Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miniuta Vladut a inceput deja de o luna scoala. El e incantat, bucuros sa invete in fiecare zi ceva nou. Seara se intreaba oare ce o sa mai invete a 2a zi. Manualele le-au ajuns cam tarziu, in primele 3 saptamani nu prea au lucrat din ele ( exceptie cateva pagini xeroxate).

Cu temele ne cam luptam, nu stiu de ce i-a intrat in cap ca temele se fac doar la Hort. Doar ca nu le termina mereu acolo si acasa refuza sa le termine. Dar lucram si la asta. 

 

Voi incepeti joia? La noi scoala incepe intotdeauna sambata ( Einschulung) pentru clasa 1 si lunea e prima zi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sanu radeti de mine dar am o intrebare: am vazut o casa suuuuuperdraguta, e mica, are doat 70mp, 3 camere, semineu, gradina, suprafata totala d epamant 381 mp si are o ....pisicina :))))) e intr-un satuc divin de langa mine, scrie acolo ca e casa mica/ ferienhaus, cu garaj auch :))) costa 49 000 euro.

Stiu ca e non sens din moment ce stam inca 4 ani aici, dar zau ca as cumpara-o.... habar nu am cum e cu creditele si cat de rau e, ma gandesc ca bine nu poate sa fie din moment ce colegii nemti si-au facut case si credite si se tot plang ca e groaznic, dar e ataaaaat de draguta!!!!! :P

 

 

 

cand ma intorc acasa o sa explic mai pe larg parerea mea documentata despre cumpararea unei case in Germania. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angiuta, noi asa am primit invitatia pentru prima zi de scoala, joi la ora noua. Adevarul e ca nu am experienta cu scoala aici, totul e la fel de nou pentru mine ca si pentru David.

 

Pe de alta parte scoala la care merge David e una mica, nu stiu daca sunt mai mult de doua clase (cl intai si a doua se fac in satul vecin, a treia si a patra la nou in sat, dar nu stiu daca exista mai mult de o clasa din fiecare).

 

Sper sa-i placa si lui David. Noi nu avem decat Mittagsbetreung, nu e Hort aici.

 

Bafta mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre cumpararea unei case este ca e intotdeauna o investitie rentabila. Chiar daca nu vei locui in ea, poti sa o inchiriezi si prin chirie acoperi rata bancara. Unica problema ar fi sa ai ghinionul unor chiriasi rau platnici, atunci te judeci cu ei mult timp pana reusesti sa ii dai afara legal din casa. 

Iar "die Zinsen" in Germania sunt, inca, foarte mici.

 

Cat despre marime, aici e discutabil ce inseamna "mic". Eu locuiesc intr-o casa de 74qm (3 camere, baie, bucatarie, pivnita, pod, terasa mare, gradina)si nu pot spune ca ma ingramadesc cu ceilalti (sot, copil) intr-un spatiu prea mic. Un factor mai important e mai degraba impartirea camerelor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reta e f usoara (evident, din moment ce am reusit sa o fac :)) ).

 

Se incalzeste un sfert de cana de lapte de cocos, nu sa dea in foc, doar sa fie putin cald. Eu am cumparat la cutie metalica, de la Netto/Rewe.

In fctie de gust puteti pune si o lingurita de miere in lapte, pt mine una sg a fost suficienta.

Cand e incalzit il turnati peste 3/4 cana de praf de roscove si se amesteca bine. Mi-a fost lene sa iau mixerul asa ca am amestecat cu chestia aia lunguiata, nu stiu cum s echeama :P Am adaugat niste alune si stafide si am pus-o la frigider.

Asta e reteta pt ciocolata, mie mi-a iesit insa mai mult crema, nu s-a intarit destul. opate trebuie si gelatina, gabar n-am.

Oricum e dementiala, in fiecare zi mananc o lingurita sau 2 si e chiar satioasa.

 

Multumesc, o sa caut la Rossman, sper sa aiba.

 

 

Merge cineva la Oktoberfest?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...