Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fibrom uterin (33)


Recommended Posts

Olimp, esti o mama fericita. Sper sa fii asa toata viata. Bine ca reusesti sa dormi bine.

Floren, eu in totdeauna am spus ca e mai usor sa cresti doi copii decat unul singur. Noi am fost 3 si aveam grija unul de altul. Plus ca socializeaza mai usor cand ajung la gradinita.

Mada, inca o data imi pare rau pentru pierderea ta. Si eu am incredere in dr. Ion Ionut. Ma duceam la el cand stateam in Bucuresti. Din pacate avea foarte multe paciente care nasteau in aceeasi perioada cu mine si nu am reusit sa-l conving sa ma strecoare in agenda si am incercat de mai multe ori. Iti recomand sa ramai la Giulesti, e un spital bun iar doctorul e unul deosebit. E bine sa mergi pe mana unor profesionisti.

Eu sper sa nu fiu un caz aparte astfel incat sa nu am nevoie de parerea mai multor medici, ca o sa ma zapaceasca rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 517
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am fost la control dimineata. Mihaita si-a aratat cocoselul la ecograf. Are 15 saptamani si 5 zile, ecografic. Are 148 de grame. Parca tot nu-mi vine sa cred ca creste la mine in burta.

Rezistenta pe artere e cam mare, dar doctorita nu era sigura pe masuratori.

Marti merg la Fundeni la analize, probabil imi va schimba doza la 0.6 pe zi. Am facut o buba serioasa in partea stanga de la injectii, hematom parca. O sa-mi treaca intr-o saptamana. Nu mai am chef sa mai cumpar Lioton. Am cheltuit bani cu nemiluita in ultima vreme.

Am voie sa ma duc la inot, numai sa fie apa calda. Continua prohibitia la sex.

Fibroamele cam stau pe loc, nu par sa se fi schimbat semnificativ. Poate am noroc si nasc natural.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, mada, ce rau imi pare!  Nici nu stiu ce sa spun... Ma doare sufletul cand primesc astfel de vesti si de fiecare data retraiesc propria-mi durere. Te imbratisez cu drag!   [pup]   Sunt sigura ca Dumnezeu ne va alina si noua suferinta intr-o zi, dar numai el stie cand.

 

vio, gata, de azi mi-am luat oficial nume de cod "mama omida"!!!  [pk]

Pupam pe Mihaita mic si curajos si abia asteptam sa-l vedem in brate la mami, la fel ca pe Ilincuta.  [pup]

  Nu-mi vine sa cred ca intri in luna a 4-a... Doamne, cum zboara timpul!

So... tot fara sex. Cam greu pentru tati dar asta este. Nu se moare din atat, nu-i asa olimp?

 

 

Olimp, cu cine seamana Ilincutza? Si ce spune tati, asa-i  ca e topit dupa printesa lui? Tu esti ok? Cezariana iti face probleme?

 

Noi suntem tot sub asediu, nu stiu exact pana cand, dar luni si marti, cand se preconizeaza ovulatia, culcam fetele mai devreme, sau le incuiem in debara, si ne facem de cap. [fum]

Acum gata cu distractia si timpul liber. Ma intorc pe campul de lupta. Pup pe toata lumea si va doresc un sfarsit de saptamana minunat!  

[pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vio deci mama omida a tintit si de data asta [soricel] [soricel] [soricel] ...ma bucur ca sunteti bine...si creste-ti eu personal as merge pa marirea dozei de clexane la 0.6 , nu am avut niciodata rezistenta marita pe artere si tot mi-a marit doza avand in vedere ca sunt si inalta si mare...

 

iar de baie ..nici asta nu as face..eu am evitat tot ce inseamna baie ..cada , bazin, am facut exclusiv dus , am redus tot ce se poate reduce ca sa nu am ce sa-mi reprosez ulterior..

 

de sex.....nu-i asa de rau inca suntem in asteptare macar o luna sa treaca de la operatie...

 

floren ilinca seamana cu amndoi..e impartita sa nu supere pe nimeni...

cu operatia e ok ca si cum nu as fi avut-o ..am dat jos 13.5 kg dar mai am mult de dat...cura nu pot face caci alpatez...

 

tati e topit dupa pitica , o pupa o alinta..e un real ajutor..

 

va pup ma chema datoria..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olimp, si eu ezit cu doza de Clexane. Astept pana marti, dupa ce imi fac si analizele de sange la Fundeni. Ginecoloaga nu era deloc sigura pe rezultatele la rezistente pe artere. M-a tinut foarte mult la ecograf, a incercat de 5 ori pe fiecare artera. Mi-a recomandat sa merg la alt medic la particular sa-mi fac rezistentele.

Ma ganedesc ca buburuzel a pastrat avansul de o saptamana, e mai mare la gramaj decat media, chiar pentru saptamana 16. Pe site scrie 120g la 16 sapt si Mihaita al meu are 148 g.

Mai e putin pana marti dimineata. O sa-mi fie mi usor cu doza de 0.6 pentru ca se gaseste mult mai usor. La mine in oras nu se mai gaseste 0.4 de 2 saptamani.

Mi-a scos Arefamul, am ramas doar cu Duphastonul si restul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vio acuma pana marti nu se intampla nimic rau....eu utrogestan ( tot priogesteron) am luat pana in sapt 30 ..mai ales ca am fibroame si operatie , arefamul calmeaza musculatura uterina si reduce contractiile..

 

vezi marti cum stai si daca trebuie maresti doza...mai ales ca si tu esti inalta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna, fetelor! [pup]

 

Am intrat asa, intr-o fuga sa vad daca s-a intors vio de la doctor... Sunt cu aspiratorul in mana si nu am niciun chef de curatenie, dar trebuie... casa noastra arata ca un camp de lupta. Fetele au plecat ( cu "amenintarea" ca vor reveni) si e timpul sa facem putina ordine.

Ma cam doare si burtica, de la ovulatie pesupun.

 

vio, te asteptam cu vesti bune. Vad ca si pe topicul aspirantelor au aparut 3 berze generoase intr-o singura saptamana. Poate reusesc sa prind si eu una in seara asta... [:D]

Cum se mai prezinta hematomul? De maine reincep si eu clexaneala...  am observant ca nu mai fac vanatai daca introduc acul doar pana la jumatate si pun un cubulet de gheata dupa injectie.

 

pupici pentru Ilincuta si olimp! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floren sper sa fie cu noroc luna aceasta.

Eu am fost ieri la Fundeni. Nu mi-a mers prea bine. Asistenta de acolo a incurcat datele mele cu cele ale surorii mele. Din analize si ecografie, doctorita mi-a spus sa nu modific doza, dar doza trecuta pe hartia ei era doza surorii mele cu 0.6 3 zile pe sapt. si restul 0.4. Deci, m-a zapacit de tot. Am intrebat de 2 ori daca raman pe 0.4 si a spus ca da.

Si doctorita era obosita. Sora mea a inceput sa faca  si 0.6 pe la 22 de sapt., dar ea e mult mai slaba decat mine.

In concluzie, cred ca o sa raman pe 0.4 si o sa am grija sa nu ma ingras prea mult. Am pus 3 kg si retin apa. Mi-am scos verigheta pentru ca ma deranjeaza.

Incerc sa ma reapuc de lucru la doctorat. Poate sustin public peste 2 luni. Nu vreau sa o mai lungesc. Sper sa nu ma stresez prea tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ieri clexane dupa 2 saptamani de incercari. A fost ciudat, intr-o farmacie un nene incerca sa-mi vanda Clexane. imi venea sa-i spun una de la obraz. la alta farmacie am intrebat cand aduc si mi-au spus ca probabil  la sfarsitul saptamanii si dupa o ora o farmacista de la aceeasi farmacie, relatie cu sotul, suna sa vina dupa Clexane.  E o adevarata aventura sa gasesti Clexane, trebuie sa ai mereu o rezerva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, tuturor!

Ce mai faceti fetelor? E atata liniste pe aici... Banuiam eu ca asa o sa se intample - am ramas singura aspiranta care mai bantuie pe aici... [doh]

 

Olimp, ce mai faci mamico? Ce mai face Ilincuta? Pe cand primii dintisori? [:D]

 

vio, cum te mai simti? Ai inceput sa-l simti pe Mihaita miscand? Cand ai programata urmatoarea eco?  Ai facut sau urmeaza sa faci triplu test?

 

Eu sunt usor confuza in ce ma priveste. Dupa calculele mele si dupa simptome, zic ca am ovulat in ziua 13 (desi am avut dureri de ovulatie doua zile, 13 si 14) Pe de alta parte, ovulation card-ul meu de pe  Fertility friend mi-a zis ca am ovulat in a 12-a zi, dupa care a revenit si a zis ca as fi ovulat in ziua 15... [batcap]  Nu mai inteleg nimic. Daca are dreptate cardul, atunci nici luna asta n-o sa iasa nimic, pentru ca am prestart doar pana in a 13 zi.  Offf... Stresanta treaba. Ma gandesc doar ca iar imi umplu burta de vanatai degeaba.  Luna viitoare merg sa-mi fac un eco in ziua a 12-a, sa stiu macar daca am sau nu un folicul apt. Cu ocazia asta o sa vad cum se mai prezinta si fibroamele mele, caci uneori mai simt intepaturi in zona lor.  Olimp, fibromul tau s-a mai dezvoltat in timpul sarcinii?

 

Imi pare tare rau ca nu mai stiu nimic despre celelalte fete: pretty, dragalasa, ninia... Sper In continuare ca sunt bine si ca vor veni intr-o zi cu vesti bune.  [flo2]

 

Pup fetele si ma bag in pat ca este tare tarziu! Maine incepe o noua saptamana... sper sa fie buna pentru toata lumea. Noapte buna! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...