Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa divortez sau nu?


Recommended Posts

lineea, pentru inceput ar trebui sa incerci sa gasesti aici ajutor, sfaturi, consiliere - psihologica si juridica. indeplinesti majoritatea conditiilor pentru a intra in acest program.

 

http://www.fundatiasensiblu.ro/RO_programe/program-casa-blu.html

 

nu mai amana, ia legatura cu ei si vezi care sunt pasii pe care va trebui sa-i urmezi.

esti victima abuzului in familie, copiii vostri sunt sau vor fi si ei. ai dezvoltat deja sindromul dependentei de abuzatorul tau.

timpul trece, in defavoarea ta si a copiilor vostri. pentru prima data in viata incearca sa te pui pe tine pe primul plan, pentru binele tau si al copiilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Singura chestiune dura in toata tarasenia asta este...mama ta. Aici nu incape nici un comentariu.

Pe de alta parte imi pare rau daca sunt atat de transant(dur cum spui tu) insa asa sunt eu mai ales in chestiuni de acest gen. Nu accept fofarlici. Ce este corect este corect, ce nu este corect, nu discut. Punct.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca bautura/alcoolismul este o boala. Este un viciu, o slabiciune, un mod de viata. Foarte prost mod de viata.
 
Nu ca ar conta in contextul dat, insa alcoolismul este o boala, nu e vorba de pareri ori impresii. La fel cum si obezitatea a fost de curand declarata o boala, in USA.
 
lineea, multa putere! Vei gasi aici sfaturi, la nevoie, nu esti singura [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ce domeniu ai lucrat inainte? Mai stii, poate cineva pe-aici are idee de vre-un job liber.

 

In alta ordine de idei, in situatia in care deja ai decis ca vrei sa pleci, probabil spun o prostie, cunoscandu-l pe barbata-meu, mai mult ca sigur va fi contra, dar mai stii?! Am vazut ca esti din Bucuresti, noi urmeaza sa ne mutam zile astea, si apartamentul pe care-l avem acum sa il scoatem la vanzare Nu-mi fac sperante ca se va vinde peste noapte, asa ca e posibil ca 2-3 luni sa fie liber, ceea ce pentru noi ar genera niste costuri suplimentare cu utilitatile. Nici sa-l inchiriez 2-3 luni nu cred ca o pot face, asa ca ma gandesc (dar repet, nu e decizia mea, nu vreau sa-ti faci prea mari sperante, cel putin pana nu vorbesc si cu barbata-meu) ca ai putea veni sa stai acolo provizoriu 2-3 luni. Sau pana vom gasi noi cumparator, in caz ca se va intampla in viitorul foarte apropiat. Fara chirie, doar cu plata utilitatilor. Si maxim pana in octombrie, ca atunci ni se termina noua perioada de gratie la creditul ipotecar, si daca pana atunci nu reusim sa il vindem vom fi nevoiti sa-l inchiriem cu adevarat, ca altfel n-o sa mai putem plati ratele. Dar ma gandesc ca ar fi o gura de oxigen pentru tine, daca iti gasesti job ai timp sa pui cativa bani de o parte in 2-3 luni, si sa poti sa iti inchiriezi ceva normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date, îți multumesc mult Mikyyy pentru faptul ca te-ai gândit sa oferi gazduire unei persoane străine, esti o persoana deosebita cum rar cred ca mai sunt in zilele acestea. Merci încă odată, dar deocamdată nu este cazul, sper sa mă pot descurca singura.

 

Înainte am lucrat ca economist, dar nu mă dau in laturi de la niciun alt post. Post cu sau fără studii superioare.

In dimineața aceasta am vb. cu directorul de la firma la care am lucrat inainte(m-a sunat el, când a aflat de la o fosta colega ca-mi caut de lucru). Mâine dimineața o sa merg la sediul firmei sa vedem cum si in ce fel mă pot întoarce, dar in așa fel încât sa nu generam iar acel conflict de interese.......posibil o sa-mi schimbe locatia in care o sa-mi desfășor activitatea. Acum Doamne ajuta sa se lege ceva!

Dacă o sa încep serviciu(eu sper ca da), imediat, a doua zi mă mut la casuta de la tara.......o sa vorbesc cu o vecina, vecina care le este apropiată copiilor mei si o sa o rog sa-mi supravegheze/ingrijeasca copiii contracost pe timpul plecării mele de acasă, la serviciu.

Pana la începerea anului școlar poate situația dintre mine si soțul meu o sa devină......civilizata si o sa putem sa vorbim, sa ne punem de acord in privința copiilor, in privința divortului, care sper sa se desfășoare civilizat, eventual la notar......fără sa ne traumatizam prea tare copilasii.

Parca după ce am citit tot ceea ce mi-ați scris, încep sa capăt un picut de încredere in mine si încep sa cred ca mă pot ridica din mocirla in care mă zbat de ceva timp.

Mereu mi-am dorit ca piticii sa crească împreuna cu ambii părinți, acum îmi dau seama ca mai târziu se putea ca ei sa devină "sacul de box" al tatălui lor.

Sper sa ne fie bine tuturor; copiilor, mie si sotului meu, care sper sa constientizeze ca are o problema cu alcool-ul si sa înceapă sa si-o trateze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta cu toate!

 

Si eu credeam ca sotul tau s-a schimbat in timp, dar se pare ca mereu a fost asa, si-a cautat drept sotie o persoana pe care sa o poata controla [:(]

Fiind tu f tanara, a reusit... dar nu-l mai lasa...

Iar in momentul de fata, nemai avand serviciu, si-a permis mult mai multe magarii, poate inainte se mai cenzura un pic

 

Bafta, poate te por reprimi la fostul job, fara acel conflictd e interese, daca acolo ti-a fost ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date, îți multumesc mult Mikyyy pentru faptul ca te-ai gândit sa oferi gazduire unei persoane străine, esti o persoana deosebita cum rar cred ca mai sunt in zilele acestea. Merci încă odată, dar deocamdată nu este cazul, sper sa mă pot descurca singura.

 

Înainte am lucrat ca economist, dar nu mă dau in laturi de la niciun alt post. Post cu sau fără studii superioare.

In dimineața aceasta am vb. cu directorul de la firma la care am lucrat inainte(m-a sunat el, când a aflat de la o fosta colega ca-mi caut de lucru). Mâine dimineața o sa merg la sediul firmei sa vedem cum si in ce fel mă pot întoarce, dar in așa fel încât sa nu generam iar acel conflict de interese.......posibil o sa-mi schimbe locatia in care o sa-mi desfășor activitatea. Acum Doamne ajuta sa se lege ceva!

Dacă o sa încep serviciu(eu sper ca da), imediat, a doua zi mă mut la casuta de la tara.......o sa vorbesc cu o vecina, vecina care le este apropiată copiilor mei si o sa o rog sa-mi supravegheze/ingrijeasca copiii contracost pe timpul plecării mele de acasă, la serviciu.

Pana la începerea anului școlar poate situația dintre mine si soțul meu o sa devină......civilizata si o sa putem sa vorbim, sa ne punem de acord in privința copiilor, in privința divortului, care sper sa se desfășoare civilizat, eventual la notar......fără sa ne traumatizam prea tare copilasii.

Parca după ce am citit tot ceea ce mi-ați scris, încep sa capăt un picut de încredere in mine si încep sa cred ca mă pot ridica din mocirla in care mă zbat de ceva timp.

Mereu mi-am dorit ca piticii sa crească împreuna cu ambii părinți, acum îmi dau seama ca mai târziu se putea ca ei sa devină "sacul de box" al tatălui lor.

Sper sa ne fie bine tuturor; copiilor, mie si sotului meu, care sper sa constientizeze ca are o problema cu alcool-ul si sa înceapă sa si-o trateze.

Imi placi...acum. Nici nu banuiam ca ai aceste posibilitati. Tine minte. In viata sa ai grija de:

1. Copii tai

2. De tine

3. De parinti

4. De altii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date, îți multumesc mult Mikyyy pentru faptul ca te-ai gândit sa oferi gazduire unei persoane străine, esti o persoana deosebita cum rar cred ca mai sunt in zilele acestea. Merci încă odată, dar deocamdată nu este cazul, sper sa mă pot descurca singura.

 

 

Nu cred ca sunt cu nimic mai deosebita de majoritatea celor care suntem adunati aici pe acest forum. Ba din contra, exista aici persoane care ar merita fara exagerare statuie pentru cat de mult s-au implicat si au ajutat pe altii (poti baga un ochi la sectiunea de ajutor umanitar si vei gasi numeroase dovezi), eu sunt mic copil pe langa ele. Si nu mi-ar ajunge hartia sa le enumar pe toate fetele de milioane de pe-aici.

Iar esenta acestei comunitati chiar in asta consta, a ajuta atunci cand o putem face. Ca e cu un sfat, cu o vorba buna sau cu ceva material, nu are prea mare importanta. 

 

Oricum, felicitari pentru decizie [flo]. E greu sa dai cuiva un sfat de genul "ia-ti copii si pleaca", chiar daca poate noi din afara vedem altfel lucrurile. Insa si eu sunt de parere ca e cea mai buna alegere, citind tot ce-ai povestit tu aici despre sot si comportamentul lui. Iti doresc multa intelepciune si putere, sa iti regasesti echilibrul si linistea alaturi de copii!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Din pacate a "picat" intoarcerea la noul loc de munca. Am dezbatut problema pe toate partile, dar legal exista acel conflict de interese. Chiar daca imi schimba locatia, chiar daca......, nu se poate. Asta este! Nu mi-am pierdut speranta, merg mai departe, caut in continuare.

Cu siguranta o sa apara soarele si pe strada mea.

 

Va povesteam de acel act intocmit la notar, cu acel "imprumut" luat de sotul meu de la mama lui.

Cu o copie a acelui contract, azi am mers la notar(un altul decat cel care l-a intocmit) si STUPORE.....actul este perfect legal. Pe acel act apar si eu, cu tot; cnp, serie/nr CI, apare si semnatura mea :(( Asta in situatia in care eu nu am fost la niciun notar, nu am completat si semnat nimic. Este un FALS!

Nu doar ca plec cu mana goala dupa zece ani de munca, dar ma trezesc si datoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...