Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa divortez sau nu?


Recommended Posts

Buna dimineața si va multumesc tuturor pentru sfaturile si gandurile voastre bune. Într-un fel sau altu' mă ajuta sa inlatur "ceata" din fata ochilor, sa vad si sa gândesc mai limpede.

Boala mamei(cancer) si-a pus serios amprenta asupra mea, încerc, zilnic sa găsesc un alt medic care sa-mi dea un licar de speranța, care sa mă asigure ca mama nu mă va părăsi atât de curând.

Situația mamei si problemele grave din casnicia mea, mă fac sa nu mai gândesc limpede, coerent......tot ceea ce fac acum, fac robotic fără sa gândesc si sa filtrez înainte binele de rău. Acesta a fost si motivul pentru care v-am cerut ajutorul. M-am "impotmolit" si nu găsesc o cale de iesire.

 

Sa răspund la ceea ce m-ați întrebat;........

1. Copiii sunt in permanenta cu mine si acum când este vacanța, dar si in timpul școlii sau al gradinitei. Nu am cu cine sa-i las si ca atare tot ceea ce fac, fac insotita de ei.

2. De plecat as plecat si mâine din aceasta căsnicie, aceasta casa.....doar ca nu am unde. Pe casa parinteasca, părinții mei i-au făcut acte surorii mele. Aceasta locuiește împreuna cu părinții noștri, soțul si copiiii ei acolo, in casa parinteasca. I-au fost făcute aceste acte pe casa si cu acordul meu, in urma cu ceva ani. Deci sa merg la părinții mei nu se poate.

In alta parte sa merg, iar nu pot din lipsa banilor. Dacă eram angajata si aveam un venit lunar puteam sa-mi inchiriez o locuința, dar așa........

3. Am vb. cu soțul meu, am încercat sa-l fac sa înțeleagă ca are o problema si ca are nevoie de asistenta de specialitatea. Răspunsul lui a fost ca nu are nimic, ca eu sunt nebuna si ca orice bărbat normal, sănătos bea.

4. Am vb. si cu părinții lui, dar lor li-se pare normala situația. Mi-au zis ca atât timp cât bataile nu m-au dus la spital, este ok. Ca mă injura, ca mă jigneste in fel si chip....iar nu este o problema ca vezi doamne, el, soțul făce ceea ce face de frica ca mă poate pierde. Ca vezi doamne...." Tu ești tânara, frumoasa si el este constient ca oricând îl poți parasi si din aceasta cauza se comporta asa, te tine sub control, sub teroare." Acestea au fost spusele soacrei mele.

Mi-au zis sa stau linistita, sa-mi vad de copiii si de familie ca eu oricând îmi pot reface viața, dar tata pentru micutii mei mai bun ca tatăl lor nu o sa găsesc niciodată. Ca sunt mama si este normal sa mă sacrific pentru binele copiilor mei.

Ca nimeni nu a murit dintr-o palma, dacă mă batem cu o bată, ceva înțeleagea, dar așa.....sunt eu prea sensibilă.

Deci părinții nu o sa-i zicea niciodată ca are probleme si este cazul sa se trateze din moment ce lor li-se pare normal comportamentul fiului lor.

5. Spunea cineva mai sus ca toate fustrarile si nereusitele lui se retrasă asupra mea. Așa este, sunt ca un paratraznet.....după ce mă face cu "ou si otet", începe sa planga, îmi zice ca si-a varsat naduful asupra mea ptr. ca a avut o zi grea, s-a certat cu superiorul lui, sau cu părinții, etc.

6. Aseară, după ce am vb cu voi, m-am apucat si mi-am încărcat C.V-ul pe câteva site-uri de recrutare a forței de munca.

Astăzi o sa-mi sun foști colegi, colaboratori si o sa-i rog sa mă contacteze in cazul in care aud de un loc de munca vacant.

 

Ce am de gând sa fac in viitorul apropiat(zilele următoare)? Vreau neaparat sa mă întorc in câmpul muncii, apoi sa-mi pot închiria o locuința si mai apoi sa introduc acțiunea de divort. Aceste schimbări trebuiesc făcute rapid, pana când copiii mei vor reincepe școala/gradinita.

Pana in acel moment(cel descris mai sus) o sa încerc sa-l evit pe cât posibil. O sa-mi reinscriu copiii la înot, după înot mergem in parc......sa ajungem acasă undeva seara, înainte de culcare. Sa nu aibă timp de scandal, reprosuri, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De baut a baut mereu(nu a exista zi de cand il cunosc in care sa nu bea, chiar si cand era sub tratament medicamentos), dar nu facea scandal, nu ma injura, jignea, batea.

De cand vine de la serviciu si pana se culca bea si iar bea. Si dupa ce bea bine incepe sa-i casune pe mine.

Ce-mi reproseaza? Citez; " Vai cat de bine arata X si cat de nasoala esti tu.", "Ce femei superbe am avut la viata mea si cu ce femeie de rahat, urata cu spume m-am insurat eu.", "O sa ma culc cu tine cand o sa-ti pui silicoane in sani si fund.", "Ma culc cu tine de nevoie, din necesitate ca la felul in care arati nici.....(penisul) nu mi-se scoala.", "Daca-mi iau mama dupa tine mori de foame."

Aceste sunt reprosurile pe care mi le aduce.

Ca sa ma fac inteleasa mai bine.....in aceasta perioada in care nu am lucrat, nu a fost vorba ca nu am adus niciun ban in casa, ba din contra.....am vandut un teren care era al meu si am obtinut o suma frumusica tare(cateva zeci de mii de euro).

Cu banii primiti, sotul si-a cumparat masina dorita, masina pe care nu am voie sa o conduc, ca dehhhh....poate o lovesc.

[fal]

Si ptr unul ca asta ti-ai lasat tu serviciul ?!

Ai ignorat atata timp faptul ca bea zilnic, ptr ca nu facea scandal, nu te injura, jignea sau te batea. Acum face toate astea si ingnori in continuare ptr ca te bate cand nu sunt copii prin preajma, cand va face si asta ce vei face? Ce alt motiv iti vei mai gasi ? Face toate astea ptr ca poate. Ptr ca tu il lasi.

De ce n-a facut asta cand aveai serviciu? Ptr ca aveai acoperire, nu erai dependenta de el. Acum esti la cheremul lui si pana cand situatia asta nu se va schimba tot asa va face.

Eu nu cred ca bautura/alcoolismul este o boala. Este un viciu, o slabiciune, un mod de viata. Foarte prost mod de viata.

Imi pare foarte rau ptr tine, dar el nu va face nimic sa-ti fie tie bine. Lui ii este bine, il ingrijesti, are serviciul lui bun, la care tu ai renuntat ptr el [batcap] si bea zilnic. Parintii lui ii aproba, tu trebuie doar sa induri. Crezi ca mai poti face asta? Stii este o vorba: Dumnezeu ii da omului cat poate duce. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa iti gasesti cat mai repede un job. un astfel de om nu se va schimba niciodata!copii tai au nevoie de o mama fericita, echilibrata si trebuie tinuti cat mai departe de acest individ; mai devreme sau mai tarziu vor asista si copii la batai, vor sari in apararea ta si vor beneficia de acelasi tratament. in acelasi timp cred ca ar trebui sa strangi probe pt a demonstra caracterul lui si a te asigura ca vei primi copii la divort; daca bea acasa, este posbil ca cei din jurul lui sa nu il cunoasca cu adevarat.

mi-as fi dorit ca mama mea sa divorteze cand eram mici si sa nu ne lase sa crestem langa un om care seamana cu cel descris de tine; inclusiv cu diferenta de varsta aferenta :) acum are 62 de ani si tot nu a inteles cat rau ne-a facut...din punctul lui de vedere mama mea si noi nu l-am inteles siam exegerat...bafta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața si va multumesc tuturor pentru sfaturile si gandurile voastre bune. Într-un fel sau altu' mă ajuta sa inlatur "ceata" din fata ochilor, sa vad si sa gândesc mai limpede.

Boala mamei(cancer) si-a pus serios amprenta asupra mea, încerc, zilnic sa găsesc un alt medic care sa-mi dea un licar de speranța, care sa mă asigure ca mama nu mă va părăsi atât de curând.

Situația mamei si problemele grave din casnicia mea, mă fac sa nu mai gândesc limpede, coerent......tot ceea ce fac acum, fac robotic fără sa gândesc si sa filtrez înainte binele de rău. Acesta a fost si motivul pentru care v-am cerut ajutorul. M-am "impotmolit" si nu găsesc o cale de iesire.

 

Sa răspund la ceea ce m-ați întrebat;........

1. Copiii sunt in permanenta cu mine si acum când este vacanța, dar si in timpul școlii sau al gradinitei. Nu am cu cine sa-i las si ca atare tot ceea ce fac, fac insotita de ei.

2. De plecat as plecat si mâine din aceasta căsnicie, aceasta casa.....doar ca nu am unde. Pe casa parinteasca, părinții mei i-au făcut acte surorii mele. Aceasta locuiește împreuna cu părinții noștri, soțul si copiiii ei acolo, in casa parinteasca. I-au fost făcute aceste acte pe casa si cu acordul meu, in urma cu ceva ani. Deci sa merg la părinții mei nu se poate.

In alta parte sa merg, iar nu pot din lipsa banilor. Dacă eram angajata si aveam un venit lunar puteam sa-mi inchiriez o locuința, dar așa........

3. Am vb. cu soțul meu, am încercat sa-l fac sa înțeleagă ca are o problema si ca are nevoie de asistenta de specialitatea. Răspunsul lui a fost ca nu are nimic, ca eu sunt nebuna si ca orice bărbat normal, sănătos bea.

4. Am vb. si cu părinții lui, dar lor li-se pare normala situația. Mi-au zis ca atât timp cât bataile nu m-au dus la spital, este ok. Ca mă injura, ca mă jigneste in fel si chip....iar nu este o problema ca vezi doamne, el, soțul făce ceea ce face de frica ca mă poate pierde. Ca vezi doamne...." Tu ești tânara, frumoasa si el este constient ca oricând îl poți parasi si din aceasta cauza se comporta asa, te tine sub control, sub teroare." Acestea au fost spusele soacrei mele.

Mi-au zis sa stau linistita, sa-mi vad de copiii si de familie ca eu oricând îmi pot reface viața, dar tata pentru micutii mei mai bun ca tatăl lor nu o sa găsesc niciodată. Ca sunt mama si este normal sa mă sacrific pentru binele copiilor mei.

Ca nimeni nu a murit dintr-o palma, dacă mă batem cu o bată, ceva înțeleagea, dar așa.....sunt eu prea sensibilă.

Deci părinții nu o sa-i zicea niciodată ca are probleme si este cazul sa se trateze din moment ce lor li-se pare normal comportamentul fiului lor.

5. Spunea cineva mai sus ca toate fustrarile si nereusitele lui se retrasă asupra mea. Așa este, sunt ca un paratraznet.....după ce mă face cu "ou si otet", începe sa planga, îmi zice ca si-a varsat naduful asupra mea ptr. ca a avut o zi grea, s-a certat cu superiorul lui, sau cu părinții, etc.

6. Aseară, după ce am vb cu voi, m-am apucat si mi-am încărcat C.V-ul pe câteva site-uri de recrutare a forței de munca.

Astăzi o sa-mi sun foști colegi, colaboratori si o sa-i rog sa mă contacteze in cazul in care aud de un loc de munca vacant.

 

Ce am de gând sa fac in viitorul apropiat(zilele următoare)? Vreau neaparat sa mă întorc in câmpul muncii, apoi sa-mi pot închiria o locuința si mai apoi sa introduc acțiunea de divort. Aceste schimbări trebuiesc făcute rapid, pana când copiii mei vor reincepe școala/gradinita.

Pana in acel moment(cel descris mai sus) o sa încerc sa-l evit pe cât posibil. O sa-mi reinscriu copiii la înot, după înot mergem in parc......sa ajungem acasă undeva seara, înainte de culcare. Sa nu aibă timp de scandal, reprosuri, etc.

 

Punctele 3 - 4 si 5 sunt minciuni.

 

Imediat ce vei avea sursa ta de bani vei gandi altfel. O sa ti se mai spuna minciuni. Locuinta in care stati ce regim are? A cui este?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare foarte rau ca treci prin ce treci.

Referitor la punctul 2, daca sora ta si familia ei sta in casa cu parintii tai, ar trebui sa se implice ei mai mult in ajutarea mamei, iar tu sa incerci sa iti gasesti servici si sa iti rezolvi propriile probleme, care, in momentul asta sunt destul de multe si mari.

 

Da, ai dreptate, ar trebui sa iti gasesti servici, sa te muti si sa introduci actiunea de divort pana in toamna cand incep copiii scoala. Daca ar fi decizia mea, eu mi-as cauta locuinta in alt cartier fata de locuinta actuala si as transfera copiii. Nu mi-as dori sa mai dau nas in nas cu ex-ul la paine sau cand duc gunoiul.

Gandeste-te si ca s-ar putea sa faca presiuni sa te intorci acasa atat el, cat si parintii lui, asa ca.... departarea e chiat indicata.

Si inainte de toate astea la fiecare scandal i-as face reclamatie la politie. Aceste reclamatii vor motiva plecarea ta de acasa cu copiii si vor atarna si ele acolo la dosar la divort.

Ma indoiesc ca vei reusi sa obti un divort amiabil la notar...

 

Si inca ceva, povesteste la cat mai multi prieteni si cunoscuti ce ti se intampla, altfel s-ar putea sa ai surpriza ca o face el si ca tu esti vinovata de tot, nu esti o buna mama, etc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pricep f bine la detalii juridice, dar de ex. ca sa transferi copiii la o alta gradinita sau scoala nu iti trebuie acordul tatalui copiilor? Se poate face doar de catre un parinte? Celalalt nu poate reclama? Mai ales de cand cu noua lege, aia cu custodia comuna?

Ca sincer, de cand cu schimbarea codului civil si custodia comuna, asta mi s-a parut cel mai aiurea, ca devine o capcana pt oameni care nu pot ramane in relatii amicale cu ex-partenerii si dupa divort (cum poate fi cazul de fata)... ce se poate face atunci?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm... buna intrebare, monicabo, nu ma gandisem... dar stiu ca exista mai nou o legislatie impotriva violentei in familie. Nu poate obtine o restrictie, ceva pana se termina divortul, si implicit posibilitatea sa se mute mai departe, transfera copiii, tatal sau bunicii paterni sa nu poata lua copiii de la scoala, sa fie anuntata imediat daca se incearca?

Oricum, primul pas este demonstrarea violentei, pentru asta ii trebuie dovezi.

Poate ne ajuta marius cu legislatia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta la gasirea unui loc de munca!!! Asta este intr-adevar primul pas!

Mie punctele 3 si 5 imi intaresc convingerea ca sotul tau chiar e afectat de criza varstei mijlocii.. Negarea si sentimentele contradictorii sunt caracteristici importante ale acestei faze. Normal ca nu e o scuza pentru comportamentul lui, asta asta ar putea fi cauza.

Nu le mai spune parintilor lor nimic!! Ei chiar daca te-ar crede, nu iti vor arata asta...Iti vor spune ca si-au dat seama de situatie doar in cazul in care totul ar reveni la normal..Acum si ei incearca sa nege gravitatea situatiei pentru a le fi lor bine, gasesc scuze si argumentari proaste...Nu vor sa te sustina pentru ca poate chiar lor le e frica sa nu pleci,cel mai probabil pentru nepoti si pentru efectul care l-ar avea plecarea ta asupra fiului lor....

 

Orice ar spune altii, tu trebuie sa fii tare pentru puiutii tai! Dupa ce vei gasi un job, poti sa-ti cauti imediat chirie. Ar fi ideal daca ai avea un sprijin, atat moral cat si fizic sau financiar, o prietena, cineva pe care sa te poti baza. Din ce ai scris mai sus, am dedus ca nu exista o astfel de persoana, din pacate. Capul sus, putere si succes!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea scapă de el cat poti de repede. 

Fa-ti mai intai un plan de bataie.

 

1. Gaseste de munca cat poti de repede;

2. Cauta si muta-te chiar si cu sora ta si parintii pentru o perioda, si mai ales de cand stii ca te poti duce in prima zi la munca fugi din casa in care stai manacand cu ochii.

3. Divorteaza de el.

 

Si peste toate astea fa-i plangere la politie daca se mai comporta urat cu tine cat mai stai.

 

Asa ceva de la soacra nu as fi permis cred ca i-as fi zis cateva sa ma tina minte. [batcap]  [batcap]  [batcap]  Ea ce naiba e femeie sau animal. Cum sa iti spuna asa ceva [fal]  pai e la mintea cocosului ca daca doreste sa te terorizeze pentru ca ii e frica ca pleci, chiar asta o sa faci.

 

Sa fii nebun sa stai acolo in situatia asta. Copii iti vor reprosa mai tarziu pentru mediul in care i-ai facut sa traiasca. Si crede-ma ca nu o sa poti obtine climat linistit de la un barabat bautor [alcool]  ori cat ai vrea tu. Nu depinde de tine ca el sa nu mai bea. Nu e vina ta ca el bea si nu e vina ta ca aceasta casnicie a ajuns asa.

Iti spun toate astea pentru ca am asa o convingere ca te invinovatesti ca s-a ajuns aici, dar nu e asa. Nu te mai simti vinovata pentru nimic. Mama ta nu ti-a dat viata ca sa traiesti asa. Ce multumire sa aiba ea daca stie ca traiesti in halul asta de terorizata. [fri]

 

Doamne iarta-ma nu dai viata unui copil si te chnui sa-l stii bine ca sa vina un nemernic si sa-l trateze asa. Valea asta e singura solutie. Trebuie sa fii mai egoista. Oricine in lumea asta merita sa traiasca bine si linistit. Ai inteles? Chiar toata lumea.

 

Nu inteleg de ce vrei sa  te sacrifici. Crezi ca o sa iti ridice cineva statuie pentru asta? Nu, toti te vor blama ca nu ai fost curajoasa sa o faci. Si mai ales copii cand se vor face mari.

 

Pentru ca ai fata gandeste-te ca va avea sechele cand isi va alege partenerul de viata, iar baiatul tau daca nu o sa ai grija poate se va purta ca tatal sau si mai tarziu tot pe tine te va invinovati ca taica-su e asa. Mai bine pleci cat de repede ca sa-i scapi pe sarmanii copii de asa un mediu.

 

Pai ei ce sa invete despre viata de familie. Doamne n-as avea mila de un astfel de om. L-as lasa sa baleasca in bautura lui pana isi da duhul. Tu nu esti maica-sa asta trebuie sa intelegi. Si daca el nu vrea sa se lase de baut de unul singur tu nu ai cum sa-l faci sa se lase.

 

Asta e sfatul meu pentru tine: meriti sa traiesti linistit si chestia asta cu iubirea e relativa, daca iti gasesti pe altcineva care sa stie sa te respecte si sa te iubeasca nu sa te chinuie e bine.. dar daca nu iti vei gasi nu e un capat de tara. Sa stii ca poti trai si fara. Eu am stat vreo 4 ani singura pana sa il intalnesc pe sotul meu si crede-ma ca am facut de toate de una singura si nu a fost dracul gol ca eram singura. Asta vroiam sa zic ca nu e chiar asa rau sa stai singura si fara un om ca cel pe care il ai tu ar trebui sa ti se para de vis.

 

Divorteaza pentru ca asta e singura cale din tot ce povestesti tu ca ti se intampla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...