Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi am citit o poveste terapeutica care m-a impresionat profund si m-am gandit sa o scriu si aici, ca multe avem de invatat din ea.

Povestea este cam asa:

 

A fost o data o fata oarba care se ura pe ea insasi pentru ca era oarba, ea ura pe toata lumea, in afara de prietenul ei iubitor. El era intotdeauna gata sa o ajute. Intr-o zi ea i-a spus lui: Daca as putea sa vad lumea eu m-as casatori cu tine. Intr-o zi cineva i-a donat o pereche de ochi. Cand bandajele au fost date jos, ea a putut sa vada tot, inclusiv pe prietenul ei. El a intrebat-o: acum ca tu poti vedea lumea, te casatoresti cu mine? Fata s-a uitat la el si a vazut ca el este orb, numai vazand ochii lui inchisi a socat-o. Ea nu se astepta la asta. Gandul ca trebuie sa se uite la ochii lui inchisi toata viata a facut-o sa il refuze. Prietenul sau a plecat si a doua zi i-a scris o nota spunand: sa ai grija de ochii tai draga mea, pentru ca inainte sa fie ai tai au fost ai mei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Multa sanatate, Christel!

 

Nu am mai scris de multa vreme pe forum si asta pentru ca am fost ocupata cu acomodarea la noua viata de aici: mi-am schimbat de 2 ori locuinta, am explorat imprejurimile, am descoperit toate magazinele din zona si am supravietuit catorva raceli (am facut cunostinta si cu spitalul si, spre deosebire de experientele din Ro, am fost foarte multumita de felul cum am fost tratata ) Cu limba germana progresez, dar cam incet totusi.

 

Problema e ca nu ma pot obisnui cu viata de hausfrau. Dupa 6 luni de stat acasa am inceput sa tanjesc dupa serviciu. Am cautat pe net cursurile de la VHS, Kurse Deutsch für den Beruf, dar am vazut ca trebuie sa ma inscriu la Agentur für Arbeit. Ajutati-ma cu niste informatii despre ce presupune inscrierea asta. Exista cursuri de recalificare profesionala, eventual gratuite?

Sa aveti o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu intrasem pe la voi cu rugamintea sa-mi dati cateva idei despre ce muzee ar putea vizita  in Berlin doi baieti,  11 si 14 ani,pasionati de tehnologie.

Si ar mai fi ceva:mi-a facut cineva o rezervare telefonica la un hotel in zona Kurt Schumacher Platz.Persoanei care mi-a facut rezervarea (e in Germania) i s-a spus ca ei nu dau confirmare prin e-mail.Dupa parerea si eventualele voastre experiente,credeti ca ma pot baza pe aceasta rezervare sau nu?

Multumesc anticipat pentru orice raspuns si va doresc o zi minunata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o insula a muzeelor unde sunt 4 muzee mari si interesante, inclusiv despre istorie, cu mumii expuse samd.

O sa le placa garantat.

Noi ne-am facut rezervare online, am zis ca nu ma intereseaza asa tare hotelul, ca o sa dorm doar cateva ore acolo. :)))) cand am ajuns era o fosta fabrica transformata in hotel, arata ca un scenariu din filmele de groaza. Adica arata ok cladirea, camera  a fost ok, apa calda, dus fain, tv, mancarea cica f buna (eu nu am mancat), dar era cam...low cost.

Oricum ne-am distrat, mi-a fost total egal, important a fost sa fie curat acolo.

Cand am fost in Halle am stat la o pensiune asa de frumos aranjata, zici ca eram in apartamentul cuiva. :)

Le-am gasit pe ambele online pe booking.com

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...