Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Formula de salut "Sarut-mana" : - invatam copiii sa salute astfel ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi nu - cu atat mai mult cu cat am fata, mi se pare foarte aiurea ca o fetita sa spuna sarut mana oricui.

In plus, urasc cand copiii ma saluta asa si le cer sa-mi spuna "buna-ziua". Cei care va invatati copiii asa, pana la ce varsta saluta cu formula asta?

 

Singurul caz in care mi se pare acceptabil e cand un barbat saluta asa o femeie. Doar salut! Mi s-a intamplat sa mi se sarute efectiv mana, bleax.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu - cu atat mai mult cu cat am fata, mi se pare foarte aiurea ca o fetita sa spuna sarut mana oricui.

In plus, urasc cand copiii ma saluta asa si le cer sa-mi spuna "buna-ziua". Cei care va invatati copiii asa, pana la ce varsta saluta cu formula asta?

 

Singurul caz in care mi se pare acceptabil e cand un barbat saluta asa o femeie. Doar salut! Mi s-a intamplat sa mi se sarute efectiv mana, bleax.

 

Aici,cred ca depinde si de zona geografica,si de anumite influente culturale. In afara Transilvaniei,stiu ca se saluta mai mult cu "Buna /Buna ziua / Salut " ,etc.... Aici in general multi copiii saluta cu Sarut-mana nu doar rude ,ci si cunostinte / prieteni de familie / vecini ,si nu trebuie sa fie foarte in varsta sa le fie adresat acest salut [:)]  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca aveam 16 ani si la lift spuneam cuminte saru-mana la toata cu care ma intalneam. O data vecinul de la 7 imi i-a vorba si zice saru-mana...eu: saru-mana  [:D]

El mi-a atras atentia atunci ca m-am facut suficient de mare si acum e randul barbatilor sa-mi spuna asa... a fost dragut. De atunci nu am mai spus sarumana decat rudelor f apropiate si in varsta.

Psiholoaga baiatului l-a invatat pe acesta ca doamnelor le spunem sarumana... nu am contraziso dar nici nu am insistat pe asta. Pt mine acum e suficient salut sau buna ziua. Dar ca si notiune pt mai tarziu nu cred ca are ce sa-i faca rau. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...