Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #13#


Recommended Posts

Aici sunt, Bubulici!

Referitor la mancarea bio din avion, pt. bebe...sa nu te astepti la cine stie ce, zic eu...cred ca tot la borcanase se refera. Cel putin cei de la Qatar borcanase aveau, cu fructe si legume, dar cum aveam si eu atent selectionate (am cautat ceva pana ce am gasit ceva cat de cat comestibil), nu am cerut... Nici Victor nu se omoara dupa ele, fructele le-a mancat, dar legumele doar cateva lingurite. Tot lapticul a fost la putere.

Apa eu zic ca poti lua si dupa ce treci de verificari, sa fii sigura ca nu ti-o opreste, numai sa gasesti apa pe care o folositi de obicei. Noi acasa foloseam Bucovina, aici...sunt inca in tatonari, mai de Doamne-ajuta e Evianul, dar nu stiu daca e ok pt. bebe. Momentan asta ii dau.

Cu schimbatul acolo, langa scaun, iar nu stiu ce sa zic...Avioanele cu care am zburat noi aveau fie scaune dispuse 3-3 fie 3-3-3...deci mai era cineva pe acolo, si nu mi-a venit sa intind patura pe jos, mai ales ca Victor o ia la talpasita, nu mai sta la schimbat. Poate merge, ar fi mult mai comod si mai bine asa, iti dai seama.

Oricum, ai sa vezi ca se adapteaza ft ft usor si repede, bb-i mici nu au probleme mari la zbor, cu fusul orar se regleaza mai repede ca noi. Probabil ca in primele 2 zile va adormi mai tarziu decat de obicei si se va trezi mai tarziu dimineata, dar apoi trece pe ora de Ro. La noi a fost invers, noi am castigat 4 ore,si Victor in Ro adormea la 6 seara si se trezea la 6 dimineata, cu alaptat peste noapte, mai mult in somn asa...

Si noi am colindat tara, am inchiriat masina toata perioada si am mers in Bucovina si la munte si unde n-am mers...mai putin la mare, ca am zis c-o avem si aici. A fost tare bine, a rezistat in masina, am prins si noi calduri, dar a fost ok.

In rest, ce sa-ti zic...va astepata emotii intense si veselie maxima! Mami tau acum il va cunoaste, nu?

Spor la bagaje!

Ioana, Victor e mai bine, nu mai tuseste, mai are doar cativa mucisori, si asta pt. ca n-am vrut eu sa-i dau medicamentul recomandat de tanti dr...care avea pseudo-efedrina. Trec ei de la sine, ii pun Physiomer si se dreneaza nasucul. Pupam gagalicea Irina, cuminte si mancacioasa.

Noi in continuare mancam cam putintel, zic eu...Tanti dr e cam nemultumita de cat a luat in ultimele 2 luni in greutate, si asta cam asa e. Acasa in Ro, in 2 luni a luat doar 400 de grame!!! extrem de putin. Am pus-o pe seama schimbarilor, dar totusi e putin.

Pediatra de aici mi-a recomandat cereale si orez si iar orez si carbohidrati si sa nu mai insist atat cu fructele si legumele, ca alea nu ingrasa. Si eu nu mai pot de necaz, ca nu stiu cu cine seamana, ca doar si eu si tati suntem dodoloti si n-am facut mutre la mancare...INcerc sa fac mancarea gustoasa, pe cat se poate, si sa folosesc alte condimente, in afara de sare...pun si putin ulei de masline sau unt. Ieri am inceput cu galbenusul de ou...mai astept cateva zile si ii voi da si branzica, dar din pacate aici nu gasesc deloc lapte de capra, asa ca va trebui sa-i dau de vaci, facuta in casa.

Dr de aici mi-a spus ca ar trebui sa manance 150-180 ml la o masa, si ca la varsta asta ar trebui sa aiba 2 mese de solide/zi. El daca papa 100 ml /masa e bine, iar de alaptat il alaptez la 4 ore acum, si de vreo 3 ori/noapte.

Irilac, felicitari pt. reusita cu papatul, poate furam si noi ideea, si reusim si noi sa mancam mai mult.

Onutz, vacanta placuta!!!

Noi am fost duminica la piscina, a facut si el baie...i-a placut maxim. Repetam figura we viitor, sper sa ajungem si la mare anul asta, e putin mai departe (Jakarta are doar port industrial, plaja ioc).

Va puup, doarme puiul si mai apuc sa fac si eu cate ceva prin casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 557
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna,fug acasa ca azi merge mami in tara....deja imi e dor de ea...m-a ajutat foarte mult...

BUBU sa iasa totul asa cum va doriti!! Esti o persoana deosebita si o meriti pe deplin.o sa ne gandim la voi pe 20.cred ca vor veni si emotiile,dar mai incolo.si sa nu uit,e simpatic tare Nicholas in poza.mama,mama,ce o sa mai petreceti voi....pupici.

ANGELIQUE si eu pun totul crud.chiar ieri am dezghetat o punga cu dovleac pe care i l-am facut cu cartof,pui si avocado.azi ii cumpar conopida sa ii fac maine.spor la treaba!!

PYA las ca trec si mucii.nu te stresa cu mancarea.o sa inceapa sa manance mai bine.si Irina a inceput rau.....si acum e o mare mancacioasa.branza ar fi la ea,a treia masa de solide.

IRILAC ma bucur ca a inceput sa manance bine.pupici.

Sigur am uitat ceva....offff

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de sfaturi, crud il voi pune si eu.

 

Am revenit ca la pui ii e somn si suntem in balansoar ne dam uta-uta.Nu am citit din urma decat putin si si neuronul meu dupa ce ca e tare obosit a fost si stresat.Am fost la medic ne a zis a trebuie sa ii dam fier de doua ori pe zi 5 picaturi si ca putem incerca sa ii dam fructe si legume de acum inainte dar numai din surse sigure .

Nu avem de unde sa luam dar suntem in cautare.Carne de pui si curcan poate consuma si de pe piata dar avem aceiasi regula si ne a dat liber la peste alb.Mar rosu putem papa,galbenus de ou sau ou de prepelita intreg.Ne a spus sa il incercam mai intai cu legume apoi cu fructe.Deocamdata fructe tot la borcanel.Nu va spun ce frica imi este de schimbari la fel mi s a intamplat cand i am dat lapte praf,apoi borcanele.Am multe intrebari,nu stiu cum sa procedez,cum sa combin,ce sa combin mi am dorit tare mult sa pape si el altceva dar pana nu vad eu ca e bine nu ma pot bucura si linisti.

 

Voi in piureul de legume puneti ulei de masline sau avocado?Cat?

Fructele le dati crude sau fierte?

La masa de seara in afara de iaurtel si branzica ce as putea sa ii dau?

Nu vreau sa va zapacesc dar am nevoie de cateva informatii,nu am apucat sa ma documentez prea bine dar ma bazez pe voi sa imi spuneti ce si cum ca sunteti mai avansate.

 

Onutz distractie placuta,as avea si eu nevoie de o vacanta mi ar prinde bine.Bineinteles ca nu fara pui.

 

Bubu o sa fim alaturi de tine cu sufletul in ziua aceea minunata pentru voi.Meriti toata fericirea din lume alaturi de sot si printul tau cel mic.

 

Cristina i s a vindecat rana lui Ivan?

 

Ralucutze ma bucur ca mama ta e bind.Multa sanatate.

 

Bioana ce rau imi pare ca pleaca mami tau,ai sa vezi ca o sa va descurcati.Felicitari pentru al treilea dintisor!

 

Cellena ai deja fetita mare care papa singurica.

 

Vroiam sa mai zic ceva dar mi a venit soata de la scarbici.Va pup

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu, de abia astept mesajul tau...poate poate veniti si prin zona mea. In ce priveste vacanta la mare...facem schimb de idei, ca si eu m-am mai uitat si mi-am facut o idee dar vroiam o parere de la cineva care chiar a fost acolo cu bebe mic. Ce frumos va fi la petrecere...offf ce m-am mai marita o data :-) ( bineinteles tot cu consortul)

 

Angelique super ca are liber la papa...ai sa vezi ca te vei descurca. Si eu la i ceput eram cam speriata ca nu prea stiam cum sa le combin....apoi vine de la sine. Important e sa fii si tu relaxata ca sa se simta si el bine sa nu te simta incordata.

 

Bioana, felicitari pt dintisor..noi tot stirbi suntem.Drum bun pt mami tau...stiu ca va fi mai greu fara ea dar ai sa vezi ca o sa va descurcati

 

Pya sanatate micutului, trec indata si mucusorii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in urma cu forumul,v-am citit asa pe diagonala pt ca nu am timp de nimic.Sebi e cam solicitant noaptea in ultimul timp si sunt zombi.La munca e nebunie maxima cu inchiderea de jum de an...Sebi ma vrea noaptea ca nu sunt ziua cu el,il tin la san cu orele ca altfel deschide ochii si gata somnul.Sa trec de astea 2sapt si promit ca intru sa recuperez.

Noi am coborat salteaua mai jos si de atunci doarme si mai prost.Ma bate gandul sa o mut la loc dar l-am prins in genunchi tinandu-se de margine si nu mai e mult pana se ridica sa se arunce de acolo.Deja cand il iau de maini se ridica instant in picioare.

Maine facem 7luni,dam o salata de fructe si un suc de pepene rosu sa-l pape toata lumea:)

Acum cobor din metrou,scuze ca nu nominalizez dar e greu dupa tel si timpul scurt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

Ma gandeam ca poate unele dintre voi sunt interesate de

 

 COLAC PENTRU GAT BEBELUSI, 1 LUNA -3 ANI , MAXIM 13 KG

 

 

Colacel de gat pentru bebelusi.

Perfecti atat pt cada cat si pentru mare, sau piscine

Pentru bebelusi intre 1- 36 luni

Colacul dispune de doua camere, umflate separat, oferind bebelusului siguranta si un confort suplimentar. 

Inchiderea cu scai si clama asigură o securitate îmbunătăţită şi permite ca dimensiunea colacului pe interior sa fie reglata, ceea ce ofera un confort sporit pentru gâtul copilului

Culori : ROZ, BLEO, VERDE, PORTOCALIU

Pret 35 lei

 

 

Pret 35 de lei

 

Pentru detalii sau comenzi, ma puteti contacta prin PM

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...