Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu mi-am luat ceara din Romania, de la cosmeticiana mea si ma epilez  singura (de 9 ani). A fost mai greu la inceput, dar acum sunt experta  [:)]  Si pt ca folosesc ceara de vreo 20 de ani, parul aproape ca a disparut.

 

Fiica-mea a facut prostia sa se rada cu lama cand era mai mica si arata precum o maimutica pe maini si pe picioare. M-a rugat sa o epilez, ca o enerveaza parul. Asa ca am epilat-o cu ceara de la Vett (cea care se baga la microunde si apoi se ia cu fasii; aceste fasii se baga in apa calda si ceara se topeste, deci se pot folosi de mai multe ori). Si a fost totul ok, nu s-a iritat. Iar de rezistat, a rezistat; chiar si ea s-a mirat ca nu doare.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am foarte putin par, e genetic si folosesc lama. Am par decat pe picior pana la genunchi dar doar in zona tibiei, axila si zona inghinala. Am incercat si cu ceara si cu aparate dar de la toate imi cresc fire de par pe sub piele. Deci la mine lama e sfanta.

Nu stiu ce sa zic de aceste aparate cu lumina puternica. Am inteles ca e vorba de o lumina intens pulsanta care e absorbita de melanina. Deci intra destul de adanc in piele si poate duce la modificari celulare. Nu stiu cate studii s-au facut pe tema asta ( fiind o chestie destul de noua) si mie imi e foarte frica de cancerul de piele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, eu il am pe asta nou de la philips, lumea, care e voie sa-l folisesti si pe fata insa nu pot sa iti spun cat de bine functioneaza la mine.

Depinde f mult de tipul de piele si par ce ai, de tenacitate si cred ca si ce astepti de la ele.

Astea ce se gasesc in comert merg pana la max 6J, tratamentul care il fac la cosmeticiana mi-l face cu 12 J. Deci, prima parere e ca o epilare definitiva cu aparat pt acasa nu e posibil, ci intr-afevar e o epilare de durata fara sa ingroase parul.

Nu te astepta sa functioneze din prima, in zona de bikini am 5 sedinte ipl si 6 prin electro facute acum 12 ani in Ro, in zona respectiva aproape nu mai am par deloc. Amandoua tratamente facute in cabinet nu acasa si la mine au durut amandoua ca naiba! Parerea mea e ca electro in cazul meu a functionat mai bine.

Costurile sunt imense, iau timp si se incep toamna tarziu cand dispare bronzul si nu te expui la soare. Dupa 10 zile ai voie la ipl cu spf min 20.

In principiu ipl si laser functioneaza cel mai bine la alba ca zapada, eu am piele bejulie-spaniol iar parul mi se blonzeste de la soare, deci asta ar fi si motivul pt care merge f greu.

Alunitele se evita la tratament.

Am incercat si aparatul de la remington, mi-au tot sarit sigurantele la casa asa ca nu mi l-am mai cumparat pe asta ci lumea ca e portabil si usor de manevrat . Dar il am doar de putin timp, au fost posibile doar doua tratamente pe zona pana acuma, dupa vreo 6 mai discutam sa vedem care e treaba.

Cel pt acasa e mai uman la capitolul durere fata de cosmeticiana, din cauza ca e mai slab, eu ce sper este ca zonele f sensibile sa le epilez singura cu timpul la 6-8 sapt, nicidecum sa fie definitiv.e imposibil tehnic.

Tratamentul la cosmeticiana necesita cam 10 sedinte ipl pt bikini, in medie la satene fara pilozitate excesiva. Cu accent pe medie, pt ca depinde f mult cum iti reactioneaza parul tau. Deci acasa as lua in considerare si mai mult sedinte, iar la inceput se fac la 2 sapt distanta intre ele. Apoi...om trai si om vedea

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot braun folosesc, am si Lumea dar nu cred ca am avut rabdare mai mult de 2 ori cu el, si eu sunt destul de calma :) dar cum trebuie sa fac picioarele total dureaza f. f. mult, deci gandeste-te bine xio daca merita investitia, suprafata pe care o face aparatul o data e cam 2 cm2, mai trebuie sa-l lasi sa se incarce....

de la epilator nu-mi creste parul sub piele, dar daca mai smulg cu penseta atunci da, nu-mi explic fenomenul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa. A fost neinspirat exemplu meu cu medicii. Eu credeam ca au vreo 3000 in stagiatura. Luasem totul logic in comparatie cu un inginer de ex care isi mai face si doctoratul si pe urma se poate spune ca incepe sa cistige bine. Am gugalit si eu acum si am vazut ca au salarii bune.

 

Nu stiu cit e pensia medie, dar noi primim acasa anual o hirtie de la casa de pensii in care e un calcul aproximativ cit o sa ai pensia daca cistigi la fel in viitor, bla, bla. Iar eu daca vad peste 2000 ma declar multumita. La sot, nu la mine fiindca eu am cotizat mai putin si probabil asa va si ramine.

 

Aici nu se vorbeste despre cit cistigi asa ca eu am doar exemplele din familie si inca citeva putine persoane.

 

E relativ daca 4000 brut e un salariu bun sau nu. Depinde de multi factori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e cu pensia si mai ales cu calcularea ei.

Mai demult, pe cand mai apucam si eu sa ma uit la TV, la diverse talk-showri era aprig dezbatuta tema pensiei "pe cale de disparitie"... Se stie foarte bine ca media de viata la nemti este ridicata (in continua crestere), la polul opus fiind rata nasterilor, in scadere. Cu alte cuvinte, nu vom avea urmasi care sa cotizeze la pensiile noastre, chiar daca noi cotizam acum in draci.

Pensia pe care vi-o trimit astia in rapoartele anuale e numai o valoare statistica, nesigura (nu vi-o garanteaza nimeni). 

Acum cativa ani era vorba ca pensia in Germania ar reprezenta 40% din venit, deci nu ma mira deloc suma acelui doctor. 

Tot atunci retinusem ca venitul lunar care iti da (ca nu pot zice "garanteaza") la batranete o pensie cat de cat de baza, ar fi de la 2000 de Euro in sus, netto. Deci sub aceasta suma, vorbim de pensii de mizerie.

Un exemplu: pt un salariu 850euro netto (1100 Brutto) primesti la pensie 7 Euro.

Datele sunt desigur mai complexe decat scriu eu aici...pesemne calcularea pensiei ia in considerare mult mai multi factori.

 

Ce e insa clar : noi nu vom pupa pensie!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...