Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum reusesti sa fii optimist?


Recommended Posts

Si mie imi este greu sa imi gasesc surse de fericire ... E o lupta pe care o duc zilnic cu mine insumi. Dar se poate. Sunt de acord cu toate postarile de mai sus... 

Eu am facut si terapie la un psiholog foarte bun si un sfat pe care mi l-a dat legat de problema asta era pe cat de simplu pe atat de complicat... Sa identific un lucru pe zi care m-a facut fericita/ care m-a facut sa zambesc/care m-a multumit... Si daca cautam gasim...spre exemplu intr-o zi m-a inveselit un din pisoi mititel si jucaus....in alta zi m-a facut fericita o afirmatie a sotului...in alta zi am ras copios la un film....si toata ziua respectiva m-am gandit la momentul acela roz al zilei si m-am "agatat" de el....Functioneaza!

 

Si daca scrii intr-o agenda in fiecare zi ce anume te-a facut fericit sau macar multumit...ai sa iti dai seama cat de multe lucruri se aduna..si cata fericire are de fapt viata ta!

 

Daca totusi vor fi zile in care nu vei gasi nici macar un argument pro-fericire.... Aminteste-ti asta : Daca ai un acoperis deasupra capului, un pat pe care sa te intinzi si un frigider in care iti tii hrana...atunci esti BOGAT.  75% din oamenii de pe glob nu au nici una din aceste lucruri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mi-ai dat o idee. De azi voi asterne pe hartie 1-2 lucruri frumoase, din fiecare zi.

Si imi voi reaminti zilnic ca trebuie sa actualizez acest lucru.

La sfarsit de saptamana, voi reciti tot ce am scris. Suna interesant.  [:)] 

Si daca scrii intr-o agenda in fiecare zi ce anume te-a facut fericit sau macar multumit...ai sa iti dai seama cat de multe lucruri se aduna..si cata fericire are de fapt viata ta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca poti fi optimista la comanda . Cred ca iti trebuie multa educatie, in sensul de educatie mentala si o viatza oarescum confortabila si relaxata daca nu esti genul optimist din fire. Cred ca pana la urma secretul e sa te fortezi sa vezi partea plina a paharului si sa incerci sa aliniezi acea parte plina cu asteptarile tale de la viatza. Gen slava domnului ca copilul imi e sanatos si banii desi nu ii am pt vacanta in bulgaria imi permit sa ma duc la neptun si sa ma bucur de copil alergand pe plaja. Sau slava domnului ca am bani sa-mi cumpar o carte misto si 2 ore libere sa citesc un capitol relaxata. Sau depinde de ce iti place trebuie sa fie si o parte pozitiva pe care trebuie sa te straduiesti sa o vezi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dezamagirile survn in general din dorinta de a atinge obiective poate un pic prea mari sau la care inca nu le-a sosit clipa potrivita. Uneori dezamagirile survin ca un raspuns al realitatii fata de asteptari.

Anthony Hopkins spunea la un moment dat ca el a inceput sa isi mentina un echilibru personal din clipa in care a acceptat lucrurile si faptele asa cum veneau si nu a mai pretins nimic din afara. Nu ma astept la nimic si accept faptele asa cum sunt.

Una dintre cele mai folosite metode este cea a "pasilor marunti" sau a "bucuriilor simple"

in mod realist in fiecare zi din viata oricarui om exista bucurii simple, care sunt ignorate tocmai datorita simplitatii lor. Exista intotdeauna un echilibru. Fiecare persoana are o capacitate limitata de a primi sau de a detine sentimente/senzatii. De aici si expresia mi s-a urat ca de mere verzi, mi s-a acrit, mi-a ajuns pana peste cap samd.

Acestea arata exact capacitatea limitata a oricarei fiinte si deci si a omului de a detine ceva.

Daca insa nu putem sa ne marim stocul de fericire sau de nefericire, putem in schimb sa facem altceva. Sa modificam proportia. Invariabil cu cat vom accepta mai multe fapte senzatii ganduri negative cu atat conform principiului capacitatii limitate va scadea proportional partea pozitiva. La fel si invers.

Atata timp cat acceptam, ne dorim, cautam, lasam ganduri pozitive, fapte pozitive, senzatii pozitive cu atat mai putine vor fi cele negative. Aceeasi persoana va radia spre exterior pozitivism si va atrage invariabil persoane care isi doresc aceasta.

In partea contrara daca va emana negativism, pesimism, va atrage acele persoane care rezoneaza catre acest pol si va fi evitat in schimb de cele persoanele pozitiviste.

De aici si expresia "ce dai, aia primesti" 

Partea interesanta este ca fiecare persoana, oricare fara nici o exceptie poate daca vrea sa decida oentru ea cum anume doreste sa fie.

Nimic nu ma impiedica pe mine sa fiu asa, sau pe tine sa fi asa sau pe el sau pe ea sa fie asa sau...invers. Nu exista un inceput, nu exista un sfarsit exista doar o singura  expresie " EU VREAU". De aici incolo e doar un pas si inca unul si inca unul si tot asa. Nu costa nimic pe nimeni sa incerce. Scoate-l pe NU si pune in loc POT si EU VREAU  ai brusc viata o sa inceapa sa contina din ce in ce mai multi de DA.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de multe ori aud spunandu-se ca "tonul face muzica", adica poti sa-ti propui pur si simplu sa fii vesel, optimist, increzator in sine si vei reusi.

cine reuseste si cum de reuseste? ca eu nu pot.

as vrea, chiar mi-as dori asta foarte mult, insa de felul meu de-a fi sunt mai melancolica, trista, negativista si nu-mi place.

ce as vrea, punctual

- sa fiu vesela mai mereu, optimista, mai zambareata

- sa am mai multi prieteni, sa socializez mai mult

- sa nu ma gandesc mereu prima oara la lucrurile negative ce se pot intampla intr-o situatie sau alta

asta pe scurt

dar as vrea sa vina totul natural, din interiorul meu, nu sa zambesc fortat.

 

din pacate asa a fost atmosfera in familia mea, iar eu, cu toate ca nu-mi placea, asa am fost crescuta si mi s-a imprimat felul asta de-a fi, de care se pare ca nu pot scapa.

Emigreaza. La mine asa s- a rezolvat. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu melancolica nu sunt insa ma incadrez la anxietati de tot felul. Am avut o perioada de timp in care simteam ca ma doboara sentimentul de neputinta si nesiguranta. Asa a fost de rau incat am zis stop. Mi-am reanalizat prioritatile si capacitatile si am inceput sa imi dau seama ca zbuciumul meu era inutil.

Am invatat ca familia mea e fericita atunci cand ma au aproape, nu cand muncesc de imi ies ochii din cap ca sa le ofer ceea ce consider eu ca necesar. Am invatat ca unii ar da orice sa aiba o familie care sa-i iubeasca, sau sa aiba sanatate si ca e pacat sa nu vezi cat de norocos esti ca tu le au. Am vazut (in mod dureros de altfel) ca in viata nu exista nici o garantie si ca tot ce poti sa faci e sa traiesti si sa te bucuri de fiecare moment de fericire. Grija de viitor ne impiedica sa ne bucuram de prezent.

Nu sunt optimista dar iau fiecare zi la rand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai dat o idee. De azi voi asterne pe hartie 1-2 lucruri frumoase, din fiecare zi.

Si imi voi reaminti zilnic ca trebuie sa actualizez acest lucru.

La sfarsit de saptamana, voi reciti tot ce am scris. Suna interesant.  [:)] 

 

Ma bucur ca te-am inspirat ! Este o idee foarte buna si daca ai sa scrii zilnic vei vedea si rezultatele ! Tehnica scrisului e complexa si foarte folositoare . O recomand tuturor. Eu am aplicat-o si in alt context.... De cate ori aveam o disputa cu partenerul, povesteam pe scurt intr-o agenda motivul conflictului si ceea ce as fi vrut sa ii spun lui in contextul ceartei si la cateva zile dupa, reciteam si eram socata de prostiile pe care vroiam sa i le spun, de motivele absurde de cearta...care la momentul 0 al conflictului mi se pareau foarte bune si serioase. Asa am ajuns la concluzia ca nu relatia noastra mergea rau...ci problema era in partea mea de teren ( lipsa increderii de sine, frica de abandon, posesivitate excesiva...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiect, s-au spus multe din lucrurile pe care voiam sa le spun si eu.

 

Poate un citat as adauga:

 

J'ai décidé d'être heureux parce que c'est bon pour la santé

(Voltaire)
(M-am hotarat sa fiu fericit pentru ca face bine la sanatate).

 

Si subscriu in totalitate la teoria pasilor marunti si a bucuriilor mici/simple, a momentelor pozitive pe care le traim zilnic fara sa le dam, multi dintre noi, importanta cuvenita.

Am vorbit si eu la un moment dat cu o psihoterapeuta si mi-a recomandat, in plus fata de cele spuse mai sus, sa incerc sa fac si eu sa se intample, cat mai des, cate o mica bucurie. De ex., daca imi place sa gatesc, sa fac ceva bun, un chec, etc, si sa invit o prietena sa il servim impreuna. Totul e sa fie ceva placut pt noi, ca altfel devine o constrangere, sa il facem firesc si sa ne produca bucurie. Pare simplist, dar functioneaza, cel putin in cazul meu.

 

Si eu sunt o fire introvertita si iubitoare de "nu"-uri in exprimare, pe care incerc totusi sa le limitez.

Odata cu maturitatea si inaintarea in varsta, am devenit mai echilibrata, sper eu, si mai putin impresionabila, sunt mai putin negativista si mai fatalista, asta e modul meu de a gestiona temerile si incertitudinile: ce-o fi o fi. Am renuntat sa ma mai zbat pentru lucruri pe care nu le  pot controla.

 

Iar de optimista, sunt optimista pentru copilul meu, pentru ca asa simt, nu pentru ca asa trebuie (mi-a scapat un nu...).In mintea mea exista doar scenarii pozitive pentru viata lui.

 

Letitia, ai fost tare! As vrea sa fie atat de simplu... Oricum, pentru cine are in el gandul acesta, de a emigra, e o solutie de incercat, fara sa ofere insa vreo garantie de rezolvare a problemelor sufletesti, dimpotriva, uneori produce si altele: nostalgie, dificultate de adaptare etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prin rugaciune, mai ales dimineata eu reusesc sa fiu optimista, vesela...pozitiva.

 tonul zilei in general il da dimineatza de asta incercsa ma trezesc usor, sa imi adun un pic gindurile, sa Ii multumesc lui Dumenzeu pt tot ce am. ...eventual imi enumar binecuvintarile.

in timpul zilei incerc sa nu ma supar pt lucruri de nimic sau care nu tzin de mine, ma incred in Dumnezeu si stiu ca totul va fi bine la sfirsit...chair daca nu iasa  asa cum mi-am propus .

eu ma multumesc cu tot ce am, faptul ca am o familie, ca suntem sanatosi, ca am strictul neccesar chiar si mai mult... ma consider binecuvintata din plin.

in timpul zilei imi fac un pic timp pt mine, sa ma relaxez, sa fac ceva ce-mi place...

 

conteaza la starea de spirit, cei din jur si locatia. pe mine un loc insorit intotdeauna ma bine dispune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...