Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 3 weeks later...

Buna dimineata. Am niste nelamuriri. Mi-am cumparat Auto, nu noua, de la Händler. El a facut TUV, mi-a rezolvat si numerele. EU mi-am facut asigurarile. Mai am de platit Steuer, Maine ma duc, ca e luni.

Si mai trebuie ceva? Taxa de drum?

Maine IMI cumpar si trusa med, triunghi si vesta, sunt si aici, in Germania, obligatorii?

Se controleaza?

Azi e duminica,inca nu le am, e riscant sa fac o mica plimbare fara?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

hello!

 

 

este cineva in zona Reutlingen/Stuttgart care m-ar putea ajuta cu ceva detalii depsre locuinte/scoli (gimnazii)?

 

Peste vara ne vom muta din Regensburg in zona Reutlingen/Stuttgart si va trebui sa gasim locuinta si scoala pentru fiica-mea (cls 8 gimnasiu)

 

multumesc anticipat

Madalina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Buna fetelor,

 

 

Revin dupa aproape 2 ani cu o intrebare. Am inchiriat casa la niste nemti in vara anului 2013. Ne-am inteles la pretul chiriei si nebenkosturilor, au platit garantie si am plecat.

Intre timp au aparut problemele cu platile. Nu au platit chiria deja de 4 luni si au o gramada de datorii. Invoca tot felul de motive, ca casa nu a fost gata, ca nebenkosturile nu sutn atat de scumpe, etc. Le-am trimis facturile ca dovada si si-au luat avocat ca sa se apere. Avocata tot ne taraganeaza, ba ca trebuie sa le aratam contul unde este depusa garantia, ba ca de ce nu este pe un cont german. Acum chiriasii spun ca eiau bagat bani in casa, au facut terasa siau bagat 25k de euro si ca e vina noastra ca le-am dat casa neterminata. A mai picat si chiriasa pe scari in gradina si si-a spart fata si dau vina pe noi ca nu am pus balustrada la scara din gradina. In orice caz, acum ne-au spus clar in fata ca nu ne mai platesc chiria si sa vorbim cu banca noastra ca ei cumpara casa direct dela banca. Bineinteles cu pret de lichidare, mult sub pretul pietii.

 

I-am amenintat cu tot felul dar nu ajuta.

 

Nu avem asigurare pt chiriasi fiindca Pronicial unde avem asigurare pt casa ne-a spus ca nu ne asigura fiindca nu mai locuim in Germanai si sa ne luam asigurare in Romania.....mda....deci suntem stransi de nemti din toate partile si ne arunca deliberat in faliment personala fiindca banca va pune sechstru pe casa si noi vom ramane cu o datorie imensa la banca.

 

Ok, ce e de facut? Asigurarea am incheiat-o printr-un prieten care locuieste in Germania pe adresa lui, undeva in Bavaria. Asigurarea aia nu ne-a refuzat. Problema e ca o astfel de asigurare nu intra in functiune pana nu trec 2 luni de la incheierea contractului.

 

Am scris cam nestructurat si in graba dar poate aveti idei cam ce ar trebui sa facem.Chriasii refuza sa plateasca si sa paraseasca casa iar noi locuim in Romania. Am auzit de la altii ca nemtii vin cu camionul, ia lucrurile chiriasilor pe sus, schimba yala si ii pun in strada. Ce riscam atunci?

 

Deci, help!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...