Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Christel,

 

eu cind vind pe ebay pun intotdeauna pretul de pachet asigurat si scriu la descrierea produsului ca la dorinta cumparatorului trimit pachet neasigurat dar mai ieftin. asa respunderea devine a cumparatorului daca el imi da in scris ca nu vrea pachet asigurat. nu stiu exact insa in situatia ta cred ca trebuie sa restitui bani cumparatorului. am mai citit pe forumuri germane ca mai exista si cumparatori care desi au primit pachetul, sustin ca nu l-au primit si na....cum sa dovedesti ca l-a primit sau nu, daca nu ai numarul ala (sendungsnummer). eu in locul tau as trimite pe viitor numai pachete asigurate pentru ca pretul de trimitere il suporta oricum cumparatorul.

 

hermes are preturi ceva mai mici, mai ales daca cumperi eticheta de "versand" de pe ebay (costa 3,80 € cu tot cu asigurare). o generezi din contul tau de pe ebay, mie mi se pare foarte utila treaba asta. uite aici ceva preturi la hermes:

 

https://www.myhermes.de/wps/portal/paket/Home/privatkunden/preise/nationaler-versand/paket-national

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Stiu Alicia ce spui dar de ex daca vinzi un tricou de copil, cine il cumpara  nu-i convine sa dea 7 euro numai pe transport, plus costul tricoului, ajunge la pretul de nou sau chiar mai scump, prin urmare nu mai liciteaza nimeni, am observat ca se vand cele care au cost mic de transport. Am trimis/primit produse si in plic ca warensendung si a fost ok.

Iar in privinta la ce ai scris sa sunt nemti care primesc pachetul si apoi nu recunosc si vor banii inapoi,tare urat din partea lor, n-ai cum sa demonstrezi,asa e, probabil pe asta se bazeaza si ei, oare sa fi dat eu peste asemenea "specimene"? Daca stau sa ma gandesc cand primeam si eu plicuri trimise ca warensendung nu ma punea sa semnez de fiecare data, la fel pentru Päckchen, eu am crezut ca indiferent de modul de trimitere sunt asigurate la o suma minima macar.

Nu mi se pare normal nici ca Ebay sa le dea numai lor banii integral inapoi, iar noi ca vanzatori suportam toata paguba.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, stiu ce spui si cu produsele cu pret mici si cu preturi de transport mare...greu de gasit balanta intre. 

 

hermes are oferta aia de pachet cu 3,8 e si e asigurat.

 

treaba cu pachetele neasigurate este riscul vinzatorului (cred). imi amintesc ca am comandat odata pe amazon de la un vinzator din usa si mi-au zis ca dureaza vreo 2 saptamini pina ajunge la mine. dupa doua saptamin jumate n-am primit nimic si le-am scris email sa-mi dea banii inapoi. au raspuns foarte promt si mi-au zis ca imi trimit produsul din nou. a doua zi am gasit produsul in cutia postala si le-am scris imediat ca nu e nevoie sa trimita din nou ca a ajuns primul produs trimis. ei mi-au multumit pentru onestitate si totul s-a terminat cu bine.

 

iar am citit pe undeva ca la posta germana au prioritate pachetele asigurate, sint trimise rapid in timp ce cele neasigurate sint lasate...pentru cind e timp si spatiu. poate rogi cumparatorul sa mai astepte citeva zile, stiu sigur ca pachetele cu titlu de "warensendung" dureaza parca 7-8 zile, citesti si pe pagina de la dhl exact.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sampoane folositi voi acum la copii mai marisori 7-10 ani. Pana de curand foloseam cele de copii dar acum vad ca au inceput si copii sa faca matreata. Ce imi recomandati?

 

 

Multumesc anticipat

 Eu folosesc sapoane de la Alverde, fara silicon pt copiii mei. Contra matretii, au un sampon cu Heilerde. Copiii mei se spala pe cap doar o data pe saptamana si dusurile le-am redus la amandoi o data la doua zile (in rest se spala ca pisicile la bideu). 

 

 

Kari si la noi e frig rau si plouaaaaaa (in fine, in Hamburg e la ordinea zilei sa ploua). Din cand in cand mai iese cate putin soarele insa sunt maxim 12 grade [toanerele]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

intrebare, la cei mai priceputi ca mine. stie cineva daca se gaseste cafea verde la noi? ma tot intreaba diverse cunostinte din Romania. m-am uitat pe la magazine, dar astazi ma gandeam ca ar trebui sa fie pe la Bio-Laden. 

 

Vrei musai din magazin sau si online? http://www.kaffeeshop24.de/category/rohkaffee.8378.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in seara asta mi-am facut o gramada de draci [zirea]

Am iesit (ca exceptie) sa imi fac runda de alergat cu sheriful dupa mine. Cand ne pregateam sa ne intoarcem spre casa, eu am luat-o un pic inainte si sheriful ramasese la vreo 100m in spatele meu....ma apropii alergand de un van abia parcat din care orobau niste piticanii de barbati (din aia 3 la metru) si ii vad cum isi dau coate...si apoi unul le zice tare la ceilalti: ...cam batrana da buna rau!.....Am crezut ca nu aud bine si m-am oprit si am intrebat "ce-ai zis????" Imediat s-au facut toti albi la fata si au inceput sa zica ca ei nu au vorbit de mine si ca ce sa aiba ei cu mine.....intre timp, sheriful a grabit pasul cand a vazut ca m-am oprit ....iar eu am rupt-o la fuga din nou stiind ca nu e de gluma cu un sherif nervos de 1,9m si 90kg! In urma mea s-a oprit scurt sa ii intrebe care e problema insa piticaniile au zis ca e totul ok. Cand m-a ajuns sheriful din urma, deja era cu spranceana ridicata si i-am explicat scurt ce au zis. Ma rog....in definitv nu a fost nimic insa nu imi vine sa cred ca sunt de 9 ani in Germanika ni NICIODATA nu m-a abordat nici un barbat, nu m-a jignit nimeni, nu a facut nimeni nici un comentariu....si se gasesc 3 piticanii de romani sa o faca!!!!

 

Sheriful inca nu s-a calmat si tot ameninta ca se duce maine din nou prin zona si daca ii prinde le trage intai o macaneala si apoi cheama si polizia [alcool]

 

 

 

Of, gata ca m-am mai calmat. La noi a fost vreme frumoasa pana azi cand a plouat insa de maine e iarasi frumos. 

 

I poop you  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...