Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alina, habar n-am la care sunt. trebuie sa ma uit pe fluturas?

 

 

Bine, m-ati convins la povestea cu epilatul, raman la ceara si aparat si gata. Pe mine ma enerveaza la culme epilatul inghinal, evident ca nu pot sa il faca sa bine ca si cosmeticiana (mama-mea), care trage atat de repede ca nici nu apuc sa injur sau sa imi ridic sprancenele :))) singura nu ma pot epila total, decat poate daca ma imbat si ma anesteziez bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renuntat la Rentevesicherung in favoarea Ärzteversicherung. M-au pus sa semnez si sa completez ceva formulare la inceput. Si imi vine cred ca de 2 ori pe an un plic portocaliu de la Ärztevesicherung in care imi explica ce au facut cu banii mei, etc. Cica ar fi mai bine la astia, pensiile sunt mai mari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora mea are cand si cand crize de inima(tahicardie). Tot mergend la medici acestea i-au recomandat operatie, dar ea nu este hotarata sa o faca citind si ce riscuri implica. Cindeva ia recomandat sa faca operatia in USA dar acolo este cam departe pt ea. Ea s-a gandit sa vina aici in DE. Stiti cumva de asemenea operati unde s-ar face, implicit costurile acesteia, ar avea nevoie de anumite documente, hartii? Poate ma puteti ajuta cu mai multe detalii careva. Va multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de 3 saptamani in Germania...par sa ma adaptez din ce in ce mai bine.

 

Doar ca birocratia are si aici ceva de zis. ma mai lungesc cu Approbationul...si asta inseamana ca mai dureaza pan sa imi pot cauta chirie, scoala la copii....

 

M-am tot uitat la scolile din zona, sa am toate informatiile. Si am o intrebare, unde trebuie sa ma duc sa ma interesez concret ce trebuie sa fac sa ii inscriu pe copii la scoala? 

 

la subiectul proprietar-chirias, e una am o experienta din Ro, legata de cumpararea unei case care m-a facut sa ma hotarasc clar ca nu imi doresc aici asa ceva.

 

Problema cu impovararea unei rate exista. O simti indiferent cat de multi bani ai.

 

Dar intr-adevar exista si multe avantaje. eu mi-am dorit casa tare mult, pentru ca nu am avut bunici la tara, si parintii mei au locuit numai la bloc. Mi-am dorit tare mult sa am un pic de gradina, si un caine....si copiii sa poata sta toata ziua in curte, si eu sa fiu linistita ca nu are ce sa li se intample.

 

Insa m-a coplesit mult cat de mult am avut de lucru la casa, si sunt o persoana care nu se da usor batuta, si de gatit gatea partenerul meu. 

 

In plus si naveta cu copiii, zilnic 7 km pana in oras si inapoi cel putin o data, dar cel mai des de doua ori cu sportul si germana in oras....nu e usor. 

 

Si acum stiu ca nu merita....cel putin pentru mine....acum nu imi doresc nici macar un apartament foarte mare, si sa fie in oras, aproape de servici si scoli si magazine...sa am efectiv cat mai mult timp pentru familie si pentru mine....si bani de excursii si concedii.

 

Si legat de piscina....am avut si asta, si e mult de lucru si costa....si un abonament la un Aqua-park e 50-60 de euro pe luna aici chiar langa mine....

 

Doar de caine mi-e tare greu sa accept ca va trebui sa ma despart.

 

Delia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu plec iar la München. Azi. Vineri, sambata si duminica am avut garda, ieri a fost nebunie, am avut de dimineata pana la 22 pacienti non stop, cred ca in total am avut o ora pauza. La 5 dimineata a venit un pacient cu dureri de burta care sunt de vineri. :)))) Nu l-a durut nimic atunci cand l-am consultat, la eco era totul ok, cand ii scriam pt medicul d efam. un Befund mi-.a spus ca dupa ce i-am palpat abdomenul au disparut durerile si mi-a spus ca am maini vindecatoare :)))))))))))))))) asa ca voi dormi in tren ca un porc, cel mai probabil pe transporterul iepurelui :)))) e cineva prin München? poate ne vedem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna nemtoaicelor!

Ajutati-ma sa gasesc o oferta de minisejur intr-un hotel cu spa in Bayern(cat mai aproape de Hof), intr-o zona turistica, pentru sfarsitul acesta de saptamana (de fapt de joi pana duminca). Ma gandesc la o surpriza pt sotul meu, dar inca nu ma descurc cu germana intr-atat de bine incat sa gasesc singura pe net, plus ca timpul e foarte scurt.

Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...