Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

O,Xio, [pup] multumesc foarte mult pentru informatii.Sincer,nu speram sa-mi mai raspunda cineva.

Stiu de insula,am planuit o zi pentru ea.Ma gandeam ca e cineva din zona ,cu copiluti de aceeasi varsta si care sa stie poate ceva interesant pentru ei si care nu e prea cunoscut publicului larg.Intre timp am mai rascolit si eu netul,insa.

 

Si eu tot de pe net am luat adresa,numai ca mie mi-a facut cineva rezervare telefonica.De asta am un semn de intrebare.Eu am ales locatia,fiind relativ aproape de aeroport,fiindca avem avionul dimineata si nu vorbim limba germana.  [fri]

Si tot low cost,deh,familie mare,remuneratie dupa buget mica... [:D]

Am mai stat in hosteluri ieftine si curatenia a fost intotdeauna exemplara,intradevar.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am gasit un site interesant, care e si in engleza :

 

http://www.berlin.de/en/

 

Si inca unul : http://www.berlin-travel-sightseeing.com/en/index.html

 

Eu una cand vreau sa rezerv un hotel, citesc mai intai comentariile de pe net ale turistilor (in general ale nemtilor, pt ca ei sunt ft pretentiosi).  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor dragi,

 

am si eu o intrebare. trebuie sa fac o imputernicire (procura) pentru mama sa poata sa vinda o bucata de pamant in ro. am primit-o mostenire de la tata si vreau s-o vind. cum procedez?

 

fac o procura in germana pe numele mamei la notar si o traduc in romaneste la traducator autorizat? trebuie apostila? (nu stiu exact ce e apostila si cind trebuie folosita, am mai citit pe la voi dar n-am dat atentie...)

 

aveti recomandare de notar in München (sau imprejurimi)?

 

merci pentru ajutor.

 

Alicia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut procura in limba romana la un notar elvetian si am pus apostila; aici poti scrie orice vrei in procura, pe notar nu il intereseaza. Fratele meu a tb apoi sa traduca doar apostila (era in engleza si germana), dar nu se cere mereu lucrul asta, adica procura fiind in romana si avand apostila a fost acceptata asa. Totul a durat 30 min (notar+apostila). Daca mergeam la Berna tb o zi de vacanta si ma costa mai mult (procura la consulat e mai scumpa decat procura la notar+apostila). La consulat cer si copie dupa CI a celui caruia ii faci procura, la notar nu cer nimic in sensul asta.

 

Cu placere pt info ref.la Berlin. Eu am cautat cu google in germana si asa am dat de ele (in engleza nu stiu daca le gasesti direct).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut procura in limba romana la un notar elvetian si am pus apostila; aici poti scrie orice vrei in procura, pe notar nu il intereseaza. Fratele meu a tb apoi sa traduca doar apostila (era in engleza si germana), dar nu se cere mereu lucrul asta, adica procura fiind in romana si avand apostila a fost acceptata asa. Totul a durat 30 min (notar+apostila). Daca mergeam la Berna tb o zi de vacanta si ma costa mai mult (procura la consulat e mai scumpa decat procura la notar+apostila). La consulat cer si copie dupa CI a celui caruia ii faci procura, la notar nu cer nimic in sensul asta.

 

 

 

 Marcia, merci de info, ma interesez si aici sa vad daca se poate asa, scris direct in romana si dupa aia cu apostila. poate e mai avantajos asa din punct de vedere al timpului cistigat.

 

cei da la consulat in muenchen au program cu publicul foarte restrans si ma gindesc ca trebuie asteptat dupa acte destul de mult. in cite exemplare ai facut imputernicirea? in ro am facut o imputernicire la notoar si era in 3 exemplare, asa e si "aici"?

 

daca mai are cineva informatii si experiente in sensul asta rog sa scrie :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alicia, eu am facut doar o procura si a fost de ajuns (am facut-o pt fratele meu, ca sa cumpere un  teren in numele meu). Pt ca aici nu se elibereaza in mai multe exemplare. Deci pt fiecare procura+apostila ai plati separat, ceea ce nu se merita. Eu zic ca una e de ajuns. Ai gija sa scrii in ea cat mai multe detalii (modele in romana gasesti si pe internet destule, eu am facut procura singura si a fost ok).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alicia, eu am facut doar o procura si a fost de ajuns (am facut-o pt fratele meu, ca sa cumpere un  teren in numele meu). Pt ca aici nu se elibereaza in mai multe exemplare. Deci pt fiecare procura+apostila ai plati separat, ceea ce nu se merita. Eu zic ca una e de ajuns. Ai gija sa scrii in ea cat mai multe detalii (modele in romana gasesti si pe internet destule, eu am facut procura singura si a fost ok).

 

da, ai dreptate, un exemplar e suficient. ma gindesc ca notarul in ro a facut 3 exemplare, unul sa ramina la el, unul pentru mine, unul pentru mama.

 

am mai studiat internetul si aici de fapt se numeste unterschriftbeglaubigung. costurile sint mult mai mici decit ce cer cei de la consulat (uraaaa!!)

 

da, am gasit modele pe net, l-am sterpelit si pe cel de la consulat si fac o combinatie, o trimit mamei prin email si i-o arata notarei si daca zice ca e buna ma pun pe treaba :)

 

multumesc de ajutor [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...