Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La multi ani piersicute de iulie august ( 41 )


Recommended Posts

 

 

Si eu tot in somn ii tai unghiile. La picioare simte mai usor si se mai misca, dar daca e in somnul adanc imi fac treaba. Insa ultima oara, la maini, i le-am taiat cand sugea, seara, a fost ca atunci cand era mic mic (si i le taiam numai cand sugea). Aa, daca e intuneric, facem operatiunea in 2, sotul cu lanterna/lumina de la telefon si eu tai. Ma simt ca in filme, la dezamorsat bombe. De fiecare data aproape ne bufneste rasul, pt ca eu ma asez sa ii tai dupa cum se foieste si el.

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  super tare !

Noi nu avem probleme la taiatul unghiilor, sta cuminte, la picioare se mai agita, nu pre ii place dar de obicei ii tai unghiile de la un picior, fac o pauza si apoi trec la celalalt picior.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 400
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ceao si de la noi

 

 

 

                             LA MULTI ANI ERIC si MARC !!! pt ziua de ieri 

 

                                      LA MULTI ANI ANDREIUTZU 

 

                                       LA MULTI ANI JEFF

 

 

                       [balo]  [balo]  [vrajitor]  [vraji]  [vraji]  [usa]  [usa]  [acor]  [acor]  [artif]  [artif]  [artif]  [artif]  [bicic]  [bicic]  [bicic]  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani barbateilor Andrei, Jeff si Victor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Mneata fetelor.

Va dau cafeaua?

Noi inca nu ne-am hotarat ce program avem. Uneori avem 1 somn/zi iar alteori 2.

Noaptea doarme de la 10 seara la 8 dimineata cu pauze de trezit si ridicat in picioare daca e in patutzul ei, sau catzarat pe mine si mishunat prin pat, daca e cu mine in pat.

Lapte noaptea nu-i mai dau. Eventual dimineata la 6 daca chiar vad ca nu readoarme, ii dau 2-3 masuri dar mai rar

In schimb nu reusesc sa o echilibrez cu mesele

adica sa avem mese in fiecare zi aprox la aceeasi ora pentru ca uneori adoarme inainte de masa de fructe iar alteori nu

Legat de AP, si ea e calare pe mine dar ne ajuta foarte mult tzarcul cu jucarii in care am obisnuit-o demult. Mai ales dimineata dupa lapte, o pun in tarc si se joaca singurica vreo ora pana reusesc eu sa strang un pic din casa si apoi ii mai dau drumul la TV pe baby TV care e un post f educativ pentru varsta lor. EI ii place maxim

Doar ca ma mustra constiinta pe mine ca sta cu ochii in televizor. Dar nu am ce sa fac .

Apoi mai luam o carte si "citim" despre animale si alte minunatii.

dupa-masa iesim afara la exemplificari alive :)

La capitolul achizitii, bate din palme, arat obiecte, ma pupa mult si des [:)]

sta in picioare si unmbla in 4 labe, urca scarile singura in maini si picioare dar inca nu merge.

E drept ca nici eu nu am pus-o sa mearga ca asa mi-a zis kinetoterapeuta

sa astept pana e ea pregatita.

Dar am o problema mare!!! nu ma lasa sa-i pun nimic in picioare

nici sandale

nici papuci...parca o picuri cu ceara...nu stiu ce ma fac cu ea.

Ca numar inca e pe la 17 la picior...e mignogna rau [:)]

Pup doamnelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani Jeff, Andrei si Victor !

 

Fetelor ziua lui Eric si a lui Marc, gemenasii Balantei e pe 2 sau pe 9? Din modul in care sunt inscrisi pe prima pagina as inclina pt data de 9.

 

Fleur si mie imimpare ca e tare ocupat Eric cu o multime ce achizitii care mai de care mai interesanta. Cred ca uneori uitam ca fiecare copil are un fel unic de a acumula experiente si ne dorim sa faca si al nostru ce fac altii. Si eu imi doresc canal meu sa invete sa coboare din pat dar nu il intereseaza deloc, deloc subiectul...

 

 

Si eu aveam impresia ca Silvi a stagnat la achizitii si ieri mi-a facut o surpriza si cand imi arata o lata jucarie in mana lui imi spunea : ata, ata (alta).

A.. Si nu cred ca v-am povestit ca ii place sa ascunda lucrurile sub covor, sub pat sau masa si dupa aceea te striga ca tu sa il intrebi unde-i Silvi mingea, masina etc. si binentelesc sa le aduci inapoi ca sa poata continua joaca:))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor

azi am fost ceva mai harnicuta...in vreme ce bia doarme m-am apucat de scpalat unul din geamuri, am facut un pic smotru pe la bucatarie si am si gatit... lui bia azi i-am bagat de proba carnita de vita...a ras borcanelul in care ii pun dupa ce ii blenduiesc...plus dupa 20 min a ras si o piersica blenduita cu biscuite...compotul l-a baut vlad, ea nu se prea omoara....

 

AP pentru mine e ok atata vreme cat nu creaza faza aia de genul ma duc 5 secunde la baie si incepe sa urle dupa mine... cam asta este ptr mine...si eu o las cam o ora pe zi la duck tv... ca nu are ce sa caute tv-ul in viata unui copil pana la 2 ani...o stiu perfect ... dar nu are ce sa-i dauneze...oricum eu tin inchis tv aproape toata ziua...

 

Vreau sa va intreb de la cat ii pot baga laptele de vaca? eu as vrea cand implineste 1 an gata cu bebelacul...desi am inteles ca laptele praf ar avea ceva vitamine fata de laptele de vaca din comert...cred ca ar trebui cam 3 luni sa o mai tin pe bebelac si apoi gata.... voi ce ziceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Sunt chioara de somn ca s-a trezit Eric la 4 cand m-am dus eu la baie si a stat treaz pana la 5 30. Treaz si cu chef de joaca, misuna prin pat si se juca de-a "cucu-bau" cu paturica lui. Apoi a mai dormit pana pe la 7 15 cand l-am trezit eu ca trebuia sa mergem la gradi.

 

Ce de-a piersicute cuminti, care stau la taiat unghii, se joaca singurele cate o ora sau stau cate o ora la tv. Fetite toate! Ceea ce era de demonstrat! [:)] Daca am baietzoi, asa imi trebuie...

Eric are rabdare la tv cat timp mananca, in scaun, el se uita la Disney junior si personajul preferat e Jake de la piratii din Neverland. Cat despre jucat singurel, 10 minute e mult, timp in care alerg ca disperata la baie sau spal vase sau ce mai apuc sa fac, urgent. De tarc s-a plictisit demult, sta strans in sacul lui, plangea agatat de plasa aia ca un prizonier fara speranta...

 

Delia, multumesc pentru mesaj, suna foarte incurajator ce spui tu....deci mai am vreo 4 luni in medie pana se va desprinde de mine cat de cat. Cred ca un rol important a jucat la voi si prezenta fratilor mai mari.

 

Carmen_v, din pacate la noi chiar asa e, daca plec la baie plange dupa mine- asta cand suntem doar noi 2 acasa-cel mai rau e cand il las dormind stau cu inima cat un purice sa nu se trezeasca si sa cada din pat. De fapt asa a si cazut, singura data pana acum, cand eram eu la baie. Cand plange si e suparat, nu mai coboara din pat ci plonjeaza direct.

Faze din astea ma fac sa imi fie greu cu atasamentul asta excesiv.

 

Rocsy, citesc cateva pagini dupa ce adoarme el, in pat cu o lampita din aia care se prinde direct pe carte. Veioze nu mai am demult in dormitor. Mai mult de jumatate de ora nu rezist oricum. Sper sa le termin intr-o luna.

 

Ioana, felicitari fetei pentru achizitii, urca scarile, wow!

 

Aseara a mancat baiatul meu ca un spart piure de cartofi cu piure de spanac. Din furculita din mana mea, el singur cu furculita(!)-de vreo saptamana tot incearca, acum mai si nimereste cateva firimituri in furculita. La sfarsit a bagat ambele maini in castron si a inceput sa ma hraneasca si pe mine: lua un pumnisor de mancare, imi dadea, eu ma faceam ca pap apoi isi indesa el totul in gurita.

 

Lapte de vaca aici se da imediat dupa un an. La gradinita l-au trecut deja pe Eric la lapte de vaca, il tolereaza bine,desi in primele zile a facut un pic de diaree. Acasa nu apuc sa ii dau deloc (decat in mancare), caci tzitzi e la putere. Laptele de vaca vandut aici, lapte integral, este fortificat cu vitamine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...