Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Formula de salut "Sarut-mana" : - invatam copiii sa salute astfel ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

zic si eu... o limba, ca multe alte cele din jurul nostru, nu e un obiect mort ci evolutiv

 

inteleg de ce pe vremuri saut-mana era o mare dovada de politete, dar pe de alta parte stiu mai bine de atat incat sa-mi dau seama ca politetea nu sta exclusiv in salut

 

ca sa nu zic ca daca mai aud si sarumanusitele... instant simt nevoia sa raspund: iaca niste manusele, ia-le la pupat.... pacat ca nu port de astea in buzunar

 

Insa societatea a evolutat inclusiv prin persepctiva raporturilor intre indivizi si cred ca o abordare neutra gen buna ziua  e potrivita. daca mai pui si un zambet in ochi, chiar faci cuiva o zi buna, mai stii?

 

si ma gandesc la copiii mei si bunicii lor. sunt 100% sigura ca atunci cand ii vad bunicele de ex cum fug spre ele tipand din tot sufletul "buniiiiii" nu mai au nevoie de salut. Buniiii asta sau mami!!!! la statia de autobuz  fac cat toate sarumainile si bune-zilele din lume la un loc.

 

iar cu adultii din afara familiei, un buna ziua, buna, mi se par fair enough. Inveti si copilul sa se pozitioneze pana la urma, nu din start sa se puna pe pozitia de "eu sunt mic deci tre' sa fiu mai politicos, mai serviabil decat un adult.

 

daca ma gandesc bine, daca un copil saluta cu sarumana, singura cale potrivita mi s-ar parea ca si un adult sa raspunda cu sarumana si tie, copile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place forma asta de salut catre cei ce ii iubesc. Mi se pare foarte intim, apropiat sufletului meu si plin de respect ...de aceea spun cu drag "sarut mana" parintilor si rudelor apropiate si mai in varsta care ocupa un loc special in inima mea ...chiar imi vine sa spun asa, nuo fac fortzat. Sigur nu spun asta verilor mei sau prietenilor, desi si pe aia ii iubesc ...

 

Ah, si spun sarut mana si barbatilor ...e aiurea, dar o fac in contextul in care dedic acest salut unei persoane dragi.

 

Asa mi-am invatat si copiii ...eu zic ca e ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc saru-mana pe post de multumesc.

 

cat de diferiti suntem... buflea tu il folosesti cu drag pt cei dragi, mie mi-a fost aiurea si fortat de pe cand eram mica sa-l folosesc. cu exceptia bunicilor. mi se parea ca forma asta de salut lor li se potriveste.

 

dar acum ei nu mai sunt de muuuult, pe mama o mai salut uneori asa, foarte rar ce-i drept. evit sa starnesc nostalgii de ambele parti :D

 

si pentru ca eu m-am simtit asa inconfortabil cu forma asta unilaterala de salut, nici pe copii nu i-am invatat sa o foloseasca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-spune saru-mana la doamne

-nu vreau! 

-spune saru-mana ca ne facem de rusine.

-nu vreau, nu pricepi mamaie? 

-vai ce copil.... mama ta nu te-a invatat sa spui saru-mana?(spun doamnele in cor) 

-buna ziua daca vreti sa stiti, altceva nu va spun. 

mamaie il cearta pe juniorul de 4 ani si ceva, intre timp ajung in casa si mamaie ii povesteste lui tataie ce neobrazat  e nepotul. tataie pune paie pe foc 'victoras, da nu le-ai intrebat daca n-au treaba acasa, ca subtiaza banca aia' 

coboara copilul trei etaje, se duce la doamnele in varsta si le spune 'voi nu aveti treaba acasa, ascutiti toata ziua banca asta!' si fuge inapoi in casa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai,in general ,cand sotul meu intra intr-un birou si-s numai doamne(e cazul des) spune"sarut mana sau sarut mainile) dar cu respect..nu slugarnicie,nu in sensul spus de Aqai....ci din respect.Indiferent ce problema ar avea doamnele sar ca fripte sa-l ajute sau au alt tonus si mobilizare.

Eu nu spun saru` mana....decat ca multumire pentru ceva...sau unei doamne dragi mie,o femeie simpla,blanda si buna...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nah... si ne mai plangem de disrtiminare

 

pai daca se 50 shades of gray-zeaza madamele doar de la un sarumana, ce sa mai zici? :D ar trebui sa primeasca numa sarumanusitele la evaluare bonus si marire de salariu.

 

please mada, no offence to your hubby, da asta e un fenomen pe care nu l-am inteles niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da nici nu trebuie......pentru simplul fapt ca ,inca,sarut-mana este forma de salut.

 

Stii faza aia veche?

 

Unui anume domn,in Franta,doamnele cereau sa-i fie prezentate de doua trei ori,pentru ca le placea sarutatul mainii,salut specific romanilor.

 

Nu mai stiu exact detaliile dar cred ca era pe 1800-1900 plus minus niste ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci acu' 200-300 de ani (nu era pe undeva un zambaret-dracusor?) [flo2]

 

daca e sa ne luam dupa pruncii nostri, asta e arhaic deja :)

 

e dragut ca sotul tau e politicos, e nepotrivit ca doamnele acelea sa discrimineze intre politeturi.

 

si uite asa decoperim ca si sarumana asta e la fel de propriu si personal fiecaruia precum empatia

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...