Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #13#


Recommended Posts

Cellena in cazul Emei merge apa....la mine nu asa ca ii dau ceai mai " diluat" si incerc mai tarziu cu apa...nu vad logica de ce nu-i prieste, ca doar ceaiul tot din apa aia o fac dar nu mai despic firul in 4...iau lucrurile cum sunt

 

Bubuuuu, iubita cred ca esti in focurile pregatirii, emotiile au venit sau esti zen? Te ai adaptat fusului orar? Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 557
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cellena asa am facut si eu.. Nu mi venea sa cred. Am profitat si m am uitat la film - intreg, cap coada wooow! :)

 

Cristina nici eu nu an fost incantata de croati. Lipsa nisipului m a omorat.

 

Sunt suficient de talibanca in gandire cat sa zic "pas" la alaptatul de catre altcineva. De o sapt de cand l am intarcat observ ca nu se moare din lapte praf si ca topferul e prietenos :)

 

Lacramioara eu cred ca e ceva ce nu i prieste. Asa facea si fata unor prieteni (refuza laptele) si avea afte in gurita. Am mai auzit ca se recomanda 5 pic de vitamina c - da pofta de mancare. Cel mai bine cred ca e sa vb cu pediatrul...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubuuu, ce faceti? Cred ca sunteti super aglomerati si incarcati. Cum s-a adaptat Nicholas? Cum a fost intalnirea cu bunicaaaa? Ce noian de emotii trebuie sa va fi napadit...

Ioana, e super gradinita. Poate ne mai spui si noua ce activitati va mai face Irina, sa ne inspiram :-)

Irilac, grija mare cu ceaiul. Din cate stiu, impiedica absorbtia fierului. Nu mai tin minte daca tu ai inceput sa-i dai fier bebicului, dar, oricum, sa ai in vedere si asta. Nici Victor nu a acceptat apa la inceput, dar eu ii fierbeam mar si/sau para cu putina vanilie (pastaie) si putina scortisoara si ii dadeam zeama de la compot. Treptat am trecut la apa si acum numai apa bea, si laptic.

I-am dat ceai baby calm dupa ce a papat mazare, just in case, sa nu se baloneze, si l-a baut...

Apropo de fier, aici se administreaza pana la 2 ani! Pediatra din Ro mi-a zis sa-i dau Ferrum Husmann 8-9 pic/zi, 3 luni. Nu stiu ce sa fac...

Lacramioara, da, si scaunul lui V s-a modificat de la Fe, e negru- primul scaun de dimi, dupa Fe, si are un miros metalic. Cat priveste lapticul...poate e o faza, ai vb cu pediatra pitpalacului? Ce te-a sfatuit? Ziceai ca nici apa nu prea bea...cum are scutelecele? Urineaza ok? Sa nu se deshidrateze...

Victor a avut o perioada in Ro in care apa nu o accepta si nici san nu prea....si, ca urmare, urina mai putin si avea o culoare mai aprinsa urina...portocalie...Am insistat cu compotul de care ziceam, a inceput sa si pape lm mai bine si acum ne-am reglat, dar tare speriata am fost....avea scutecele cam uscate :-(

Cristina, ft haios Ivan. A luat suuper bine in greutate, mai ales la varsta asta! noi ft ft greu mai luam...ramanem mititei rau, nu stiu ce sa ma mai fac.

Mananca bine solidele, de cand ne-am intrat in ritmul de aici, suge o data la 4 ore, peste noapte mai des parca, dar tot greu...La cat e de speedy si activ, poate e normal sa nu mai ia...si de acum incolo ce ne asteapta.

Angelique, ai fost tare haioasa :-) da, si eu ma gandesc deja ce soacra o sa fiu...sper ca totusi mai buna ca a mea, care are un singur odor.

Menaaaa, succes cu bb 2, si noi ne dorim, din ce in ce mai mult, mai ales ca sotul nu are frati, si vad ce rau e...

Raluca, si ceaiul de menta opreste lactatia, cica. Totusi, incearca sa bei cat mai putine lichide.

Va pup, o zi frumoasa sa aveti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lacra si eu cred ca poate fi ceva ce il deranjeaza de nu mai bea laptic. Poate dintisorii? Dar cum zicea si Pya atentie sa nu se eeshidrateze.

 

Pya odata diversificati multi bebei iau mai greu in greutate. Si noi suntem micute, nici 7 kg nu avem la 7 luni. ne-a intrecut delfinasul Menei :).

 

Ralu mergi la ginecolog daca tot nu se opreste lactatia zilele astea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi am vb cu gineco la tel... Cica sa nu ma panichez si sa iau iar pastilele alea dc sapt viitoare tot asa sunt. Greu alaptatul asta: inceputul a fost tragic si vad si ca finalul e la fel

 

Noi avem aproape 6 luni si 7.4 kg in conditiile in care a iesit din maternitate cu 2,59 kg - el si niste gemeni asa de mici. St multumita cum a luat in greutate, alaptatul asta face minuni :)

 

Am impresia ca vrea de a buselea ca sta in 4 labe si balangane fundul... Asa incep?

 

Lacramioara fiecare copil e cu ritmul lui. Eu st de parere ca toate la timpul lor. Precocitatea nu e buba intotdeauna... Mai ales in cazuri d astea osatura nu e dezvoltata suficient

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt asa geloasa si n-am probleme sa las copilul in brate la altcineva cu conditia sa vrea si ea si sa fiu eu de fata (sau tatal). In nasa ei mai am incredere si as putea s-o las nesupravegheata fara sa-mi fac griji. In rest n-as lasa-o cu nimeni. Am incercat s-o las cu bunicile si nu s-au descurcat deloc (voiau sa sune la salvare pt ca madam plangea de somn, dar ele cum n-au stat sa-mi asculte indicatiile din orgoliu, n-au stiut si mi-au chinuit copilul de nici c-o mai las cu ele pana s-o duce la liceu :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu' da, cand se balangane in 4 labe- atunci e inceputul..al meu cam dupa 3.4 sapt de balanganit asa; a luat-o inainte:)) deci va mai dura

 

eu doar in mama am incredere oarba si l-as lasa cu orele daca nu as alapta(asa sta maxim 3 ore sau si ma mult daca ii las lapte) se descurca mai bine ca mine:)) e sfanta pt mine!

 

in rest nici eu nu am incredere..mai ales acum ca a inceput sa exploreze totul..e si mai periculos sa il lasi cu cineva si sa il nesupravegheat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...