Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Raluca, daca esti dispusa sa calatoresti vreo 200 km, uite 2 exemple:

 

http://www.bodenmaiser-hof.de/de/wellness-beauty/pauschalen/wellness-pauschalen/

 

-am pus linkul cu preturile, care nu sint mici. Wellness (spa) e scump peste tot.

 

La hotelul asta am fost noi:

 

http://www.kramerwirt.de/

 

Amidoua sint in Bayerischerwald,  o zona turistica frumoasa unde popti sa faci excursii multe. Daca te intereseaza, pot sa-ti dau mai multe detalii.

Dar ai nevoie de masina.

 

Am gasit si un hotel in Hof, dar probabil vreti sa mai vedeti si altceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna fetele am si eu o verisoara care are nevoie sa isi inchirieze o locuinta in Frankfurt, este singura (fara familie),  a luat un interviu pt un job si pana incepe jobul pt. chirie ii trimit bani  parintii din Ro asa ca nu poate plati preturi f. mari, ma poate ajuta cineva cu site-uri unde sa isi gaseasca locuinta in aceste conditii - adica ceva cu preturi mai rezonabile?

 

 

 

Va multumec anticipat si sper sa o pot ajuta cumva, este la inceput de drum si de cariera...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele am si eu o verisoara care are nevoie sa isi inchirieze o locuinta in Frankfurt, este singura (fara familie),  a luat un interviu pt un job si pana incepe jobul pt. chirie ii trimit bani  parintii din Ro asa ca nu poate plati preturi f. mari, ma poate ajuta cineva cu site-uri unde sa isi gaseasca locuinta in aceste conditii - adica ceva cu preturi mai rezonabile?

 

 

 

Va multumec anticipat si sper sa o pot ajuta cumva, este la inceput de drum si de cariera...

 

Buna fetele am si eu o verisoara care are nevoie sa isi inchirieze o locuinta in Frankfurt, este singura (fara familie),  a luat un interviu pt un job si pana incepe jobul pt. chirie ii trimit bani  parintii din Ro asa ca nu poate plati preturi f. mari, ma poate ajuta cineva cu site-uri unde sa isi gaseasca locuinta in aceste conditii - adica ceva cu preturi mai rezonabile?

 

 

 

Va multumec anticipat si sper sa o pot ajuta cumva, este la inceput de drum si de cariera...

 

 

 

ca sa inchiriezi un apartament in Germania exista mai multe conditii. prima si cea mai importanta este sa fi Anmelden aici. sa locuiesti in deplina legalitate.  apoi sa ai un job si un cont in banca. de obicei proprietarul cere dovezi ca lucrezi si obligatoriu contul din banca ca sa-si trag bani de chirie. 

plus, un apartament nu se inchiriaza de azi pe maine. dureaza de obicei pana gasesti, poate si cateva luni. apoi, inainte de momentul intrari in apartament trebuie sa platesti cautiune, asta inseamna plata a trei chiri, plus prima chirie. deci daca chiria este de 300 , socoteste cati bani are nevoie. 

mai exista posibilitatea, pe care eu personal no agreez de nici o culoare sa subinchirieze de la cineva care deja sta in chirie. dar e foarte riscant. sau, daca are cunostinte sa locuiasca la ele pana se pune pe picioare. 

 

cam asa stau lucrurile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ipanera,da,de inchiriat apartament in numele ei acum e aproape imposibil,insa exista posibilitatea de Wohnen auf Zeit,adica un fel de apartament in regim hotelier cumva,care se pot inchiria la luna.Iti dau primul link pe care l-am gasit,asa,ca idee.Uite aici:

 

http://zeitwohnen-frankfurt-hamburg.de/zeitwohnen-in-frankfurt-hamburg-wohnungen-attraktive-auswahl.html

 

Nu vad aici imediat preturile,insa aici la mine in Hamburg(oras scump in ceea ce privesc imobiliarele) se gasesc garsoniere in regim Wohnen auf Zeit pe la 5-600€,cu cheltuieli incluse,mobilate si utilate,cred ca asta e o solutie de inceput buna pana are toate cele necesare pentru a inchiria un apartament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Am incercat sa citesc in mare mesajele.....doresc la fiecare mult succes  si spor la toate ce aveti nevoie! 

 

  Duminica trecuta impreuna cu o prietena am  fost active la intrunirea pro salvarea Rosia Montana. Am cunoscut oameni minunati, cu demnitate si mindrii ca sint romani; am avut ocazia sa vad oameni care s-au bucurat sa auda ca romanii nu sint romi.....a fost o experienta frumoasa.  Am sa mai merg si duminicile urmatoare. 

 

    Numai bine va doresc  si va salut cu mare drag, Carmen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele am si eu o verisoara care are nevoie sa isi inchirieze o locuinta in Frankfurt, este singura (fara familie),  a luat un interviu pt un job si pana incepe jobul pt. chirie ii trimit bani  parintii din Ro asa ca nu poate plati preturi f. mari, ma poate ajuta cineva cu site-uri unde sa isi gaseasca locuinta in aceste conditii - adica ceva cu preturi mai rezonabile?

 

 

 

Va multumec anticipat si sper sa o pot ajuta cumva, este la inceput de drum si de cariera...

 Incearca pe site-ul asta: http://www.wg-gesucht.de/wg-zimmer-in-Frankfurt.41.0.1.0.html :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ipanera o posibilitate ar mai fi sa gaseasca o camera de studenti de inchiriat pe o luna sau poate mai mult. La Universitate mai gasesti anunturi cu studenti care isi subinchiriaza camera de camin sau camera dintr-un WG pe o perioada limitata.

 

http://www.studenten-wg.de/Frankfurt%2520%252F%2520Main,wg.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt raspunsuri, i-am trimis site-urile de carte mi-ati spus . Situatia ei este cam asta: a locuit pe timpul facultatii + masterului la campusul studentesc din Berlin iar acum jobul l-a gasit in Frankfurt. Deci are totul legal - ma refer la viza de rezidenta. Pana incepe jobul nu prea are bani (ii trimit parintii din RO, unchii mei adica)  si nu poate plati chiriile mari din Frankfurt mai ales ca se cere avans pe 3 luni + acea garantie. De aceea isi cauta ceva ieftin, gen "gazda" cum se spune pe aici - cel putin pana incepe jobul si cat mai dureaza pana va incasa salariul. Sper sa reuseasca la caminul studentesc dar tot printr-un aranjament cu o persoana pt. ca ea acum ea nu mai este studenta. Va multumesc mult inca o data si daca mai aveti info va rog trimiteti-mi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt raspunsuri, i-am trimis site-urile de carte mi-ati spus . Situatia ei este cam asta: a locuit pe timpul facultatii + masterului la campusul studentesc din Berlin iar acum jobul l-a gasit in Frankfurt. Deci are totul legal - ma refer la viza de rezidenta. Pana incepe jobul nu prea are bani (ii trimit parintii din RO, unchii mei adica)  si nu poate plati chiriile mari din Frankfurt mai ales ca se cere avans pe 3 luni + acea garantie. De aceea isi cauta ceva ieftin, gen "gazda" cum se spune pe aici - cel putin pana incepe jobul si cat mai dureaza pana va incasa salariul. Sper sa reuseasca la caminul studentesc dar tot printr-un aranjament cu o persoana pt. ca ea acum ea nu mai este studenta. Va multumesc mult inca o data si daca mai aveti info va rog trimiteti-mi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...