Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

scuze, n-am mai intrat...

am intrebat aici la aok si mi-au scris pe o hartiuta E121, asta acum 7 ani :)

 

 Formularul E 121/S1
 "Atestat pentru înscrierea titularilor de pensie, a membrilor familiei acestora şi actualizarea listelor"

Formularul E 121  este eliberat pentru a permite atât titularului de pensie sau de rentă, cât şi membrilor familiei acestuia, fie că îşi au sau nu reşedinţa împreună cu acesta, să beneficieze de prestaţiile în natură de boală sau maternitate, acordate în numele instituţiei competente de către instituţia de la locul de reşedinţă, în conformitate cu prevederile legislaţiei pe care aceasta din urmă o aplică.
Documente necesare persoanei asigurate în vederea obţinerii formularului E 121:

  • copie de pe cartea de identitate/buletinul de identitate;
  • copie de pe decizia de pensionare;
  • dovada reşedinţei pe teritoriul altui stat membru, pentru solicitantul de pensie şi membrii de familie.

formularul stiu ca l-am printat eu de pe net, trebuie mai multe ex. ca nu mai stiu pe unde tre sa lasi cate unul...intai completat la casa de pensii, apoi la casa de sanatate unde apartin cu domiciliul, plus traducere a anmeldung-ului de aici, cu astea completate la aok sau poate alta krankenkasse, nu stiu ca n-am incercat decat cu aok...e mult de umblat, cozi si nervi in ro, eu am avut noroc ca am fost ajutata, dar important e ca se poate, mama are card aok ca si mine (salariata) si beneficiaza in acelasi mod, adica ce nu suporta casa la mine, nu suporta nici la ea, dar med. pt. bolile cronice sunt ori gratuite ori plateste 10%

 

mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Tema cu trecerea pensiei/asig.sanatate din RO pentru parinti e foarte interesanta, tebuie sa aprofundez. Eu cand am intrebat la MH Plus, mi s-a spus fie amandoi parintii lucreaza si locuiesc aici, fie isi fac Anmeldung-ul si incep ei sa cotizeze privat cate 175 €/luna. La pensia lor din Moldova inseamna fix 80% din pensia lor. Plus ca doamna de la MH Plus spunea ca trebuie platite retroactiv darile, de cand e Anmeldung-ul, adica daca parintii stau de 10 ani in Germania, trebuie platita asig.pentru 10 ani in urma. Asa ca am renuntat la idee sa mergem cu mama la primarie, cand a fost intr-o scurta vizita la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as avea o alta intrebare: imi poate recomanda cineva un avocat roman specializat in accidente rutiere?

 

Eu sunt membru ADAC, am pachetul family plus, asigurarea suplimentara de Unfallschutz n-am mai facut-o (alti bani, alta distractie). Intreb insa pentru un prieten din RO, care a iesit normal pe autostrada si doua camioane (ce mergeau in paralel si s-au ciocnit), au declarat ca din cauza lui s-a intamplat accidentul. Politistii vazandu-l cu nr. strain, i-au crezut pe camionagii. Acum trebuie sa se prezinte la proces, aici in Germania, ar fi bine sa aiba un avocat, ideal vorbitor de romana.

 

Ma poate ajuta cineva cu un nume / nr. de telefon, va rog?

 

Va multumesc mult!

Elena / Frankfurt a.M.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela banuiesc ca e vorba de republica moldova si atunci nu e valabil ce am spus pt. ca moldova nu e in ue, din pacate nu stiu nici un avocat

michelle, de cand cu noul format multi au renuntat la forum, pacat de schimbare, pentru ca eu una nu vad avantajele acestui format. pe fb sunt mai multe grupuri cu germania dar nu m-am alaturat vreunuia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...