Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #13#


Recommended Posts

Buna dimineata!

 

Imi lipseste bioana, ea scria de dimineata :). Sper ca are un concediu frumos in Ro!

 

Ralu prima zi a fost scurta, am avut doar scoala si am primit informatiile legate de practica. Am avut si timp sa merg la coafor sa ma tund dupa. Apropo de tuns nu stiu daca problema e aici in Berlin sau in toata Germania dar in 6 ani nu am gasit nici o coafeza sa tunda cat de cat. Arat de parca m-am tuns singura.... :(

Azi incep prima zi de practica, de la 14 la 20. E un camin de copii cu varste intre 6 si 12 ani. Sunt copii care au probleme in familie cum ar fi violenta in familie, parinti dependentii sau dezinteresati de soarta copiilor...sa vedem cum o sa ma descurc. E prima data cand fac o practica in domeniul asta. Practica dureaza pana la sfarsitul lui ianuarie. Apoi daca totul va decurge cum trebuie in mai voi da examenul de educatoare :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 557
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Angi mult succes in a deveni educatoare!Asta e un vis de al meu neimplinit,mi as fi dorit sa fiu educatoare sau invatatoare.Si mie imi lipseste Bioana.

 

Lacra bine ai venit.Cum v a primit pitpalac!

 

Pya cum mai este Victoras?Multa sanatate!

 

Nicoleta bine ai revenit.Ai o adevarata nazdravana ,Stefan e mai cumintel.

 

Deci Stefan a zis acum 2 seri tata si de atunci de vreo 4 ori.Ne am imbogatit si noi vocabularul zice nei nei toata ziua si mama.Restul sunt ,apa,papa,baba,nene,meme,de de,da da,va va,am,au,na,na,dei dei si cam atat.

Numai pot pleca de langa el se arunca cu capul inainte sa ajunga pe burta,stiu ca suntem intarziati fata de alti copii dar creste inima in mine cand il vad.Mai nou apuca jucarii cu ambele picioare si le aduce la maini, o adevarata maimutica.V am pupat,merg sa ii pregatesc masa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cellena, Ralu, multumesc pt. sfaturi!

Ultimele doua zile au fost tare urate...Am ajuns azi la dr-rosu in gat! Eu o pun pe seama sistemului imunitar scazut in urma Prevenarului (dr nu va recunoaste asta, normal). Sunt asa debusolata...are abia 8 luni jumate si am fost deja de 3 ori cu probleme la dr...Iar in ultimele 2 luni e a doua raceala...Asa speram ca, printre celelalte beneficii, alaptatul il va tine la distanta de problemele astea, cel putin pt. inceput :-(

 

I-am dat nurofen, cum va spuneam, pt ca ardea...Dar stiti cum??? Nasol de tot. Nu stiu cum o fi la 39-40, dar la 38.5 cat a avut el ii ardea capusorul tare tare de tot.

Apoi, in urma controlului i-a dat tratament-Panadol (dr asta a noastra zicea ca ea dupa 37.5 intervine cu paracetamol si dupa 39 cu ibuprofen), ceva pt. durere de gat (caci a inceput sa-l doara de vreme ce nu mai mananca solide) si ceva pt. imunitate.

La pranz, dupa ce a mancat ceva greu de tot, i-am dat medicamentele de care va zic si a vomat tot!

Seara am reusit sa-i dau doar praful pt. durerea de gat, nici n-am mai incercat cu celelalte, noroc ca i-a scazut temperatura la 37.2. A mancat ceva, apoi laptic si doamne de 1.5 ore...

Azi a supt putin...si cand incercam sa-l pun la san ma musca... si doare, nu va pot explica cat de tare doare...abia acum, seara, a revenit la sentimente mai bune si a supt frumos...

Sunt descumpanita, amarata...si ma simt singura. Sotul zice ca trebuie sa fiu mai puternica...dar mi-e asa de greu cand imi vad puiutul suferind...Zilele astea m-au adus cu picioarele pe pamant si mi-au aratat ca mamicenia nu-i doar lapte si miere.

Va las, mi-am spus oful...Sper sa revin cu vesti mai bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pya capul sus si multa forta

Mamicenia presupune si o latura de "Xena printesa razboinica".

Un plus, pediatra noastra ne a zis ca e muuult mai bine ca bebe sa faca raceli dese si minore decat una singura si nasoala (care sa necesite intrrnare&co).

In plus, cres ca tocmai alaptatul "ofera" varianta light a bolii.... Ca la vaccin

Muuulti pupici si sa va faceti bine cat mai repede!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pya Stefanut are tot cat Victor si am fost de n ori la medic stii povestea noastra,plus vreo 3 raceli fara febra e adevarat.Eu cu sotul am numarat vreo 10 medici nu mai pun vizitele si in orasul nostru.Stiu ca ti e inima grea dar fii tare pentru Victoras.O sa fie bine,treceti si peste asta.Multa sanatate lui Victoras,pui mic si bolnavior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...