Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa divortez sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, copia ar putea fi contrafacuta in Photoshop pentru a o intimida. In lipsa originalului, eu m-as duce la notariatul respectivsa vad care e treaba, daca actul exista as merge la politie. Cu o copie n-ai ce face la politie... oricine poate fabrica un asemenea "document"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, copia ar putea fi contrafacuta in Photoshop pentru a o intimida. In lipsa originalului, eu m-as duce la notariatul respectivsa vad care e treaba, daca actul exista as merge la politie. Cu o copie n-ai ce face la politie... oricine poate fabrica un asemenea "document"

Ba tocmai ca in conditiile date numai politia ar putea sa obtina originalul.

Eu cred ca se poate foarte bine face plangerea la politie cu copia atasata. In cel mai "rau" caz politia ar putea descoperi ca documentul e doar o facatura a sotului ca s-o sperie si sa renunte la divort. Caz in care, in opinia mea, situatia n-ar mai fi penala dar tot ar cere ....hmmmm.... asistenta de specialitate. De alta specialitate.

 

Editez ca sa spun ca politia va face verifcarile la notariat, daca notarul e mana in mana cu sotul si partas la fals chiar crezi ca o sa raspunda onest la intrebarile sotiei!?!?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca nu stiu exact procedurile, mi s-a parut de bun-simt.

Cred ca foarte, foarte greu un notar ar face asa ceva, sunt riscuri foarte mari pentru el. Mai degraba ma gandesc ca ori notarul e inselat folosindu-se actele de identitate ale autoarei, ori e un photoshop de intimidare.

 

De-aia m-as duce la notariat. Sunt curioasa cum a justificat sotul documentul ala?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lineea... 100.000 de euro (daca am inteles eu bine) sunt bani...multi. Iar banii multi lasa urme multe. In instanta indiferent cu ce act notarial vine, avocatul tau poate cere extras de cont ...de unde au avut parintii lui bani, in ce cont au fost virati, chitante pt cheltuirea lor... etc etc. 

Eu sincer nu cred ca e un act autentic notarial... cred ca e facut cine stie pe unde. Ca nici un notar chiar si prieten nu isi risca libertatea si meseria cu chesti de genul asta...

Numai pune si tu la suflet toate prostiile lui...bineinteles ca incearca sa te intimideze pe toate caile...si cunoscandu-te asa bine (dupa atatia ani) stie exact pe ce butoane sa apese. 

Poti fie sa o rupi cu el brusc dupa o discutie cu un avocat fie mai intai sa te pui si tu nitel la adapost cum spuneau fetele. Eventual sa-ti pui niste bani intr-un cont... ca nu prevad un divort usor. Iar avocatii astia costa si ei si cand ai copii orice ban conteaza. 

Cauta-ti un job...desi posturile parca sunt inca blocate...foloseste-te de prieteni cunostinte etc... trebuie sa iasa ceva. Si apoi vb cu un avocat inainte sa pleci de acasa. 

Nu mai stiu cum e acum dar cand a divortat maica-mea a trebuit pana a venit instiintarea de divort si a luat taica-miu la cunostinta sa stea in ap lor comun. 

Apartamentul chiar daca la partaj se face jumate-jumate e posibil ca el apoi sa nu vrea sa vindeti... sunt o groaza de aspecte care trebuiesc luat in calcul. 

Cel mai bine e sa vb cu un avocat. Parerea mea

[flo2]

Mult noroc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cred si eu ...insa nu prefer sa se confirme. Orice este posibil sau nimic nu este imposibil. Nici eu nu cred ca vreun notar sa uziteze vreo forma frauduloasa e meseria lui baniio lui afacerea lui pe viata. Dar daca cineva spune ceva eu zic Ok te cred hai sa vedem concret,

Asa incat deocamdata astept. Sunt convins ca sotul/socrii etc vor face tot posibilul sa castige cat mai mult indiferent de metode dar uneori mai pot primi cate una sub coaste ca sa le treaca senzatia de atotputernici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai usor de aflat este sunand direct la notariat. Poate spune ca vrea o copie autentificata dar numai gaseste originalul sau sa intrebe direct daca exista nr si seria ce apar pe act. Aceste acte nu sunt secrete. Mai ales daca este vb de una din partile aflate in contract. 

Pt ca poate fi si o facatura... avem noi romanii o imaginatie... mai ales cand e vb de ilegalitati...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...