Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sa divortez sau nu?


Recommended Posts

Spunea Marius ca un astfel de act nu are valabilitate in instanta. Din experienta mea la divort au contat diverse dovezi prin care demonstrai sursa banilor (la noi a fost in discutie un apartament cumparat cu banii proveniti din vanzarea unui alt apartament ce era proprietatea unuia dinre parinti)

 

Deci, astfel de acte pot intr-adevar sa fie acceptate.

 

Totusi nu inteleg de ce un asemenea act ar avea nfluenta pentru ce ati achizitionat voi doi pana acum, daca actul este semnat acum. Daca ar fi fost semnat inainte de investitiile facute de voi, avea sens ce spui. Asa, nu stiu la ce ar folosi in instanta faptul ca ati imprumutat acum de la mama lui nist bani?

 

Nu comentez referitor la semnatura ta de pe actul notarial - daca il ai, nu ar fi rau sa faci o vizita la notariatul respectiv si sa te lamuresti cum au obtinut-o. Este un risc urias pentru notar sa-si piarda licenta, asa ca nu stiu ce notar ar accepta asa ceva si pentru ce motive.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

daca divortezi, ar trebui sa dispara conflictul de interese.

cat despre actul acela, cred ca ar trebui sa depui o reclamatie la politie. cine stie ce alte magarii o fi facut sotul tau, fara sa stii. daca poti dovedi cu martori ca in ziua in care a fost semnat contractul tu ai fost in locul x, in prezenta colegilor/vecinilor, e clar ca ti-a fost falsificata semnatura, cu acceptul sau mituirea notarului. eu stiu ca la notar ti se verifica identitatea, respectiv ti se solicita actul de identitate in original si sunt verificate si datele personale din contract, pentru a nu se strecura erori. tu unde iti tii actul de identitate ? ar fi putut el sa ti-l subtilizeze cateva ore sau o zi, fara ca tu sa realizezi ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spunea Marius ca un astfel de act nu are valabilitate in instanta. Din experienta mea la divort au contat diverse dovezi prin care demonstrai sursa banilor (la noi a fost in discutie un apartament cumparat cu banii proveniti din vanzarea unui alt apartament ce era proprietatea unuia dinre parinti)

 

Deci, astfel de acte pot intr-adevar sa fie acceptate.

 

Totusi nu inteleg de ce un asemenea act ar avea nfluenta pentru ce ati achizitionat voi doi pana acum, daca actul este semnat acum. Daca ar fi fost semnat inainte de investitiile facute de voi, avea sens ce spui. Asa, nu stiu la ce ar folosi in instanta faptul ca ati imprumutat acum de la mama lui nist bani?

 

Nu comentez referitor la semnatura ta de pe actul notarial - daca il ai, nu ar fi rau sa faci o vizita la notariatul respectiv si sa te lamuresti cum au obtinut-o. Este un risc urias pentru notar sa-si piarda licenta, asa ca nu stiu ce notar ar accepta asa ceva si pentru ce motive.

 

Reclamatie la politie pentru fals. Si sotul si notarul si socrii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lineea, te-a pus cumva sotul tau sa semnezi ceva, fara ca tu sa fi citit textul documentului respectiv...sau poate ceva ce parea  un document inofensiv...poate ceva legat de scoala copilului? E foarte probabil sa fi semnat altceva decat credeai (poate s-a facut o copie a semnaturii tale cand ai fi semnat ceva pe un suport ce il tinea  el in brate)...Poate in stresul si durerea ta, n-ai remarcat ceva suspect la momentul respectiv..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu totusi nu inteleg, mi se pare SF si ceva nu e in regula. Cum sa se adune atatea chestii la un loc:

 

1. Sotul - e de rea-intentie.

2. Parintii lui - la fel

3. Notarul - la fel...

 

Hai mai bine sa te lamuresti exact despre ce fel de document este vorba, de ce exista, cum de l-a semnat notarul...de unde si pana unde plangere la politie pentru cei din familie, cata vreme nu se stie exact de ce a fost solicitat acel document, ce efecte provoaca (chiar, ce efecte provoaca? nu are cum sa faca efecte pentru bunurile voastre achizitionate deja) si in ce conditii a fost realizat.

 

Hai sa lasam nervii deoparte, nu-si au sensul. Intai lamureste-te. Plangere la politie poti face oricand, dupa ce lamuresti exact care e situatia.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lineea, te-a pus cumva sotul tau sa semnezi ceva, fara ca tu sa fi citit textul documentului respectiv...sau poate ceva ce parea  un document inofensiv...poate ceva legat de scoala copilului? E foarte probabil sa fi semnat altceva decat credeai (poate s-a facut o copie a semnaturii tale cand ai fi semnat ceva pe un suport ce il tinea  el in brate)...Poate in stresul si durerea ta, n-ai remarcat ceva suspect la momentul respectiv..

 

E posibil, insa daca documentul respectiv este autentificat la notariat notarul era obligat sa verifice identitatea semnatarilor si sa se asigure ca inteleg ce semneaza.

Notarul care a autentificat actul este partas la fals.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg faptul ca sustii ca semnatura care apare pe acel act autentificat notarial nu iti apartine? Adica este un fals? Esti sigura?

Exact asta sustin!

Nu sunt vreo tacanita, care inventeaza scenarii doar de dragul de a-le face. Tot ceea ca am scris pana acum este purul adevar; nu am mintit, exagerat sau minimalizat nimic, dar nimic.

Sunt aspecte ale povestirii pe care le-am omis voit, de teama ca daca o sa dau prea multe amanunte, poate o sa fiu recunoscuta de vreun prieten,fost coleg, cunostiinta.

Am spus lucrurilor pe nume pentru ca-mi doresc sa fiu sfatuita/indrumata in cunostiinta de cauza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...