Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #13#


Recommended Posts

Zooey, eu zic ca poti sa-i pregatesti mancarica la o pensiune cu bucatarie, fara pb. Noi am fost mai mult pe drumuri cand am fost in Ro, si m-am descurcat...La noi a fost insa mai nasol ca eram la inceputul diversificarii.

Ralucutz, si mie mi-a cazut parul rau de tot, asta pana cand a facut Victor 6 luni...de o luna e mult mai bine, nu mai cade. Alaptez in continuare, daca o avea si asta vreo importanta.

Carnita eu am introdus-o la 7 luni, de pui, am gasit bio. Curcan nu gasesc aici decat congelat, asa ca zic pas. Urmeaza vita si, mai tarziu pestele (cu toate ca pediatra mi-a zis sa-i dau peste si acum si sa astept o eventuala reactie...). O sa-i dau si ficat de pui caci puii astia ii iau cu totul...au si gat si pipote si ficat..tot-tot.

Angelique, si eu tot fara samburi ii dau dovlecelul / zucchini-ul. Pun ulei la sf. prepararii (am pus la inceput de masline, acum alternez cu cel de samburi de struguri si, uneori, chiar unt...nu stiu ce sa fac sa fac mancarica mai gustoasa, sa pape si puiul meu). Pun doar putin. Cand folosesc avocado, nu mai pun alta grasime.

Cu mucusul in scaun eu zic ca poate fi de la fe. Victor nu a avut nicio reactie de la fier, insa acum, racit fiind, a eliminat mucusul (atat cel din nasuc, dar si, cred eu, din gat...pt. ca a avut o tuse expectoranta), in scaun. Atata vreme cat are aceeasi consistenta ca inainte, eu zic ca e ok. Draga de tine, prin cate ati trecut, te cred ca esti super atenta la orice modificare...si eu sunt la fel, avem si noi experiente neplacute.

Dana, la multe lunite si ani fericiti inainte lui Sebi! Sa creasca mare si sa fie sanatos!

Mena, concediu placut! Il meritati din plin!!! Merge delfinasul la mare [pk]

Puiul meu parca parca incepe sa manance mai bine, sper sa si puna pe el ca parca se incapataneaza sa ramana slim [:(] .

 

Voi ati inceput cu iaurtul? Il faceti in casa sau direct din magazin i-l dati? Azi ii fac branzica, sper sa-i placa.

O zi frumoasa sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 557
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neataaaa haideti la o'cofee...eu am nevoie sigur ca se anunta o zi agitata

 

Dragelor, sotul asta al meu e intr-o ureche...aseara vine de la servici si-mi zice " apuca-te si fa bagajele ca vineri seara plecam la mare" Va dati seama cu bubulici mic...nici nu stiu prea bine ce sa iau cu mine, era vb sa plecam in sept si pana atunci aveam de gand sa ma documentez ce-mi trebe dar asa....Bineinteles..pe moment m-am enervat ca m-a anuntat asa de parca suntem doar noi 2 dar apoi m-am bucurat :-)

 

 

Dana, la multa lunite vesele pt micut

Mena, concediu placut si voua

Angelique, pup si pofta mare la legume

Bubu..m-a linistit al meu, s-a dus toata cercetarea mea de la net :-)

 

Va las ma duc sa incep bagajele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am luat vitaminele postnatale pt ca aveam impresia ca imi dau pofta de mancare si visam la dimensiunile de sirena pe care le aveam BB (before baby)... Si tot mai am vreo 3-4 kg in plus :(((. O sa ma apuc sa le iau ca mai bine grasa si cu par decat slaba si cheala :)

 

Irilac foarte bine ti a facut :). Asa te a scapat de un chin. Noi cand am plecat la mare am avut de toaaate (cadita, suport, patut, saltea etccc) si mi a luat o eternitate sa le inpachetez si despachrtez acolo. Evident ca puteam supravietui cu mai putin de jum din ce carasem... Asa ca iti recomand relaxare maxima. Important e sa ai pampers si bephaten, lapte si biberon (asta dc nu alaptezi) ... Restul e istorie :)

 

Angelique si eu am luat fe si am avut prob cu scaunul... Deci calma, e o reactie relativ "normala"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bubu ma bucur ca a papat carnita de curcan si i a priit puiului.Are un meniu foarte bogat,eu ma mir cum de Stefanut nu s a saturat de mar copt,para si caisa,papa de 2 luni doar combinatii din astea 3 fructe dar papa tot castronul.Acum am introdus si piersica dar are un gust cam nasol la borcanel.Si eu eram impotriva borcanelelor inainte,nu ma vedeam decat dandu i papa facuta de mine dar asa a fost sa fie.Am analizat situatia si am decis sa fac cum imi zice dr. decat sa caut iar n medici ca pana atunci si nici unul sa nu gaseasca ce are.Mamicile in parc sau alta lume cand aude ca ii mau borcanele stramba din nas sau mai nou am auzit ca mi e lene sa gatesc de aia papa asa.Nimic nu m ar face mai fericita decat sa ii gatesc si astazi o fac:)))).

 

Iriliac distractie placuta,tare mi ar placea sa imi faca sotul asemenea surpriza.

 

Pya ce bine ca papa Victor mai bine,nici Stefanut nu a luat grozav in greutate dar recupereaza ei.

 

Ralucutze mie imi cadea parul foarte rau si dintr o data gata nu mai cade.Nu am luat nimic,nu am facut nimic special.

 

Multumesc Mena de raspuns,stiu ca fierul poate da iritatii gastro-intestinale de asta mi e frica.Am avut restrictie la el pana acum.A avut un scaun de dimineata normal,deci m am mai linistit chiar daca nu in totalitate, trebuie sa treaca macar o saptamana macar ca sa fiu mai relaxata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi experienta mea nu e relevanta pt diversificarea normala, va spun cum fac si eu. i-am dat si dovlecel si rosii si de toate cu tot cu samburi, i-as da si ficat si peste daca as gasi o sursa buna. Iaurt si branzica i-am facut in casa. As face si unt ar trebuie sa ma mai documentez. Iaurtul vreau sa va spun ca e atat de bun ca am zis ca nici pt noi nu mao cumpar din magazin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele

 

Am si eu o intrebare la voi.

Merge cineva cu bb le Medlife? E medic de familie sau trebuie sa platiti consultatia?

si daca da, cum se numeste si la ce clinica?

 

As vrea sa o mut pe Corina de la medicul actual. Am un pediatru la care sa o duc dar ma enerveaza ca prind foarte greu programare la el.

 

Ma scuzati ca nu va raspud, dar sunt foarte ocupata si abia mai am si eu timp 5 minute pentru mine.

Corina e bine. Patruleaza taras prin casa, se aseaza singura in fund, plange dupa mine si multe treburi le gac cu ea in brate, rade toata cand vede animale si e in stare sa sara si in cap dupa ele.

 

Fug, ca tocmai ce a inceput recitalul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angy te pup. Gura lumii nu o astupa nici pamantul. Si eu primesc replici acide in parc. Sunt bine crescuta si nu raspund in aceeasi maniera dar am grija sa le fac sa se simta prost. Una a inceput sa planga azi. Daca imi cresc copilul altfel nu inseamna ca il cresc prost si nu priveste pe nimeni modul de a imi educa/creste eu copilul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de cum isi creste fiecare copilul, am iesit azi dimineata cu strumfa afara sa doarma... si la vreo 50 de metri de mine era un grup de bone cu copiii din dotare. Majoritatea relaxate, mai putin una, care nu stia decat "Aniela (parca asa o chema pe fetita), nu-i voie". De exemplu fetita avea aripioare din alea de inot, dar nu o lasa in apa (eram la piscina). Nu avea voie sa calce pe iarba, nu avea voie sa alerge, nu avea voie sa arunce cu mingea... avea voie doar sa manance biscuiti. Deci m-a capiat bona aia cu NU-urile ei. Ghiciti care era cel mai "neascultator" copil de la piscina... scena s-a terminat cu o criza de afect a fetitei, bona s-a isterizat toata, a luat-o pe sus si s-au dus acasa... suparata foc ca n-a mai putut sa stea la soare la piscina. La cat de disperata era femeia aia, cred ca mai aveam putin si ma tavaleam si eu un pic pe jos... mi-a transmis ditai energia negativa de am si plecat pana la urma [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...