Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Buna ziua doamnelor.

 

LA noi e o vreme tare kkcioasa, ploua si e frig. Am supravietuit Halloween-ului si acum ma pregatesc de nebunia sfarsitului de an cu Adventsbacken la scoala lui Mazarel si Weinachtsmarkt la scoala la madame.

 

In rest, serviciu si acasa. MA bucur ca am job  [:)] . Dupa doi ani infloritori in care s-au facut angajari masiv, firmele din Hamburg incep sa reduca personalul. 

 

Kari  [flo2]

 

CT si mie mi se pare ca ai facut analiza pe textul lui Kariguld. Si nu imi explica cum e cu citatele. Si eu raspun asa la mailuri cand vreau sa ii dau cuiva peste nas ;-) sau raspund punctual la niste intrebari. 

 

Gata, ma duc la treaba. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus fetele

 

La noi a fost azi soare si 18°.

 

Cum am mai spus, in Elvetia nu se merita sa cumperi casa, pt ca in momentul de fata preturile sunt peste 1 mil.franci (casa cu 4 camere in zone langa Zurich). Gasesti si ceva mai ieftin, dar la cucuietii din deal, ceea ce pe noi nu ne avantajeaza (stam la 10 km de Zurich, eu lucrand in Zurich, al meu sot in orasul in care stam). Asa ca vom ramane in continuare chiriasi. Oricum, de cand ne-am mutat, in 2009, chiria a tot scazut (cu aproape 20%), deci e  ok pt noi. 

 

O seara si duminica placuta va doresc. 

 

Mihaela 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare, s-a terminat vacanta:(((((( mai am azi o zi de conced, apoi o iau si eu de coarne, 

 

fetelor, am fost in Südtirol la un hotel faaain, super misto! si zona e super, pe langa Vipiteno. si tare bine ne-a prins  [:)]  numai munte, aer curat,liniste, niste peisaje extraordinare.

 

Acu astept vacanta de craciun [:I]

 

o sapt. buna

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna, fetele !

 

Nu am mai dat demult pe-aici....timpul....

 

Toata lumea e bine, sanatoasa ?

 

CT, esti obositoare de-a dreptul, nu stiu cine are nervi, timp si chef sa-ti citeasca "comentariile". Eu nu ! Miriluta ti-a zis bine... Sanatate multa in toate locurile !

 

Kari, tu stai pe langa Nürnberg ? Am fost in w-endul prelungit la Rothenburg ob der Tauber si e minunat orasul si zona !

 

Sanatate si succes la scoala...mai vin eu !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu era nevoie de ironie doar pentru ca nu ti-am dat dreptate si am incercat sa te trezesc la realitate. Si da, chiar am nevoie de sanatate, asa ca multumesc. [alcool]

Bine, multumesc, raman indatorata de grija pe care mi-o porti ! Tin sa te dezamagesc ca realitatea ta e numai a ta [flo2] .

Numai bine si te anunt eu daca mai am nevoie sa sune ceasul tau   [:-)))]  [:-)))] .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, hai nu va mai certati  [flo2] .

 

Nu cred ca CT a avut in intentie sa te supere, Alina. Tu stii cum e, fiecare are o parere de exprimat. Nu pune chiar asa la inima tot ce ti se spune.

 

Treaba e numai ca unii din noi sunt mai directi de fel, altii mai sensibili de fel. Nu inseamna insa ca ne dorim raul si ne aratam cu degetul.

 

Acum ca sa ma bag si eu in vorba la tema "pietre", am asistat si eu la o faza la gradinita lui fii-miu unde un copil a aruncat in altul cu o piatra mica mica! a fost mustruluit rau de tot de educatoare si i s-a spus ca "nu are voie sa arunce cu pietre"! 

Nu le interzice sa se joace cu ele (fii-miu de ex aduna pietricele mari si mici si imi vine cu ele in buzunar acasa...facem colectie la usa de ele) ci sa arunce.

 

Vin si eu cu un raport mic, despre mine: 

Fii-miu a inceput din septembrie gradinita. Un pas imens in dezvoltarea lui personala si in programul meu. In sfarsit simt si eu cum e sa ai "feste Zeiten", libere, in care sa apuci sa faci ceva concret, cap-coada. De gradi si educatoare sunt super-multumita! super super happy! 

M-am oferit chiar ca Elternvertreter la grupa respectiva, ca sa imi aduc si eu un pic de contributie la binele piticilor. Organizez impreuna cu inca o mamica Laternenlaufen, Weihnachtsfeier, ceva cadouri pt educatoare, etc.

 

Lucrez si pe plan personal: am inceput sa imi caut job, sunt inca in faza incipienta de facut CV, Anmeldung la Arbeitsagentur, familiarizare cu terminologia respectiva, etc. E intr-adevar multa multa munca si e usor sa te rataciesti in hatisul de informatii online pe tema Bewerbung, CVuri, etc. Daca aveti ceva sugestii cu site-uri, idei concrete, please let me know.

 

M-am pus si pe slabit. Tin dieta daneza (daca ati auzit de ea), este o dieta dura, nu o poate tine oricine, eu insa am avut un Ziel concret (sa ajung sub o anumita greutate) asa ca am o motivatie puternica. Dieta imi face mie foarte bine, m-a disciplinat extrem, mi-a redus si apetitul foarte mult, am dat jos deja 5 Kg.

Nu sunt adepta dietelor, insa nici in sport nu sunt consecventa, asa ca o solutie de genul asta, dura, e pentru mine pe moment calea ideala.

 

Ma opresc aici ca deja scriu romane

Numai bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Kari, tu stai pe langa Nürnberg ? Am fost in w-endul prelungit la Rothenburg ob der Tauber si e minunat orasul si zona !

 

  credeati ca am fugit de aici?  [il]  ma specializez, imi cumpar capre!!! [pk]

 

 

Alina, eu locuiesc in Nürnberg. cred ca am fost si noi la Rothenburg ob der Tauber, dar nu-mi aduc aminte cu exactitate. deh maika, batranetile. 

 

Panseluta, te lauzi in gura mare ca ai slabit? asa ceva nu se face!!! felicitari ptr vointa. si la multe kg pierdute.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...