Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

In Elvetia te obliga sa iti inmatriculezi masina, ai 1 an de zile la dispozitie (chiar esti intrebat cand te muti in alt oras daca ai masina). Asa si aici, preturile care sunt pt reparatii nu se compara cu cele din Romania, pe mine m-a lovit unul din spate si bara a trebuit schimbata (chiar daca nu se vedea nimic), a costat 3700 fr, de am ramas masca.

 

Si in Zurich a inceput scoala de 2 sapt. Noi aici nu luam rechizite sau alte materiale, totul e gratis, plateste primaria.

 

Un weekend fain va doresc.

 

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

sa va spun ceva doamnelor.

intotdeauna am scris aici doar informatii realiste. cine vrea sa ia de bun bine, cine nu e problema lui. nu imi permit sa induc pe nimeni in eroare, daca e ceva ce nu stiu nu vorbesc sau cel mult indrum spre unde se pot afla informatii. 

 

si mai cred ca ar trebui sa avem putina consideratie unele fata de altele, caci traim aici si avem nevoie de informatii.   [flo2]

 

 

 

angiuta, succes scolarului. si tie nervi de fier.  [flo2]

 

noi ne ducem intai in concediu si apoi la scoala. sper sa fie vreme buna, macar sa putem sta la soare... ca de baie nu ma gandesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Pot sa gasesc pe undeva o lista cu serviciile medicale care sunt (sau nu) decontate ?

(am cartea de sanatate la AOK)

 

Concediu placut! Sper sa ajung si eu  la Plitvice la anu" poate [:)]

 

Marcia mi se par astronomice preturile in Elvetia in comparatie cu Germania sa nu vb de RO. Se  exagereaza in zonele turistice sau asa e in toata Elvetia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, Elvetia este o tara ft scumpa (dar nici salariile nu sunt mici....un medic are peste 10 mii fr/luna, un sofer de autobuz cam 7mii, o vanzatoare insa cam 3-4mii). Chiria e intre 1000 fr (la o camera) pana la 2500-3000 fr  (la 4 camere) - in orasul meu, ca in Zurich sunt mult mai scumpe, asigurarile de sanatate sunt si alea scumpe (nu se plateste cota din salariu, aici toate casele de asigurari de sanatate sunt private, iti poti alege tu casa de asigurari si modelul..e un sistem ft complicat....). Mancarea nu e ft scumpa, putin mai scumpa ca la voi. Ce am observat, preturile la electronice sunt la fel ca la voi sau chiar mai mici. Masinile sunt si ele scumpe, asa ca multi elvetieni cumpara din Germania, din orasele de la granita. O familie cu 2 copii are nevoie de min. 5mii fr/luna pt a trai ok si a face si un concediu/an.

 

weekend placut !

 

Mihaela

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni_alta nu cred ca e o lista universala cu servicii decontate de toate casele de asigurare. Eventual incearca sa suni la AOK sa intrebi daca serviciul respectiv e decontat. Noi suntem la TKK si am avut surpriza sa deconteze 100% servicii care de obicei costa.

Pana acum nu am platit nici eu nimic, dar ma gandeam ca poate exista si pe viitor este utila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

 

Si noi suntem la AOK si o sa scriu un pic ce am descoperit pana acum legat de decontari.In primul rand,exista medici care trateaza doar pacienti privat,acolo nu ai acces.Exista mai multe clase de servicii medicale,in primul rand cele normale,probleme de sanatate obisnuite cu vizitele aferente,se deconteaza 100%,adica de la medicul generalist,la ORL,ortoped,ginecolog,endocrinolog,dermatolog,etc.Vin apoi o serie de servicii care normal nu se deconteaza automat,insa in cele mai multe cazuri se deconteaza cu ajutorul medicilor,aici ar intra psihoterapia (asta doar la medici pe psihoterapie,nu la orice terapeut),masaje terapeutice,cure pentru mamici,medicina nutritionala in cazuri serioase,etc..Se mai deconteaza direct serviciile de urgenta stomatologice,aici mai intra plombe,reparatii diverse (nu punti,coroane&co).Exista la dentist doar o mica parte din costul lucrarilor de inlocuire a dintilor care este suportata de casa,si asta se afla dupa ce primesti Kostenplan de la dentist si te prezinti cu el la casa.Cam asta e ceea cu ce m-am confruntat pana acum,ah,si mai e si treaba cu retetele,adultii platesc 5€ max pentru orice medicament daca primesc reteta iar copiii nu platesc nimic.

In general insa,ti se spune la doctor cand ceva nu este decontat de casa.

 

Miriluta,chiar ca strengar Mazarel al tau,cred ca as fi intrat si eu in fierbere :) Probabil are si el nevoie de un pic de timp pana se obisnuieste cu responsabilitatile de scolar,ma gandesc,nu?Haios :))

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot AOK, eu am platit de fiecare data medicamentele pret intreg, e drept ca nu am avut nevoie de prea multe, dar asa ca info, in rest mai platesc la dentist curatarea prof. cam 50 €, ma cheama cam la 4 luni pt. ca am avut inceput de paradontoza, mi-a facut tratamentul suportat de casa, de 2 ori, ca a recidivat, si de atunci fac controale dese, si am mai platit pt. plomba, dar nu mai stiu cat sau ce procent...

mai nou am facut cateva vizite la osteopat, tot aici am citit ca cineva si-a rezolvat durerile de cap asa, vizite platite, si cu ceva timp in urma am primit de la AOK ca se deconteaza si astel de servicii medicale, pana in max. 180 /an, parca...mai am o sedinta si apoi o sa trimit facturile sa vad ce bani primesc inapoi

 

miri esti o eroina! sincere felicitari! eu m-am hotarat de curand sa nu mai mananc si numar zilele precum ostasii :D. sper sa ma tin de program cat mai mult. si daca imi iese treaba cu slabitul ma apuc si de germana :D

cat despre mazarel mie imi pare ca-ti seamana :)))) mesajele tale sunt cele mai haioase si e o placere sa le citesc  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona cred ca scoala incepe cu o slujba la biserica doar la scolile confesionale. La scolile de stat se face serbarea de deschidere in Aula.

 

 

nu stiu ce-s cu scolile confesionale, totusi la toate 3 scolile din oras primele clase incep cu slujba, am citit si in ziar care si unde sunt invitati, sunt deci si 3 biserici :)...asa o fi aici traditia, nu am intrebat, dar sigur nici real si nici gymnaziu nu sunt patronate de vreo institutie de cult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu mai scrie nimeni...scriu tot eu cu un capitol nou din ispravile lui Mazarel....care si-a rupt degetul mic de la mana dreapta si acum e cu mana in gips pana la cot.

Am petrecut seara de ieri la Notaufnahme la spitalul de copii si am plecat dupa 3 ore cu o frumusete de gips alb (ca asa a comandat monsieur!). A trebuit printre picaturi sa il anunt si pe sheriful din dotare care (ce ghinion) chiar sapatamana asta e plecat pe coclauri. De fapt nici nu vroiam sa ii mai spun insa Miru (cum e ea desteapta de seamana cu ma'sa) m-a intrebat ce cred eu ca o sa faca tac'su cand se va intoarce vineri acasa si gaseste odoru' cu ditamai gipsul???Raspunsul a fost simplu: ok, trebuie sa il sun pe papi. Si am stat si cu Sheriful vreo 30 de minute la telefon sa parlamentez ca nu are de ce sa caute avion si vina acasa ca fie`su e ok si nu e nevoie sa ii sufle nimeni in fund. 

 

Cand am intrat in final la doctor, Mazarel a explicat ce s-a intamplat si cand a aflat ca va trebui sa mearga la Röntgen a zis doar "YES!!!!" de la pufnit si pe doctor rasul. 

 

In final a primit recomandarea sa isi protejeze gipsul si sa evite loviturile. Azi cand l-am luat de la Hort, gipsul cel frumos si alb era deja negru si Maza mi-a explicat ca azi a cazut de doua ori pe mana cu pricina si ca nici nu l-a durut.

- Hä? cum adica ai cazut???? Te-ai impiedicat????

- Ah nu! Am jucat fotbal!

- Pai bine mai teroristule, nu ti-a zios doctorul sa ai grija cu mana????

- Ooopsie!

 

In rest astept sa vina soarele pe care il anunta astia de la radio de vreo 2 zile si care nu mai vine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...