Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

amonar, luati-va avocat si el sa se ocupe de problema. voi singuri ve-ti fi purtati ed la ana la caiafa, mai ales ca v-ati mutat din germania. 

avocat, e sfant. desigur ca te costa o caruta de bani, dar alta solutie nu ai. 

 

nu cred ca e vreuna din noi sa fi fost in situatie asemanatoare, si chiar daca ar fi fost, cazurile au particularitati si nuante diferite. 

imi pare rau de problema ta, sper sa o rezolvati in favoarea voastra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Imi pare rau Amonar de probleme avute cu chiriasii nemti, ma gandesc daca ati apela la un avocat roman si nu neamt? ca din ce vad avocatii nemti le dau dreptate lor, desi e ilogic. Ei au facturi la imbunatatirile care zic ca le-au adus? V-au instiintat cand le-au facut, ati fost de acord cu ele?

 

Si cum vine asta ca e vina voastra ca le-ati dat casa neterminata? Ei nu au fost de acord cu asta? Nu au vazut casa cand s-au mutat? Eu cred ca mizeaza pe faptul ca voi nu sunteti aici si ca sunteti straini. Trebuie sa aveti nervi tari si sa cautati un avocat bun.

Multa bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amonar, cind vine sotul acasa il intreb mai multe. Are experiente de genul asta.

 

Banca nu are cum sa-ti puna sechestru atita timp cit tu iti platesti rata. Chiar si in caz de neplata procesul e lung. Si se poate discuta cu banca pt gasirea unor solutii.

Din ce stiu eu, dupa 3 luni consecutive de neplata poti sa le faci Kündigung.

In nici un caz nu poti tu personal sa-i evacuezi. Evacuarea se face prin proces. Din pacate, chiriasii au cam multe drepturi pe aici.

 

Modificarile la casa facute de chiriasi fara acordul tau sint problema lor.

 

Cel mai "ieftin" pentru voi e sa va intelegeti atit cu chiriasii cit si cu banca. Mai bine renunti la niste chirii daca pleaca aia de buna voie din casa. 

 

Daca nu ai avut un Haftpflichtversicherung si aia s-au accidentat, cred ca esti buna de plata, din pacate.

 

Imi pare tare rau de situatia in care sinteti. Avem si noi chiriasi si exact de asa ceva ma tem. Din fericire pina acum nu am avut probleme.

 

Eu informatiile le am primite indirect. Dar cum am zis, sotul are experiente cu chiriasii in familia lui. Sper sa poata el sa-ti dea mai multe informatii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amonar,

 

revin cu informatii primite de la sot.

 

Daca nu au platiti 3 luni consecutiv poti sa le faci fristlose Kündigung. El zice ca nu ar mai discuta cu ei nimic. Trims Kündigung si pe urma va faceti Mitglied la Haus und Grundbesitzerverein. Ei au avocat si pot sa va indrume ce sa faceti mai departe

 

Din informatiile date de tine, chiriasii vostri vor sa cumpere casa voastra cit mai ieftin. Imi amintesc ca ai puse poze cu casa pe vremuri. O casa superba.

Eu i-as scoate pe astia afara cit de repede pot. La cum se comporta.

 

E important sa nu ramii la banca cu rata neplatita. Atita timp cit tu iti achiti platile la banca, ce probleme ai tu cu chiriasii e treaba ta nu a bancii.

 

Daca ai probleme cu plata ratelor, trebuie neaparat sa clarifici asta cu banca. 

Depinde acum si ce planuri aveti voi cu casa, daca vreti sa o mai tineti sau vreti sa o vindeti.

 

Daca chiriasii nu vor sa iasa din casa chiar si dupa Kündigung, va trebuie sa-i dai in judecata.Se face Räumungsklage. Alte costuri pt tine. Pina sa intre in vigoare si sa-i scoti fortat poate sa treca un an. In final, cheltuielile ar trebui platite de ei, dar initial trebuie sa platesti tu pe urma sa-ti recuperezi banii.

O alta varinata ca sa-i scoti, e sa vii sa te anmelduiesti aici si sa ai tu nevoie de casa. In situatia asta trebuie sa iasa din casa ta de care ai tu nevoie. 

 

Daca ei platesc din cind in cind chirie, chiar neregulat, e greu sa-i scoti afara. 

 

Banii de Kautiune ar trebui pusi intr-un cont searat de la inceput. Exista cont special pt asa ceva care se deschide de cele 2 parti impreuna. Dar chiar daca nu e un cont special si e doar un cont normal pe numele vostru, tot trebuie sa fie separat, exact cu banii astia. Fiindca tu trebuie sa le inapoiezi banii plus dobinda aferenta. Cam asta e regula. Noi asa facem. N-am inteles ce treaba are avocata lor acum cu contul asta. Despre el se discuta cind ies afara din casa. Eventula poate a mai gasit un motiv sa va puna bete-n roate.

 

Pt Nebenkosten se percepe o suma lunara, dar la sfirsit de an se face Nebenkostenabrechnung si in functie de cit au folosit chiriasii primesc inapoi bani sau va da voua. 

 

Pt casa tie ti-ar trebuie Wohngebäudeversicherung cel putin pt Feuer und Haus und Grundbesitzerhaftplischtversiherung (asta iti acopera costuri ca de ex in cazul accidentarii cucoanei). Daca nu ai asigurarea, probabil tre sa-i dai femeii ceva Schmerzengeld.

 

Asa cum vad eu, ai ceva probleme acum, o sa ai si niste costuri, dar pas cu pas le poti rezolva pe toate.

 

Probabil ca ei au o asigurare de avocat si isi permit sa puna avocata la treaba sperind ca va intimideaza si obtin casa mai ieftin.

Cert e ca daca voi cooperati cu banca, chiar si avind probleme de plata la ei, o sa gasisti o solutie buna pt voi. 

 

Astea sint informatii relativ la ce am inteles eu din ce ai scris tu.

Ma scuzi daca am inteles ceva gresit.

Daca mai ai intrebari, te ajutam cu drag daca putem. 

 

Numai bine!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rog fetele care au construit/renovat recent sa-mi spuneti de unde pot procura usi de interior din lemn? Am fost saptamana trecuta la o firma cu care lucreaza firma noastra care ne construieste casa si nu mi-au placut usile lor standard. Ce fac de unde cumpar niste usi frumoase? In Romania am vazut ca majoritatea cumpara de la Porta Doors sau Usi Grauthoff care sunt germane dar eu n-am gasit pe aici. Aveti ceva sfaturi pentru mine?

 

Multumesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna, 

Am si eu o problema. Prietenul meu a avut un accident de masina in ianuarie. Pe autostrada un LKW l-a lovit lateral stanga, incercand sa iass intr-o zona foarte aglomerata de pe autostrada. LKW-ul a si iesit apoi de pe autostrada, prietenul meu de socat ce era, la primul accident din viata lui, nici nu i-a retinut numarul.

In oglinda nu se vedea paguba, si a facut prostia sa mearga mai departe, fiind o circulatie groaznica si considerand ca si LKW ul asta a facut.

Ajuns acasa a vazut lovitura si s-a dus imediat la politie.

Acum, dupa 6 luni statul i-a intentat proces ca a fugit de la locul accidentului.

LKW-ul oprise mai incolo si anuntase accidentul.

Cine e de vina pentru accident nu intereseaza pe nimeni.

Acum ne cautam avocat.

Prietenul meu si-a gasit in sfarsit de lucru dupa mai mult de un an de cautari si are mare nevoie de carnet, pentru ca face naveta.

Daca aveti ceva idei as fi tare recunoscatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, 

Am si eu o problema. Prietenul meu a avut un accident de masina in ianuarie. Pe autostrada un LKW l-a lovit lateral stanga, incercand sa iass intr-o zona foarte aglomerata de pe autostrada. LKW-ul a si iesit apoi de pe autostrada, prietenul meu de socat ce era, la primul accident din viata lui, nici nu i-a retinut numarul.

In oglinda nu se vedea paguba, si a facut prostia sa mearga mai departe, fiind o circulatie groaznica si considerand ca si LKW ul asta a facut.

Ajuns acasa a vazut lovitura si s-a dus imediat la politie.

Acum, dupa 6 luni statul i-a intentat proces ca a fugit de la locul accidentului.

LKW-ul oprise mai incolo si anuntase accidentul.

Cine e de vina pentru accident nu intereseaza pe nimeni.

Acum ne cautam avocat.

Prietenul meu si-a gasit in sfarsit de lucru dupa mai mult de un an de cautari si are mare nevoie de carnet, pentru ca face naveta.

Daca aveti ceva idei as fi tare recunoscatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate merge la politie sa declare ca a simtit o lovitura, ca a vazut camionul depasindu-l si plecand mai departe si ca a presupus ca nu e nimic serios din moment ce soferul nu a oprit. Adica sa vorbeasca omeneste cu politistii si poate ii vor spune acestia ce e de facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ajunge vorba frumoasa Xio in cazul asta, ii trebuie numaidecat un avocat specializat pe probleme rutiere... Care sa incerce sa il scoata cu cat mai putine daune ( costul pentru avocat cam 700-1000 EUR). Alta posibilitate nu prea exista. vorbesc in cunostinta de cauza, am ajutat asa un coleg roman care atins 2 cm o alta masina in parcarea unui spital -a lasat nr de telefon dar a plecat mai departe pentru ca avea un CT foarte important. Insa totusi a iesit vinovat pentru ca a parasit locul faptei. I-am cautat avocat specializat si a primit doar amenda. ca si concluzie, nu se pleaca de la locul faptei oricat de mica, se anunta politia si daca ei iti dau voie sa pleci e OK. cristina

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...