Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

marox, nici aici nu se prea muta pensionarii de la casa la apart., decat daca e neaparat nevoie. Avem vecini care stau in casa parintilor, batranii s-au mutat la apart. tot aici pe loc. Multi fac asta ca sa raman si copiii in oras pe aproape si impaca si capra si vaza. copiii platesc o suma mai mica ca si chirie, care de fapt uneori se trece ca ajutor pt parinti si ße deduce, bunicii au si casa in familie si putina bataie de cap ca stau la apart.  Daa, toata lumea isis doreste casa, dar in conditiile in care o casa in rand, intre alte 2, costa minim 450-500 k euro, nu e deloc la indemana oricui. daca e la capatul randului, adica ai doar 1 vecin la perete, sau sunt doar 2case lipte una de alta, deja treci spre 650-700 k euro. De casa cu curte de jur imprejur deja vorbesc doar cei bogati. Asa ca stau in apartamante si cei cu familii, copii, etc.  Au trecut vremurile cand iti luai casa si faceai concedii cu un salariu. 

Apropo, cum e cu preturile in Franta, tot asa de mult au crescut  ? 

 

xio deja s-a hotarat contra, si eu zic ca pt cativa ani nu s e merita, dar nici banca nu cred ca ar fi dat credit pt cativa ani. Valoare mica, risc mare, bataie de cap pt ei. Asa cred eu.

 

a, inca ceva, la cat de mica e dobanda acum, o parte se plateste din inflatie, depinde si de suma  imprumutata. 

 

Ne  -am informat sa vedem cine ne da chiloti si sutiene, acu mergem la vot  [:-@] De referendumuri habar n-aveam, sunt vreo 5!! Sapt viitoare iar avem ca ne tb primar nou [:-@]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, sunt eu pe naiba... e modelul meu, mi-am pus si la telefon wallpaper cu ea, acum si aici. Desi cred ca mai mult ma deprima decat sa ma motiveze :))))))

 

50.000 credit primeam, dar trebuia sa dau si eu o parte din bani si ramaneam prea stramtorati. Plus ca inca nu ne-am hotarat la o masina, ma rog, a fost mai mult asa, o chestie de moment, ca daca stau sa analizez serios nu are rost.

 

Aici casele sunt ieftine...vara lui barbatu-miu :))))) locuieste in München, ma rog, intr-o suburbie (ottobrun), si-a luat casa de acolo cu 250 000, are si curte dar micuta.

Am vazut la emisiunea aia Kuafen, mieten, whonen, locuinta in Köln parca sau ceva de genul....1 milion de euro!!! un apartament!!! m-am intrebat cine e nebunul care sa isi cumpere asa ceva, mai bine iti iei o casa.

Seful meu si-a construit o casa in Dresden pe malul Elbei, chiria e 2000 de euro pe luna sau ceva de genul.

Decat sa dai atat nu mai bine iti cumperi o casa? Bine, e ceva director de la BMW, deci presupun ca se muta constant cu lucrul (chiriasul), dar totusi...mi-as fi luat ceva mai ieftin in locul lui :P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este cu pensia aici (asta ar fi suma pe care as primi-o eu de la casa de pensii daca as ramane aici...dar e calculata la salariul de acum etc etc....deci multe se pot schimba). Si in Elvetia cei mai bogati sunt momentan pensionarii :-)  Pensia de la stat e mica, dar banii de la casa de pensii sunt destul de frumusei. Daca eu as parasi acum Elvetia, casa de pensii mi-ar da toata suma pe care o am acum la ei. Suma de la pensia de stat insa o iau doar cand ies la pensie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred sa stea 80% din nemti in chirie. Poate cei care stau la oras. Eu locuiesc la tara si 90% din cunostintele mele (nu doar din localitate ) sint propietari, respectiv platesc credit la casa/apartament. Ma refer la persoane trecute de 35 de ani. Normal ca tinerii inca nu reusesc sa-si cumpere ceva. La fel cum nu se compara daca te-ai nascut aici sau doar traiesti de 1-3 ani aici.

Pe pensia de stat eu nu m-as baza prea tare.

O investitie imobiliara intotdeauna e buna. Nu trebuie sa fie casa, poate sa fie apartament. Pt cine vrea sa locuiasca intr-un oras, cred ca e foarte dificil sa-si cumpere o casa fiindca sint foarte scumpe.

 

Momentan dobinzile sint foarte bune. Iar aici, spre deosebire de Romania, sint fixe. Deci poti sa-ti faci un calcul pe 10-15-20 de ani. Cheltuieli neprevazute apar tot timpul. 

Dar daca poti sa platesti chirie si sa mai si economisesti bani, inseamna ca poti sa platesti si rata comparabila cu chiria si sa economisesti ca sa ai pt reparatii.

 

Xio, seful tau daca iese la pensie mai devreme are penalizari si ia mult mai putin decit daca iese normal la pensie. Cuantumul pensie se calculeaza in functie de cit ai cotizat la pensie, cotizatia e procent din salar. Deci daca un medic termina facultatea pe la vreo 27 de ani, mai face stagiatura platita slab vreo 3-5 ani, practic cotizeaza la pensie relativ putin in comparatie cu o alta persoana care de la 18 ani munceste constant, job relativ bine platit.

 

Cei care vor sa aiba asigurate batrinetile si isi permit, isi fac pensie privata sau investesc in imobile (in plus fata de casa personala).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miniuta cum a fost Einschulung?

 

Deny am zambit putin cand am citit "stagiatura platita slab". Pai aproape 4000 euro brutto pentru un Assistentartz numesti stagiatura platita slab? Pai eu nici dupa 20 de ani de munca nu vizez sa casig atat.

Legat de casa/apartament nu pot sa-mi dau cu parerea. Am observat doar ca majoritatea cunostintelor  mele  care stau la casa sunt cumparate, cei care stau la apartament stau cu chirie. In general observ tentinta de a locui cu chirie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deni, da, asta voiam sa spun si eu ca nu e platita slab. Adica la asemenea salarii ma asteptam sa primesti mai mult...nu stiu cat are el dar la oberarzt in tabel cu salariile medicilor din De e in jur de 8000 si ceva de euro brut. Iar el e Chefarzt. Bun, nu are mult mai mult, ca e spital bisericesc, e estul si nu vestul, dar la un brut de 8000 sau chiar si 6000 mi se pare putin sa primesti la pensie....2000.

In ideea in care nu iese la pensie cu 10 ani inainte.....

Ma rog, sa nu ma intelegi gresit, nu te contrazic, doar intreb din pura curiozitate.

Cam care e pensie medie? si cam care e salariul mediu in De?

 

 

si cu ce va epilati, oameni buni????? sa imi cumpar chestia aia cu lumin a pulsatila ori ba? :))))))))))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...