Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Formula de salut "Sarut-mana" : - invatam copiii sa salute astfel ?


Recommended Posts

. Cind cineva da mina cu mine sint terminata, trebuie sa ma spal pe mina sau nu-mi mai tihneste nimic. Nu ma refer la prieteni, rude, familie, si copii (chiar daca nu-s ai mei).

ok, inteleg ce spui, dar cred ca in cazul asta tu ai o oarece problema psihica legata de asta, probabil nu grava, dar suficienta sa iti dea o oarece scuza in situatii sociale. Probabil ca nu o faci foarte vizibil, dar am avut asa o imagine cum te repezi la sapun dupa ce am dat mina facind cunostinta :))) cred ca multi s-ar simti insultati

 

dar asa cum cei pro-sarut-mina nu inteleg ce avem noi impotriva, nici noi ceilalti nu intelegem ce aveti voi impotriva ne-pupatului minii. Eventual si apasat, si tinuta cu o mina transpirata. Brrr.

Pai eu am fost singura care a spus ca ii place sa i se sarute mina. Deci unde am spus ca am ceva impotriva ne-pupatului mainii, ca maninc textul ala cu ecranul Ipadului cu tot?

 

O mina nu se saruta apasat in nici-un caz, e semn de proasta crestere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

O mina nu se saruta apasat in nici-un caz, e semn de proasta crestere.

Exact...si oricum sarutatul minii efectiv ,nu are NIMIC de-a face cu forma de salut/politetze usuala.

 

Stiu ca am repet,insa asocierea nu are legatura.

 

PS.Cristoiu,l-am luat pe tata odata la o sedintza de-a lui Andrei si cind l-am prezentat invatzatoarei,tata-ca un gentleman pe cale de disparitzie vad,i-a sarutat mina invatzatoarea...care a declarat automat cit de charmant este.Insa si mirarea ei a fost maxima pentru ca si in Germania(ca si in Romania)e un gest pe cale de disparitzie.

 

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, exact asa spun si eu cand mi se saruta mana de catre un barbat strain. Apoi cum s-a intors cu spatele alerg la baie si ma spal :)

 

Ideea generala este, din punctul meu de vedere, ca sarut-mana e un salut cu care poti sa impresionezi placut sau.. neplacut. E mai bine deci sa invatati copiii sa spuna buna-ziua, ca sa fiti siguri ca nu irita interlocutorul din prima clipa [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde mult de situatii, de persoana careia ii va adresa copilul salutul, si de locul de unde provin copilul sau persoana, si tot asa....

 

Eu una nu am inca 30 de ani, dar imi salut bunicii diferit, in functie de cum m-au rugat cand eram mica. Cei din partea mamei, mai stricti, ne-au pus mereu sa-i salutam cu ''saru mana'' si sa le vorbim cu ''dumneata'' sau ''matale''. Cei din partea tatei, luati cred prin surprindere de faptul ca au fost facuti bunici, m-au rugat frumos sa le spun pe nume si sa le vorbesc cu tu, si fara ''saru mana''.

 

Dar acum daca copilul poate fi flexibil, ar fi bine sa faca el in capsorul lui diferenta (daca e la o varsta la care poate) intre batrani/tineri, cei care ''vor'' respect/ cei care nu, etc..

 

Nu mi se pare, personal, ceva perimat sau lipsit de eleganta sau ne-modern sa spui sarumana, atata timp cat mai exista oameni in viata care vor sa li se spuna saru mana.

Daca e sa luam tari ca Franta, spre exemplu, multe din formulele de politete dureaza inca si la cei mai tineri, fara sa fie considerati rizibili sau penibili. Ba chiar inca mai sunt cupluri in varsta care isi vorbesc cu "vous" (dvs.) in viata de zi cu zi....

 

E o dezbatere care nu ar fi trebuit sa se lase cu ciufuleli, dupa parerea mea, dar e parerea mea... Saru' mana doamnelor [flo2] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, exact asa spun si eu cand mi se saruta mana de catre un barbat strain. Apoi cum s-a intors cu spatele alerg la baie si ma spal :)

 

Ideea generala este, din punctul meu de vedere, ca sarut-mana e un salut cu care poti sa impresionezi placut sau.. neplacut. E mai bine deci sa invatati copiii sa spuna buna-ziua, ca sa fiti siguri ca nu irita interlocutorul din prima clipa [:D]

nu-mi da voie sa dau quote cum vreau eu.

 

deci JG,exista varianta ca cel ce se simteiritat din prima clipa,sa discute personal cu cel ce i se adreseaza,fara sa circoteasca (pe la coltzuri [:)] )sau sa declaseze persoana ce i se adreseaza(potzi tu sa-mi spui cev rei automat in mintea uneora s eface corespondentza asta intre servil/iobag/lipsit de educatzie/neemancipat etc si cei ce folosesc forma asta de salut/politetze)sau sa faca stiu  eu ce desconsiderari,dezaprecieri.

 

Dar vorba lui Marius,multa terorie pentru nimic!

 

Ziki,mi-a placut foarte mult postul tau!Echilibrat!

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci Andacos :)

Atunci cand are sens, spun ca nu-mi place sa fiu salutata asa. Nu intotdeauna are, selectez si eu in functie de situatie. Copiilor mici nu pot sa le spun, ca nu inteleg.

 

Nu cartesc pe la colturi, urat din partea ta! E o discutie pe forum, in care iti reamintesc ca se discuta daca invatam copiii sa salute asa. Parerea mea e ca e bine sa ramai la buna-ziua, care este neutru si nu risca sa trezeasca sentimente neplacute interlocutorului. Asta e parerea mea despre ce intreaba autoarea subiectului.

 

Vad ca o tii lunga cu desconsiderarea, dezaprecierea etc pe care le vezi in postarile mele. Dar daca te face sa te simti bine.. enjoy, ce pot sa zic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi,acum, a spune indiferent cine esti,ca te superi sau esti deranjat /a  ca esti salutat/a cu Sarut-mana, mi se pare un pic prea mult !  Nici chiar asa.

 

Si pe de alta parte,nici cum e la americani de exemplu ,nu imi place,toti acolo sunt cu HI sau HELLO si multi copiii spun pe nume direct chiar si persoanelor / rudelor in varsta . Totusi noi suntem europeni ! Alte traditii ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa tragem o linie.

Fiecare are dreptate pentru el/ea.

Fiecare va face exact cum va considera de cuviinta.

Fiecare are motivatiile sale.

Fiecare motivatie este importanta pentru persoana care o detine

Toate formele de salut sunt valabile

Fiecare va folosi forma pe care o considera cea mai relevanta

Nu are importanta pentru altcineva ce consider eu

Nu are importanta pentru mine ce considera altcineva.

Ultimele doua puncte pot fi nule in ceea ce ma priveste daca vreau eu.

Toate punctele pot fi nule pentru oricine daca asa doreste.

Oricine poate sa aiba o cu totul alta opinie si nu este nici cea mai mica problema.

Respectam toate opiniile ca atare.

 

E Ok?  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...