Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La multi ani piersicute de iulie august ( 41 )


Recommended Posts

ilenuta zi-mi si mie cum ai reusit?

ca eu si acum trebuie sa-l imbrac mai ales la dezbracat partea de sus.

 

problema este in felul urmator: dimineata cand il duceam la gradi nu aveam timp sa stau dupa el pana se imbraca ca intarziu la job... sotul la fel...  plus ca a fost o greseala sa-l tot imbracam noi si nu sa-l lasam singur macar cand venim sa-l luam de la gradi...acolo trebuie inceput acest pas... sperla bia sa nu mai patesc la fel....

 

eu am un mix de legume la pranz cu carne de vita

deja a papat un iaurt...

aseara i-am luat piure de fructe de la hame la borcanel, tot a ras.

 

delia, nu il pot lasa pe vlad sa decida el cand sa faca anumite lucruri...asta inseamna program haotic... ptr ca l-am lasat sa faca ce vrea cand eram gravi cu bia acum am nu mai de tras, nu tu un program, nu tu lucrat, diverse activitati nu neaparat sa lucreze ptr scoala.

Nu sunt de acord sa lasi copilul sa decida in locul parintelui... eu daca il ales pe vlad sa decida el asta inseamna nu scoala, nu teme, nu lucrat, nu colorat sau pictat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 400
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anto scuze din greseala vad ca ti am dat dislike la un mesaj.nici nu stiu macar cand.numa am vazut un -1 cu rosu si zic oare ce o fi asta?cand colo era un dislike de la mine.))

departeaza de langa butoi,nu mai Sta langa el sa nu cazi.imi pare rau ca esti asa obo.poate reusesti sa recuperezi in weckend.

 

 

Clay felicitari Lui vlad.

 

 

Ile EU am patito cu pampersul pe strand.mai bine zis cu kk ca eram fara pampers.a facut pe prosop si il cerceta.nu mai puteam de rusine.nu stiam cum sa strang si sa il sterg mai repede.

 

Delia multumim mult ca ti ai sacrificat din timpul tau sa ne scrii si noua.foarte interesant si util.

 

 

Carmen cam in aceeasi situatie suntem si noi cu rafi.s a facut mai raut de cand am venit in germania si de cand am nascut.i am tot facut multe pe plac sa nu sufere sau sa simta lipsa prietenilor,I am cumparat o Gramada de chestii...atunci ca imi tot zicea bine ca pe Denis il imbraci pe mine nu,la Denis ii Dai d

Sa manance mie nu...chestii dinastea la care desii ii explicam ca Denis are cateva luni si el cativa ani ma apuca Mila de el si ii faceam EU.si s a invatat asa si s a puturosit.

Trimit sa nu fac vreo minune sa pierd mesajul si mai scriu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello .. gata de week-end ?

 

Fleur .. 39 de grade? Bine ca a venit vremea clada. Scump Ericut cum fuge prin pat. La noi , faza cu cartile e din imitatie, o vede pe Ana citind si vrea si el. Lucky me.

 

Carmen si fetita mea la 4 ani se imbraca singura.

 

Delia multumim de info! Foarte interesanta abordarea autorului.

 

Antonia sper ca sf de saptamana sa vina cu un pic de liniste si odihna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La gradi ne a explicat o data educatoarea ca noi le incetinim ritmul.noi suntem vinovati si nu ei...si EU zic ca are dreptate...la gradi stia sa manance singur,sa se imbrace singur,dar noi de prea mult drag lasa ca te ajuta mama,lasa ca iti da mama...numai ca ei sunt prea smecheri si si o iau in cap.

 

Lui ii lipseste acum oricum si educatia de la gradi(ca a cam uitat o))) ).de ex ne invata el...ne zicea mami nu vorbi ca gura plina...mami uite asa trebuie sa stai la masa ,mai aproape sa nu cada sfarmuri pe jos...lucruri la care am ramas afis.ei acum nu le mai baga in seama...

 

Si la fel daca I as zice acum ca ramane acasa daca nu se imbraca s ar bucura...dar mie imi plac exemplele deliei ptr ca desi in acest moment nu ar merge sunt sigura ca treptat voi reusi sa le aplic...doar ca trebuie munca.

 

Si am invatat din exemple ca nu e bine sa dau atata din gura ))).eu ii zic de 10 ori...imbracate,ti ai luat ciorapii?ti ai luat aia ?ti ai luat aialalta?ce faci nu ti le iei odata pana ma enervez si urlu...deja nici nu mai am nervi sa il intreb de 10ori si deja la a 2a oara ma enervez si urlu...lucratura cred ca trebuie in primul rand la mine si apoi la el.ei sunt foarte inteligenti si pricep mai mult decat credem noi.totul e sa stim cum sa ii Luam...doar ca de cele mai multe ori nu stim,sau daca stim nu avem destul timp sau destula rabdare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor citind pe la grupuri mi-a venit o idee, nu vreti sa cream la grupul de piersicute un sub grup in care sa postam cartile citite si eventualele recenzii, de genul celor facute de Delia. Mie una mi-ar fi mult mai usor sa regasesc informatiile cand le caut, asa tot pierd link-urile cu cartile recomandate si ma enervez cautand ce ati spus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Si eu am avut o seara proasta, pana de electricitate acasa, probleme cu masina, certuri cu barbatul...in fine, nu va mai plictisesc.

La fel ca si Onutza [pup] , Ericutu parca a simtit si a fost f cuminte. La gradi aseara l-am gasit calare pe o masinuta lopatzind prin nisip...langa tanti a lui draga.

Acasa, cum nu aveam curent, am stat pe balcon (nu am iesit afara ca parca venea o furtuna), I-am aratat cum se matura, avem acolo o maturica si un faras, mici, a maturat cu entuziasm, in felul lui desigur, nu pe jos, ci pe o lada mare izoterma ce sta tot acolo.

Tanti mi-a zis ca incearca sa faca pasi singur, dar eu nu am observat, eram prea nervoasa si obosita aseara.

 

Delia, multumim pentru detaliile despre love&logic, seamana mult cu ce am citit si eu din Dodson. Am mai imprumutat o carte a aceluaisi autor, strict despre disciplina. Cand apuc sa o citesc, voi povesti ce zice, aici. Eu sunt de acord cu principiile astea, cu responsabilizarea copilului cat mai devreme. Am vazut prea multi copii care asteapta totul "mura in gura" de la parinti. Le voi aplica adaptat, ca eu nu am, de ex., cu cine lasa copilul acasa daca nu e gata, in fine, mai vedem cand o fi la varsta respectiva.

 

Ali, si educatoarea are dreptate. Gradinita le da un cadru, niste reguli, de convietuire, de bune maniere, etc, pe care noi, sa zicem, chiar daca  le insuflam oricum, acasa nu prea au unde sa le aplice. Un exemplu, cu baiatul sotului, cand era mai mic si ieseam la plimbare pe jos, uneori mai traversam pe unde apucam (dupa ce ne asiguram cu atentie bineinteles). El se oprea, batea din picior si ne spunea: nu aici, la "feu vert" (semafor verde) ca faceau la gradinita, de fapt nu, la scoala, educatie din asta rutiera la greu.

 

Ada, vacanta placuta, mergeti cu toata trupa inteleg, ce haios e Nectarelul, lasa ca isi revine el cu mancarea, e cald probabil. Este un omuletz cu personalitate deja.

 

La noi, cand am zis 39 de grade, e de fapt senzatia cu factorul umiditate, termometrul indica 29. Oricum, e sufocant, dar, asa cum am mai zis, nu ma plang de vara...

 

Va pup, sunt prin zona.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor citind pe la grupuri mi-a venit o idee, nu vreti sa cream la grupul de piersicute un sub grup in care sa postam cartile citite si eventualele recenzii, de genul celor facute de Delia. Mie una mi-ar fi mult mai usor sa regasesc informatiile cand le caut, asa tot pierd link-urile cu cartile recomandate si ma enervez cautand ce ati spus.

Maria, eu sunt de acord sa facem sub-grup, rugam pe cine se pricepe sa il faca. Mai ales ca eu NU mai pot intra pe mailul comun. Imi cere raspunsul al 2 intrebari de securitate, la care mi-a dat raspunsurile Rocsy, dar nici asa nu merge (la nici un calculator la care incerc sa ma loghez).

SI sa mai reactivam si discutiile de la meniuri, cu retete, sa mai luam idei una de la alta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...