Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa divortez sau nu?


Recommended Posts

.Nu stie nimeni in afara de parintii lui ce se intampla in casa noastra. Vecinii banuiesc ca stiu, ca au auzit certuri, tipete, etc.

.De baut stiu toti cunoscutii nostri ca bea, nu a ratat ocazia de a se face pulbere la fiecare iesire la care am participat si apoi incepeau jignirile, dar mai...soft.

.Casa in care locuim este a noastra, cumparata in timpul casniciei cu banutii stransi de noi+imprumut de la banca. Este a noastra, dar este ipotecata bancii pana la achitarea imprumutului.

Mai exista inca o casuta in afara orasului(achitata integral).

Apoi masina, este pe numele lui.....nu prea mi-a placut sa-mi bat capul cu acte, hartogaraie. In plus nu m-am gandit ca se va ajunge vreodata aici si sa trebuiasca sa ma pun la adapost.

Aseara mi-a zis ca treaba mea daca vreau sa divortez, ca oricum nu o sa primesc nimic, cu toate ca am lucrat pe branci timp de 9 ani, in ture, ture ce includeau si lucrul de noaptea. Ca fapt divers am mers la serviciu pana intr-o vineri si luni s-a nascut baietelul nostru.

Cardul meu de salariu, mereu a stat la el(nici codul pin nu-l cunosc) si-mi dadea el bani, atunci cand aveam nevoie. Bani care trebuiau justificati pana la ultimul leut.

Mi-a spus ca saptamana trecuta a fost cu parintii lui la notar si au facut un act, act in care era stipulat faptul ca parintii lui i-au dat 100000€ imprumut, iar el a pus gaj casa de la tara. FALS!!

De la parintii lui nu am vazut un leu niciodata, dar niciodata.

 

Ma tem foarte tare si de umbra mea. Ma tem pentru ca parintii lui sunt oameni cu bani, multi bani si cu multa influienta....inclusiv in mediul juridic, judecatoresc.

Dupa gasirea unui loc de munca ma gandesc sa-i propun un targ.....renunt la tot, absolut tot ce-mi revine material vorbind, nu solicit nici pensie alimentara doar sa-mi lase copiii. Sa se incheie totul amiabil, la notar. Sa nu fie nevoie sa-mi tarasc copiii prin tribunal, Doamne fereste.

Sa-i poata vedea oricand, fara un program de vizitare......

 

Acum m-am focusat pe gasirea unui loc de munca si sper sa-mi si gasesc intr-un timp cat mai scurt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hm... buna intrebare, monicabo, nu ma gandisem... dar stiu ca exista mai nou o legislatie impotriva violentei in familie. Nu poate obtine o restrictie, ceva pana se termina divortul, si implicit posibilitatea sa se mute mai departe, transfera copiii, tatal sau bunicii paterni sa nu poata lua copiii de la scoala, sa fie anuntata imediat daca se incearca?

Oricum, primul pas este demonstrarea violentei, pentru asta ii trebuie dovezi.

Poate ne ajuta marius cu legislatia.

Da - exista. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prea mult te-ai lasat la mana lui. chiar nici sa nu-ti stii PIN-ul la cardul de salarii mi se pare prea mult... plus terenul tau contra masina pt. el...

nu cred ca e o idee buna sa-i lasi lui totul, pt. ca oricum daca ai servici cred ca ai sanse mari sa obtii tu copiii, plus la partaj jumatate din bunuri, asa ca de ce sa renunti la ele? crezi ca vei obtine un salariu asa bun incat sa-ti permiti sa renunti si la pensia alimentara si la toate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lineea - fii serioasa. Vorbesti aiurea scuza-ma

 

Tot ce aveti voi in casa inclusiv masina este a amandorora daca a fost cumparat in perioada casatoriei. Veniturile sunt comune, bunurile la fel. In caz de divort se trece la partaj. Casa respectiva nu poate sa o gajeze in nume propriu daca este pe numele vostru. Poate sa faca 1.000.000 de acte devin nule in instanta daca nu respecta conditiile legale. Nu cunosc detalii.

Daca sotul tau a primit 100.000 euro tu ai dreptul sa-i soliciti exact jumatate 50.000 euro la partaj pentru ca este un venit realizat in perioada casniciei. Asta ca sa nu ma leg de acte ca la o adica sunt convins ca sunt bube si acolo. In fine.

Ideea este sa iti gasesti tu sursa de venit stabil si de acolo incolo poti sa joci cartile ca ramane masca soctul tau. 

Nu doar ca vei avea banii tai dar el va pierde procesul si va trebui sa plateasca pensie de intretinere pentru copii. Nu e deloc cum cred ei sau cum vorbesc....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lineea - fii serioasa. Vorbesti aiurea scuza-ma

 

Tot ce aveti voi in casa inclusiv masina este a amandorora daca a fost cumparat in perioada casatoriei. Veniturile sunt comune, bunurile la fel. In caz de divort se trece la partaj. Casa respectiva nu poate sa o gajeze in nume propriu daca este pe numele vostru. Poate sa faca 1.000.000 de acte devin nule in instanta daca nu respecta conditiile legale. Nu cunosc detalii.

Daca sotul tau a primit 100.000 euro tu ai dreptul sa-i soliciti exact jumatate 50.000 euro la partaj pentru ca este un venit realizat in perioada casniciei. Asta ca sa nu ma leg de acte ca la o adica sunt convins ca sunt bube si acolo. In fine.

Ideea este sa iti gasesti tu sursa de venit stabil si de acolo incolo poti sa joci cartile ca ramane masca soctul tau.

Nu doar ca vei avea banii tai dar el va pierde procesul si va trebui sa plateasca pensie de intretinere pentru copii. Nu e deloc cum cred ei sau cum vorbesc....

Marius, stai linistit ca nu m-au lezat cele spuse de tine in niciun fel. Ai dreptate in tot ceea ce mi-ai scris referitor la situatia mea. Chiar daca raspunsurile au fost un pic mai dure, au avut darul de a ma trezi la realitate si de a ma readuce(un pic) cu picioarele pe pamant.

 

Poate ma contrazic un pic de la o postare la alta, dar se intampla acest lucru datorita faptului ca sunt confuza, nici eu nu mai stiu ce simt sau nu.

Imi este greu sa-mi vad viata fara sotul meu pentru ca inainte de el, eu nu am avut o viata a mea. Tot ceea ce am cladit, am cladit impreuna si alaturi de el.

Cand m-a cunoscut eram tanara, fara pic de experienta in niciun domeniu. El m-a modelat dupa bunul plac; el a hotarat ce facultate sa urmez, unde sa lucrez, ce coafura sau vestimentatie sa abordez, ce prieteni sa am....sau nu.

Eu, nu am hotarat niciodata nimic(sau aproape nimic) in ceea ce ma priveste. Mereu i-am cerut sfatul/aprobarea ptr. a face ceva.

Stii? Acum, cand vreau sa-mi vad de drum, sa-mi iau viata in proprii maine ma simt HANDICAPATA, fara pic de incredre in mine si-n fortele mele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea

Imi pare tare rau pentru tine si puiutii tai.

Din pacate, din ce spui tu, ai fost folosita si umilita de sotul tau intreaga casnicie dar din prea multa iubire nu ai realizat asta. Cred ca va fi din ce in ce mai rau. Ca sfat ar trebui sa incepi inregistrezi ce iti spune, cum tr trateaza si tb depus plangere. Du-te si la soacr inca o data sa ii ceri "sfaturi" si inregistreaz-o si pe ea.Apoi m-as duce la fostul servici si as vorbi cu superiorii. Daca e onflict de interese sa il dea pe el afara si sa te reangajeze pe tine. Cu inregistrarile mers si la politie. Nu stiu poate e usor de zis, greu de facut dar trebuie incercat.

Cu un avocat ai vorbit? Daca nu ai incredere eu pot vb cu cineva.

Trebuie sa gasesti resurse sa te ocupi de asta. Nici nu vreau sa ma gandesc ca cei mici asista la certuri si batai. Poate tatalui nu i se acorda copiii ca e violent dar sila tine se poate invoca faptul ca nu ai facut nimic sa ii scoti din mediul acela. Apoi, sotul tau nu cred ca a crescut diferit de ce aveti voi acum din pacate, dar copiii nu tebuie sa creasca asa.

Revin. Imi poti scrie pe privat daca ai nevoie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand m-a cunoscut eram tanara, fara pic de experienta in niciun domeniu. El m-a modelat dupa bunul plac; el a hotarat ce facultate sa urmez, unde sa lucrez, ce coafura sau vestimentatie sa abordez, ce prieteni sa am....sau nu.

Eu, nu am hotarat niciodata nimic(sau aproape nimic) in ceea ce ma priveste. Mereu i-am cerut sfatul/aprobarea ptr. a face ceva.

Stii? Acum, cand vreau sa-mi vad de drum, sa-mi iau viata in proprii maine ma simt HANDICAPATA, fara pic de incredre in mine si-n fortele mele.

Vezi? Te-a manipulat o viata intreaga...

Ai lasat frâiele de la inceput, te-a dominat tot timpul.

Cand am mai citit si partea cu cardul tau de salarii la el...hmmm...m-au trecut fiorii.

Trebuie sa inveti sa fii independenta. 

Nu te mai raporta la trecut. Priveste in fata, ce ai de facut de acum incolo. Fara el. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lineea, Marius are foarte mare dreptate...Lucrurile nu stau asa cum vor al tau sot sau ai lui sa te faca sa crezi..

 

Ultimele detalii scrise de tine m-au socat pur si simplu..Cum adica te-a tinut asa din scurt si te-a controlat in asa hal? Ca o femeie sa nu-si cunoasca codul pin la card si sa ceara bani sotului cu taraita, bani munciti de ea insasi, n-am mai pomenit..Asta imi schimba viziunea foarte tare asupra situatiei. Initial crezusem ca s-a transformat peste noapte dintr-un sot iubitor intr-un nemernic pe care nu-l mai recunosti...Dar daca dintotdeauna ti-a controlat orice miscare si daca mereu se imbata la orice iesire si te facea de ras in public...No comment!

 

Iti recomand sa-ti deschizi alt cont si sa ai automat alt card (pin stiut doar de tine), cat mai repede posibil. Noul numar de cont il dai angajatorului pentru plata salariului. El nu trebuie sa aiba acces la nici un banut de-al tau de acum incolo.

 

La casa de la tara nu te poti muta temporar cu copiii? Eventual sa ceri unei cunostinte, prietene sa te insoteasca acolo? Chiar nu ai pe nimeni, care sa-ti poata fi alaturi, in afara de parinti si sora?

Nu stiu in ce relatii esti cu sora ta, dar eu i-as spune totul despre situatia personala de as fi in locul tau. S-ar putea sa te poata ajuta si ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lineea, esti o femeie puternica. Daca supravietuisti in situatia asta imposibila, singura (in sensul ca fara el) va fi... parfum!

Acum nu isi mai au loc regretele pentru ce a fost. Acum trebuie sa te scuturi, sa respiri adanc si sa mergi mai departe.

Daca tu ai ales sa suporti pana acum aceasta situatie, nu ai dreptul sa faci aceasta alegere pentru copiii tai. Si sacrificiul tau asumat este de fapt sacrificarea lor.

Ce a fost a fost. Acum e timpul sa mergi mai departe. Viata e frumoasa si e cazul sa o afli si tu.

 

Gaseste-ti servici, pana atunci nu discuta de divort cu sotul tau si socrii tai. Gaseste-ti un avocat bun, poate sunt chiar forumisti care iti pot recomanda pe cineva si lupta-te pentru drepturile copiilor tai.

Spui ca vrei sa renunti la tot. Repet, nu renunti numai in ceea ce te priveste pe tine, ci le tai si niste craci de sub picioare copiilor.

Nu te mai gandi ca ei au bani si sunt influenti. Asta e un mod de a te intimida tu pe tine insati. Vezi-ti de ale tale.

Servici, avocat, divort. Daca iti face scandal suni la politie.

Detaseaza-te.

Stiu ca suna aiurea, dar poti. Si tu stii ca poti.

 

Stii ce mi-a spus fetita mea odata? Intr-un cu totul alt context, dar ca idee: "Mami, tu poti orice! Mamicile pot orice, nu-i asa, mami?"

Poti sa iesi din situatia asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...