Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La multi ani piersicute de iulie august ( 41 )


Recommended Posts

Salutare!!!

 

Sa raspund repede pana nu incepe Jeff sa planga, ca seara e mereu cu mine.

 

Carmen, Jane, care are 3 ani si 4 luni, isi ia singura hainele din dulap, si le pune singura 90% si isi pune si pantofii singur, doar intreaba daca asta e piciorul bun sau nu. Nici nu imi imaginez un copil de 7 ani care sa nu se imbrace singur.

 

Si daca merge in pijama la scoala ce? Garantat a doua oara nu va mai merge, pentru ca vor rade colegii de el. Consecinta alegerii lui. Tocmai asta am spus, ca atunci cand copilul te face sa intarzii, atunci este problema ta. Nu e ok ca copilul sa te faca sa intarzii. Insa daca el intarzie la scoala, fara ca tu sa intarzii, asta este problema lui. Este responsabilitatea LUI si nu a TA ca el sa fie gata de scoala.

 

Ali -- si eu le-am dat copiilor mai multanatentie cand eram gravida si dupa ce a venit bebe. Dar nu am facut in locul lor ce abeau ei de facut. Cand eram gravida cu Jane, Jodie avea 3 ani si un pic si a trecut prin crize, in care nu voia sa se desparta de mine. Stateam ore in sir cu ea, dar nu ii dadeam mancarea in gura, nu o imbracam, etc. iar cand a venit bebele, am responsabilizat-o imediat, sa o tina in brate (stand pe canapea, langa mine), sa imi aduca scutece, creme, etc, am luat o caditza cu suport speical si o puneam pe Jane acolo si Jodie o spala, etc.

 

Carmen -- comportamentul pe care il descrii tu este exact al parintelui de tip salvator. Adica nu pot sa il las sa intarzie la scoala, nu pot sa il las sa plece in pijama, etc iti spun din experienta mea, cu doi astefel de parinti, ca am ajuns sa fac orice, pentru ca stiam ca ei ma vor salva. Au mers la scoala sa se roage de profesori sa ma ierte ca eram obraznica si nesimtita, am plecat o data in Grecia si am decis sa nu ma mai intorc si in loc sa ma lase acolo sa muncesc sa strang bani de bilet, sauacar sa ma puna sa ii platesc inapoi, au scos din buzunar si mi-au luat bilet de avion (ca nu aveam chef sa merg cu autocarul), etc etc. Ai uite ca si in ziua de azi lupt cu mine insami sa fiu responsabila.

 

Tre sa fug, mai revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 400
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cat despre programul haotic, nu am scris nicaieri de asa ceva, sunt sigura. Am spus doar ca daca nu vrea sa se culce seara, il poti lasa, dar dimineata tot la aceeasi ora se scoala, si cand ii pica pchii in gura, ii amintesti cu empatie ca s- a culcate tarziu si ii spui ca esti sigura ca data viitoare va face o alegere mai buna.

 

Snt cuvinte cheie -- data viitoare vei sti, o alegere buna/o alegere nefericita, gresita.

 

Cat despre activitati si programe, mai ales cand ai un singur copil, mi se pare extrem de usor sa il responsabilizezi. Vrei sa merginla fotbal, trebuie sa fii gata la ora cutare. Eu nu cred in obligatul copilului la activitati pe care nu le doreste. INSA daca a vrut sa se inscrie la un curs, trebuie sa mearga pana la capat. Daca nu vrea sa mearga, normal ca nu ii servesc placa cu daca nu esti gata, nu mergi. In acest caz ii pun placa cu la ora cutare plecam la fotbal, poti sa mergi in echipament sau in hainele de casa/scoala. Si asa il iau, cum este la ora la care am zis ca plec.

 

Normal ca practica este mai grea decat teoria, dar pe probate, teoria asta chiar functioneaza. Copilul care are un cuvant de spus in ce se intampla cu el este mult mai cooperant fata de parinte. Si se vad schimbarile imediat, la noi s-au vazut din prima zi dupa ce am facut cursul la Jane, iar la Jodie si John nu atat de spectaculos, dar oricum s-au vazut schimbari. Pentru noi, ca parinti, a devenit mai usor sa tinem casa sub control.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, super ce spui, multumim mult! Si eu incerc sa ma educ in spiritul asta (nu mai stiu unde am mai citit de felul acesta de a pune problemele), mai exact exersez evaluarea corecta a situatiilor in care se pune Vlad - daca e el intr-un pericol, sau daca e doar problema mea (cand el desface plinta, de exemplu). Astept cu mare interes partea despre toddleri.

 

Vlad a stat azi noapte treaz o ora jumate (intre 3:45 si 5:15) aprinzandu-ne lumina. Resimte lipsa noastra (a mea) de peste zi, si alte schimbari (mama acum e plecata), de aia face asa.

 

Sunt f obosita.

 

Ali, si eu m-am temut ca ii dadusem -1 Antoniei, dar am dat +1 si l-am anulat pe al tau :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor,

 

Bine ca e weekend ca nu cred ca mai rezistam o zi la job la oboseala care o am in mine. Pitica a inceput sa tuseasca azi si sa-i curga mucii, asa ca i-am dat nurofen si spray tantum verde, febra nu a facut.

 

Ali24 noi avem de regula 2 somnuri pe zi, uneori doarme 20 de minute, alteori o ora si ceva - asta in ultima vreme de cand sta cu bunicul, ca inintea avem zile in care dormea doar 40 de minute toata ziua.

 

Fleurdelise, ce bine suna quiet time, nu cred ca vom avea parte de asa ceva curand, cel putin in cazul meu nici cat sa fac la toaleta nu sta singura in patut/tarc

 

Clayhanger, la taiatul unghiilor noaptea cand doarme la lumina lanternei nu m-am gandit, am notat ca cine stie ca ne va folosi

 

Lorenaflore, ma bucur ca sunteti bine, sa aveti petrecere frumoasa la ruptul turtei

 

Fluerdelise multumesc de raspuns, nu masor la subsoara ca nu sta, masor la frunte cu termometrul infrarosu iar cand am dubii iau si rectal, in esenta si eu as da paracetamol la aceasta febra, sotul meu zice ca asta nu e febra si ca daca ii tot dau antitermice organismul ei nu invata sa lupte cu microbii, ca trebuie lasat organismul sa lupte ca sa isi dezvolte imunitatea, de aia intrebam ca sunt in dubii mari, nu stiu cum e mai bine sa procedez pana ajung la medic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delia, super ce spui

 

eu dau antitermic numai de la 38 in sus

 

 

Carmen am "reusit" in timp si cu rabdare, decklicul l-a dat de obicei tatal lor care a refuzat sa ii mai imbrace, dezbrace.

 

Si mai aplic mth numaratului cu cel mijlociu care uita ce a inceput sa faca si viseaza cai verzi pe pereti in timp ce se imbraca dar am invatat sa cedez eu si sa le acord timp sa faca ceva, cateva minute sau mai mult

 

Ii zic pana numar la 10 sa iti pui chilotii si daca vad ca nu reuseste o mai lalai eu cu numaratul, ma fac ca uit, zic mai rar, etc

De multe ori pana numar la 10 e gata imbracat:))

 

Eu cu cel mijlociu am avut episoade de 39 si ceva din senin si f brusc si i-am facut bai cu apa si sosete cu otet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freedelia foarte utile si interesante exemplele postate cu imbracatul si culcatul, evident ca vrem mai mult, mai ales ca asa cum povestesti pare foarte usor si logic

 

La multi ani Andrei, sa cresti mare, sa fii sanatos si sa le aduci parintilor numai bucurii!

 

La multi ani Jeff, sanatate si bucurii alaturi de familia ta minunata!

 

La multi ani Victor, sa fii sanatos si fericit alaturi de familia ta!

 

Muraturica, din ce povestesti mi se pare ca Aurora este foarte cuminte, pupam domnisoara umblareata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antonia, sa te odihnesti bine in weekend. Pt mine, odihna si relaxarea e la job...

Sanatate fetitei, daca zici ca nu mai are febra, s-a rezolvat dilema ta, nu?, nu-I mai dai antitermic. Eu stiam ca termometrul de frunte nu-I f précis, mai mult orientativ, cel mai précis e rectal. Eu ii iau axilar cu termometru cu citire rapida (8-10 sec), desi s-ar zbate si el de numa numa, il distrag cu o jucarie ceva.

 

Ma retrag, va pup si pt weekend daca nu apuc sa intru pana luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

R_ocsy si noi tot cu pauze taiem unghiile, ma gandeam ca numai mie imi ia o zi intreaga sa tai 20 de unghiute

 

Ioana3110 felicitari pentru achizitii, nu ti-e frica sa o lasi sa urce scarile?

 

Maria0408 ce haios se joaca Silviu cu ascunsul jucariilor, pitica mea nici gand de asa ceva, felicitari pentru "ata"

 

Carmen_vlad ce de treaba reusesti tu sa faci prin casa, eu maxim o sarcina pe zi, fie gatesc, fie spal, fie fac curat 1 m patrat... Noi folosim laptele de vaca deja la cereale, gris in lapte, orez in lapte sau fidea in lapte, e lapte de la tara, pe care il fierb si il tin in frigider, am inceput sa-i mai las peste zi tatalui meu cate 15-30 ml sa-i dea ca se se invete sa-l si bea asa din canita, nu ii voi da lapte praf cand nu voi mai avea lapte ci o voi trece pe vaca/capra. O fi laptele praf imbogatit cu vitamine dar tot chimicale sunt din punctul meu de vedere, prefer sa-i asigur vitaminele din alimentatia solida, iar laptele sa fie cat mai natural

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, foarte frumos tortul, multumim de tratatie

 

La multi ani Silviu, sa cresti mare, sa fii sanatos alaturi de familia ta!

 

Ilenutza foarte tare bambina ta, te sfatuiesc sa treci pe la loto si sa o pui sa aleaga niste numere:)

 

Ma bag la somn, mai recuperez maine, noapte buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...