Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Aschiutza si Marcia, danke danke danke danke! Imi vine sa va iau in brate, de bucurie ca mi-ati raspuns!

Din "pacate" am facut deja rezervare, dupa indelungi cautari.

Am insa optiunea de Rücktritt, in caz ca sotiorul va spune ca "m-am aruncat" cu banii.

 

O sa-mi notez insa sugestiile voastre, pentru viitoarele "Ausflüge" !

 

Lieben Kuss von mir!

 

PS: Aschiuza, Julius si-a revenit, insa s-a operat sora-mea aici(chisturi ovariene, alte emotii), iar acum mi-a facut fii-miu Mund-Fuß-Hand-Krankheit. Deci o tinem numa in "figuri". Multa sanatate fetitei tale! Atentie ca e contagios.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua tuturor,

Scriu la subiectul vostru pentru o informatie. Caut un super/hyper market pe langa Munchen pentru a cumpara mancare de bebe Hipp. Va rog frumos, puteti sa imi dati niste nume de astfel de magazine alimentare care vand produse hipp? Pentru a sti ce cautare sa dam in GPS... Vom fi in trecere prin Germania in drum spre Romania.

Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna nemtoaicelor!

Pe vineri dimineata mi-am luat bilete pentru Germania, ajungem sambata, dupa 24 de ore de calatorie. Am ales o firma de transport local, au niste microbuze cu8 locuri si remorca care-mi da posibilitatea de a lua bagaj voluminos. 

Fac bagaje si constat cu tristete ca garderoba mea a fost construita doar in jurul profesiei, in special rochii si taioare carora nu le mai gasesc folosinta. In Ro e perioada de reduceri, dar sunt nesemnificative si nici timp de shopping nu mai am. Eram curioasa cum stau lucrurile in Germania. Cand am fost in toamna trecuta am avut impresia ca stilul vestimentar al nemtilor e in general sport/ casual si seamana tare bine cu revistele de la Tako fashion. Voi ce parere aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !

 

Fetele, sa vedeti ce s-a intamplat. Ieri, juniorul meu ( 4 ani peste 2 sapt ) a avut prima excursie din gradinita, undeva la o cascada, cu busul. Am ezitat mult sa-l las, in foaia de la gradi se spunea ca poate sa-l insoteasca cineva din familie dar din pacate la noi nu se putea. Vineri am intrebat daca e safe sa mearga singur adica fara un parinte si au zis ca daaaa, cum sa nu, ele sunt multe si au grija maxima, etc, etc.

 

Ieri dimi am vazut ca era plin de mamici care mergeau, plus o ceata de educatoare deci personal suficient ca sa aiba grija.

 

La 15.30 cand ma duc sa-l iau ( va zic ca toata ziua am stat cu griji...auzisem la tv recent ca unii de la o gradi au uitat un copil in padure la un Ausflug...), ma anunta ca baietelul meu a avut un accident. Am crezut ca pic pe jos in cateva secunde....un baiat i-a aruncat cu o piatra si l-a lovit la o unghie care a iesit nu stiu cum daaar tatal baieteluui l respectiv ( care era insotit de ambii parinti ) e medic si l-a pansat si a recomandat urgent la spital...

 

Ne-am petrecut seara in spital, copilului meu i s-a facut radiografie, degetul efectiv strivit, fractura completa de unghie, hematom, etc. Doctorul a zis clar ca a fost un bolovan de la o piatra nu se putea intampla asa ceva...Situatia era mai grava decat mi-au prezentat-o educatoarele mie...Nu va spun ce m-am speriat...copilul a fost anesteziat, unghia extrasa, imobilizat, pansat. Exista riscul sa ramana fara unghie sau sa creasca aiurea...

 

Ce naiba sa fac acum ? Mie mi se pare aiurea ca li s-a dat voie sa se joace si sa arunce cu pietre si daca copilul asta a fost cu ambii parinti, de ce nu a fost supravegheat atent si continuu? Daca ii nimerea bolovanul in ochi ?? Doar nu s-au dus acolo in concediu...Nu as vrea ca incidentul sa treaca neobservat...

 

Dimineata a fost sotul meu in gradinita si doar o educatoare vazuse incidentul si cica de fapt baietelul care a aruncat piatra nu a vrut dar ca era ud pe maini si i-a scapat din mana etc etc. Normal ca nu a putut raspunde la intrebarea de ce li s-a permis copiilor sa se joace cu pietre ? Ca sunt copii, ca asa se intampla cateodata...nu ma incanta ca ele se protejeaza sub asigurare si nu au suficienta grija...

 

Eu nu-l las niciodata sa se joace cu pietre, de fiecare data i-am zis ca poate sa loveasca alti copii, se pot intampla accidente si cred ca a inteles, nu mai e nici macar tentat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sanatate multa micutului. Eu una as vrea sa aflu exact ce s-a intamplat si cum de s-a intamplat. Si Marcia a fost mereu in excursii, chiar din primul an de gradi, au fost si la rau si la padure, au facut si grill, dar nu s-a intamplat niciodata vreun accident. Si mergeau doar 2 educatoare de obicei (deci fara parinti). Marcia insa in primul an de gradi a alergat in gradina si s-a lovit cu gura de coltul unei banci (s-a impiedicat). Educatoarea nu m-a sunat, iar cand s-a dus mama sa o ia la pranz era toata plina de sange, cu buza umflata. I-a si ramas un mic semn in coltul gurii. Bine ca nu si-a spart dintii. Am trecut cu vederea, m-am gandit ca asa sunt copiii, se mai intampla si accidente.

 

Eu am avut o colega in generala careia i-a prins un alt coleg degetul mic la usa. A inchis pur si simplu usa si unghia ei era acolo. I s-a refacut falanga strivita, iar unghia i-a crescut, dar ft mica. Sper totusi ca baietelului tau sa-i creasca, la ea a fost ft grav, a avut falanga facuta plata.

 

Sambata plecam la Dresda si imprejurimi, de-abia astept, sunt mai rau ca unul mic.

 

Numai bine !

 

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, ai mei au avut multe astfel de indidente in scoala respectiv gradi. Pe mine m-au sunat imediat si am ajuns cu ei la spital. Dar lucrurile se pot intampla. de la picioare maini rupte la suturari la fata. ultima data copilul meu a alunecat fix in fata mea, si-a spart buza groaznic a trebuit anesteziat la spital si cusut. In fine am dat peste altele apoi si am ramas muult timp internati. A intrat pe asigurarea gradinitzei, dar imi e egal faza cu asigurarea.

si, pt ca anu asta l-am insotit pe copil prin diverse excursii, si am fost singurul parinte, am vazut ca se poate intampla.

Imi pare rau de situatie, dar  nu ai cum sa dovedesti ceva.

 

Raluca_irina, asa e cu imbracamintea. Mai vorbim peste 5 ani..tot la fel o sa ti se para. Mi se pareau si mie mohorati rau nemtii acu imi plece stilul lor la nebunie si cand vad prea multe zorzoane si tocuri cui stiu ca sunt ausländeri. E drept ca si io port tocuri doar la birou :)

 Bun venit!!!

 

io intrasem sa va povestesc altceva. noi am avut un musafir din ro. este in clasa a 4-a din toamna si a mers la scoala la baietzlul meu, la ora e engleza. copilul stie bine engleza si s-a integrat perfect asa ca a fost chemat si a doua zi, la mai multe ore. Invatatoarea a ramas surprinsa de amandoi, de cel din ro cat e de brav :) si de copilul meu cat e de fluent in ro :D. el a termina cu 1 clasa a doua. Asa ca se poate merge bine mersi in paralele. Mesajul asta nu l-am scris pe veteranii de la subiect, ci pt cei incepatori..ca mine odata. Vb la un moment dat cu un roman si imi zicea ca copilul lui merge ff bine la mate la germana mai putin..dar e normal. tocmai normalul asta m-a iritat si nu l-am acceptat..nu am inteles de ce sa fie normal sa nu fie la fel de bun la limba..In fine, copii pot merge ff bine cu 2-n-spe limbi in paralele :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...