Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Buna fetelor,

Am si eu nevoie de un mic ajutor, celor ce stau in Berlin sau cunosc cat de cat orasul:

 

Ce cartier imi recomandati pentru inchirierea unui apartament, ceva mai ieftin si cat de cat sigur? Adica ce cartier sa ocolim din start din cauza "vecinilor"?

 

Multumesc mult

 

Bondo, cred ca Mai bine ii scrii lu Angiuta. Ea e in Berlin dar nu am Mai zarit- o pe net.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

Am si eu nevoie de un mic ajutor, celor ce stau in Berlin sau cunosc cat de cat orasul:

 

Ce cartier imi recomandati pentru inchirierea unui apartament, ceva mai ieftin si cat de cat sigur? Adica ce cartier sa ocolim din start din cauza "vecinilor"?

 

Multumesc mult

 

 

 

Berlinul este un oras scump, ptr ca e capitala. iar o zona mai ieftina, ar fi cam cea pe care incerci sa o eviti. eu sunt in alt oras, deci nu stiu ce sa-ti recomand.

si dupa cum bine se vede din ultimile pagini, subiectul asta e cam parasit. 

bafta totusi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Berlinul este un oras scump, ptr ca e capitala. iar o zona mai ieftina, ar fi cam cea pe care incerci sa o eviti. eu sunt in alt oras, deci nu stiu ce sa-ti recomand.

si dupa cum bine se vede din ultimile pagini, subiectul asta e cam parasit. 

bafta totusi. 

 

Multumesc :)

 

O sa vedem, pentru inceput sotul o sa-si ia ceva pt el, apoi cat mai sta pe acolo, o sa se informeze si sa-si faca o parere, apoi vom vedea ce inchiriem pe termen mai lung cand venim si noi ( eu si pititca noastra).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hallo fetelor

Luni ajung in Stuttgard si a-si vrea sa vizitam ceva pe acolo cu copii dar si ceva magazine in centru, ceva puncte ce merita vazute si cu strada daca se poate. Avem cca 6 ore dsponible.

multumesc

 http://www.wilhelma.de/

http://www.stgt.com/stuttgart/mercedesmuseume.htm

Noi am fost doar la wilhelma care este destul de mare si dureaza ceva pana o vizitezi .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna fetelor, stiu ca s-a discutat dar nu gasesc...am fost astazi sa cer info pt. obtinerea cetateniei germ si mi-a spus sa aduc certificate de nastere, casatorie actuale. eu le-am schimbat pe toate cu model nou, european dar nu recent, ci de cand am auzit ca asa e mai simplu si sa nu fac un drum special in ro in cazul in care mi-ar trebui. aveti idee ce sa fac?  am dat si B1, am programat ex de einbürgerung, m-a dat peste cap treaba cu certificatele, n-am luat in calcul ca azi e 13 :D

in plus nu calculeaza cei 8 ani de cand avem primul anmeldung ci de la data obtinerii Freizügigkeitsbescheinigung, iar documentul asta stiu ca nu se mai cere, de ce s-ar lua totusi in calcul? eu am incercat sa intreb de ce asa dar nu m-a lamurit, trebuie sa gasesc ceva scris sa-i bag hartia in fata, ma intarzie cu 9 luni.

 

vacanta placuta sau vreme buna acasa :)

pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, noua ne-au cerut hartia de la primul Anmeldung si nu Freizügigkeitsbescheinigung. 

Uite aici Link de la Bundesregierung unde scrie clar ca cei 8 ani se socotesc de la data emiterii primului titlu legal de sedere pe teritoriul Germaniei (Aufenhaltsgenehmigung)

 

http://www.bundesregierung.de/Webs/Breg/DE/Bundesregierung/BeauftragtefuerIntegration/Staatsangehoerigkeit/anspruchseinbuergerung/_node.html#doc133996bodyText2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi cristina, ma documentasem si eu inainte, dar nu m-am putut intelege neam cu omul ala, de 2 ori am intrebat si raspunsul a fost de genul ca asa trebuie, acum o sa ma duc cu hartiile poate reusesc sa-l fac sa calculeze corect si nu sa astept pana la anul

inca nu m-am lamurit cu certificatele, am gasit cine se izbise de problema, roxy, dar nu mi-a raspuns inca. ma gandesc ca cel mai usor ar fi sa le traduc aici si deci traducerea sa nu fie mai veche de 6 luni, cu toate ca-s model international si n-au nevoie de traducere...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe aici e "tote hose", sunteti toate in vacanta :-)

 

LA noi incepe scoala joia viitoare - abia astept ca programul de la hort e pentru gravide, nu pentru oameni care au joburi normale! Noi am fost anul asta in concediu in Austria - Zell am See si am fost foarte incantati, inclusiv copiii, desi fie-mea intreaba daca anul viitor mergem din nou intr-o vacanta "adevarata" - ca asa aproape de casa (1000km!!!!) nu e vacanta (sic!). 

Poate mai povesteste pe unde a fost in vacanta ca eu sunt in cautare de idei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...