Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa divortez sau nu?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Habar nu am ce este cu mine! Chiar nu pot sa gandesc limpede, nu stiu incotro sa ma indrept, nu stiu cum va arata ziua de maine pentru mine. Gandesc si ma comport....robotic. Toate aceste probleme m-au doborat total, sunt la pamant atat fizic cat si psihic.

Am sufletul sfasiat de situatia mamei, care trece prin niste chinuri groaznice(are niste dureri...).

Sunt distrusa cand vad ca familia mea se destrama si este posibil ca cei mici(fetita si baietel) sa creasca fara tatal lor.

Ma doare atat de tare cand vad, cum sotul meu dintr-un sot si tata exemplar a ajuns un alcoolic care pur si simplu ma supune la tot felul de violente(fizice, verbale, economice, etc.)

Am uitat sa precizez ca toate scandalurile si corectiile fizice au avut loc in lipsa celor mici. In preaja lor se stapaneste cat de mult poate, dar cu toate acestea tot curg injuraturile si jignirile.

Primul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa ma reintorc in campul muncii....

Apoi ma gandesc ca daca plec acum fin casa impreuna cu piticii, poate sa fie totul catalogat ca parasire de domicilui. Cum eu, acum nu am serviciu exista riscul ca cei mici sa-i fie incredintati tatalui......

Eu nu stiu de unde auzi tu astfel de prostii...cum sa fie incredintati copiii unui alcoolic? Care judecator, cat de prost ar fi, ar face asta? Cine spune ca daca n-ai servici iti ia copiii? Asta-i folclor...

Daca chiar vrei sa pleci (desi, daca citesti cu atentie, in postul tau se strecoara motive de scuze pentru sotul tau...), fa cum ti s-a spus si reclama abuzul fizic la politie. Dupa asta, chiar crezi ca ii va da cineva copiii lui?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca sotul tau nu ar mai exista deloc de maine ci ai fi doar tu, copiii si mama ta, ce ai face?

Cum ai proceda?

Iti spun cu cea mai mare sinceritate ca....nu stiu, chiar nu stiu ce sa raspund la intrebarea pusa de tine.

Nu m-am gandit niciodata(pana in momentul in care am fost batuta) ca viata mea s-ar putea desfasura in alt fel decat alaturi de sotul si de copiii mei. Am sperat si inca sper ca se va schimba, ca va renunta la bautura in favoarea noastra.

Incerc sa-i gasesc scuze, pun comportamentul lui demonic din ultima perioada pe seama consumului de alcool.

Poate gandesc asa, ca nu-mi vad viata decat alaturi de el si datorita faptului ca m-am casatorit de foarte tanara(22 ani), suntem impreuna de 10 ani, am avut o casnicie fericita timp de 9 ani, el este primul barbat din viata mea.

 

Nu stiu daca are vreo relevanta, dar intre mine si sotul meu exista o diferenta de 10 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa-i gasesc scuze, pun comportamentul lui demonic din ultima perioada pe seama consumului de alcool.

Poate gandesc asa, ca nu-mi vad viata decat alaturi de el si datorita faptului ca m-am casatorit de foarte tanara(22 ani), suntem impreuna de 10 ani, am avut o casnicie fericita timp de 9 ani, el este primul barbat din viata mea.

 

Nu stiu daca are vreo relevanta, dar intre mine si sotul meu exista o diferenta de 10 ani.

Nu are relevanta diferenta de varsta, dar poate ca a inceput sa bea dintr-un motiv.

Daca bea de un an si numai dupa servici, nu este alccolic.

Un alcoolic bea si in cursul zilei si bola ar fi debutat mai demult.

 

Care crezi ca ar fi cauza care-l face sa bea?

Ai o contributie la asta? I-ai oferi motive de gelozie? Iti reproseaza infidelitatea?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, daca-mi dai voie...nu exista motiv sa devii alcoolic. Devii pur si simplu, motivele ti le gasesti singur, sa ai o justificare.

O betie mai merge...beau de suparare si ma imbat ca porcul. Dar a doua zi sunt om normal.

Dar sa beau zilnic sa-mi pierd mintile, chit ca-i dupa serviciu...asta n-are justificare. Daca ma supara asa tare nevasta, plec eu sau o fac pe ea sa plece. Nu o tin langa mine ca sa am cui zice ce nenorocita e si ce ginion am avut eu cu ea in viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De baut a baut mereu(nu a exista zi de cand il cunosc in care sa nu bea, chiar si cand era sub tratament medicamentos), dar nu facea scandal, nu ma injura, jignea, batea.

De cand vine de la serviciu si pana se culca bea si iar bea. Si dupa ce bea bine incepe sa-i casune pe mine.

Ce-mi reproseaza? Citez; " Vai cat de bine arata X si cat de nasoala esti tu.", "Ce femei superbe am avut la viata mea si cu ce femeie de rahat, urata cu spume m-am insurat eu.", "O sa ma culc cu tine cand o sa-ti pui silicoane in sani si fund.", "Ma culc cu tine de nevoie, din necesitate ca la felul in care arati nici.....(penisul) nu mi-se scoala.", "Daca-mi iau mama dupa tine mori de foame."

Aceste sunt reprosurile pe care mi le aduce.

Ca sa ma fac inteleasa mai bine.....in aceasta perioada in care nu am lucrat, nu a fost vorba ca nu am adus niciun ban in casa, ba din contra.....am vandut un teren care era al meu si am obtinut o suma frumusica tare(cateva zeci de mii de euro).

Cu banii primiti, sotul si-a cumparat masina dorita, masina pe care nu am voie sa o conduc, ca dehhhh....poate o lovesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista vreo diferenta intre alcoolism si "betie sistematica":

 

"According to the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism [NIAAA], men may be at risk for alcohol-related problems if their alcohol consumption exceeds 14 standard drinks per week or 4 drinks per day, and women may be at risk if they have more than 7 standard drinks per week or 3 drinks per day. (A standard drink is defined as one 12-ounce bottle of beer, one 5-ounce glass of wine, or 1.5 ounces of distilled spirits."(Wikipédia)

 

Lineea zice ca sotul ei bea de cand il cunoaste, deci de cel putin 10 ani, problema e veche si efectele sunt cumulative. E clar ca i-a afectat judecata si e incapabil sa-si mai stapaneasca frustrarile. Abuzul verbal e ceva curent, urmat indeaproape de cel fizic.

 

In locul ei m-as separa imediat, mergand la parinti. Eventual facand plangere inainte, pentru abuzurile suferite, daca asta o poate ajuta mai mult la divort (altfel nu as face prea multe valuri, as pleca pur si simplu, urmand sa demonstrez in instanta de divort faptul ca sotul e alcoolic). Chiar daca inteleg ca iti e greu, Lineea, sa renunti la viata de familie si la tot ce ati construit impreuna, prezentul e cel care conteaza, iar prezentul descris de tine e un mediu violent si toxic, din care copiii trebuie scosi si pusi la adapost.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...