr Dorobat , in 2010..si la noi nu se precizeaza nimic despre migrarea acestor particule , adica de posibilitatea migrarii , oare de ce sa nu ne informeze si pe noi ..oricum si in cazul meu nu a scazut fibromul , a ramas tot mare de jumatate de kg..a trebuit ulterior sa-l scot chirurgical , singurul avantaj a fost ca era pietrificat ne mai fiind irigat si nu am sangerat lam operatie si s-a scos usor..

 

este foarte greu sa decizi care este cea mai buna solutie..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am studiat despre embolizare indelung, am citit articole medicale, statistici si cred ca erau la riscuri mici. Probabil conteaza si mana celui care face embolizarea. Eu am avut incredere in dr. Nechifor. Alternativa era mai riscanta, adica operatia avea sanse f mari sa se transforme in histerectomie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ziua buna, fetelor!

Nu am mai intrat sa scriu de ceva vreme pentru ca nu am avut noutati, dar am citit postarile voastre si m-am bucurat sa aflu ca sunteti bine.

 

Olimp, ai primit rezultatul la dublu test? Ce mai fac bebelinele tale? Oups! Cred ca globul meu de cristal s-a razgandit - acum zice ca vei avea tot fetita... [soricel]

Mai povesteste-ne ceva despre Ilincuta. [pup]

 

Vio, ce mai faci? Ce mai face Mihaita? [pup]  Cand veti avea unda verde pentru bebe2 ?

 

Eu nu am noutati semnificative. Sunt in continuare singurica - pe sotul meu il bate gandul sa-si prelungeasca contractul cu o luna, ceea ce a ar putea insemna sa petrec din nou sarbatorile singura.

Am mai facut cateva analize - papanicolau care a iesit ok si FSH-ul, de care ma temeam ca va fi mare si de aceea mi-a iesit AMH-ul mare. Din fericire FSH-ul a iesit bine - 4,31 (valori de referinta pentru faza foliculara 3,03 - 8,08).

 Acum am redus posibilele cauze ale inferilitatii la doua:

1. Embolizarea a redus prea mult irigarea cu sange a uterului si din cauza asta nu are loc implantarea ( endometrul meu nu depaseste niciodata 7-8 mm)

2. Probleme cu gigeii sotului.

Acum ramane sa investigam si aceste posibilitati.

 

Mi-a fost tare dor de voi, fetelor... [pup]

Astept vesti bune, mai ales de la tine, olimp... [pup]

Va imbratisez cu drag. Sa aveti un sfarsit de saptamana minunat! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floren [flor] [flor] [flor]

 

of nu se mai tremina o data calvarul si la tine si sa ne dai o veste buna...si sper sa nu fi iar singura de sarbatori , poate se intampla o minune de craciun..

 

apropo de irigarea uterului , ai vazut ca a mai scris cineva de treaba asta , nu mi-am dat seama ca se poate intampla asa ceva , oare de ce la unele cazuri se intampla si la altele nu , ma gandesc ca si pozitionarea fibroamelor sa determine..daca sunt in perete..atunci posibil sa afecteze mai mult..of nici macar nu sti cum e mai bine sa procedezi..

 

ma bucur ca s-a mai restrans cercul de suspecti care va pun bete-n roate..ma refer la eliminarea banuielii cu FSH -ul si AMH-ul..

 

la DT toate bune analizele super bune ,am scapat de TT si de amniocenteza..asa ca ma declar multumita , nu stiu inca ce este ..dar se pare ca globul de cristal a rastalmacit ..acum e Prunita [balo] .....nu are importanata...

 

iIlinca e bine , mare jmechera , toata ziua alearga , e vesela un adevart mascarici , ne umple zilele si viata....este inaltuta si subtirica desi pe kilograme nu ai zice , papa bine si doarme fff bine , de la 22 la 8 dimineata fara trezire in patutul ei si la amiaza are un somnic cam de 2-3 ore depinde..deci nu am ce sa ma plang..

 

altfel incerc sa nu ma mai ingras asa de mult ca si cu sarcina cu ilinca sa vad daca imi iese pasienta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...