Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Apropo, to vorbind cu o amica romanca din zona mea mi-a intrebat de ce nu trimit pe cineva la usa sa ii sperie putin si sa ii faca sa plateasca. Vecinii ne spuneau ca eu colaborez cu mafia romana, macar sa le fac pe plac, sa nu ramana doar la barfe. Daca voi cunoasteti niste romani care ar putea folosi ceva bani scrieti-mi un PM: In zona Aachen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara, 

Spuneti-mi va rog, daca stiti, exista in Germania vre-o institutie similara cu protectia consumatorului din Romania? Daca da, este imputernicita sa faca controale si sa dea amenzi, sau se ocupa numai cu indrumarea consumatorului? Cum functioneaza mai exact?

Merita sa "amenint" un operator de telefonie cu protectia consumatorului sau imi rad in fata?

Am de ceva timp o problema cu Vodafone si nu-i dau de capat.

Va multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, 

Spuneti-mi va rog, daca stiti, exista in Germania vre-o institutie similara cu protectia consumatorului din Romania? Daca da, este imputernicita sa faca controale si sa dea amenzi, sau se ocupa numai cu indrumarea consumatorului? Cum functioneaza mai exact?

Merita sa "amenint" un operator de telefonie cu protectia consumatorului sau imi rad in fata?

Am de ceva timp o problema cu Vodafone si nu-i dau de capat.

Va multumesc!

 

 

exista Verbraucherzentrale la tine in oras? sau in altul mai apropiat. mergi acolo, va trebui sa platesti o taxa, pe vremuri era 10 euro. le spui situatia si ei te indruma ce-i de facut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exista Verbraucherzentrale la tine in oras? sau in altul mai apropiat. mergi acolo, va trebui sa platesti o taxa, pe vremuri era 10 euro. le spui situatia si ei te indruma ce-i de facut. 

Ok, multumesc.

Pe mine de fapt nu ma intereseaza sa-mi rezolv problema prin ei. Vreau doar sa-i fac pe cei de la Vodafone s-o rezolve ei cat mai repede si intentionez doar sa le sugerez ca apelez la Verbraucherzentrale. De aia ma intereseaza daca e o institutie asa de..."bau-bau" cum e protectia consumatorului in Romania. 

Verbraucherzentrale face controale, da amenzi? Vreau sa stiu daca-i sperii sau nu.  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm, nu stiu sa-ti spun, insa ei au legea in mana si nu sunt ca cei din Romania. la nevoie te trimit la avocat, sunt buni.... dute la ei si ei iti spun ce sa faci. platesti taxa aia, dar macar abordezi problema din punct de vedere oficial. 

eu/noi am observat ca daca te duci undeva si stii ce sa spui (in sensul ca esti documentat si iti cunosti drepturile) ..... ai sorti mari de izbanda. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hm, nu stiu sa-ti spun, insa ei au legea in mana si nu sunt ca cei din Romania. la nevoie te trimit la avocat, sunt buni.... dute la ei si ei iti spun ce sa faci. platesti taxa aia, dar macar abordezi problema din punct de vedere oficial. 

eu/noi am observat ca daca te duci undeva si stii ce sa spui (in sensul ca esti documentat si iti cunosti drepturile) ..... ai sorti mari de izbanda. 

Am verificat si nu am Verbraucherzentrale la mine-n oras. E complicat si nu cred ca se merita. Voi incerca totusi sa le sugerez celor de la Vodafone ca apelez la serviciile lor in caz ca nu-mi rezolva problema. Practic, mi-au luat niste bani din cont pentru un serviciu pe care eu nu l-am solicitat, culmea, la un contract care nu a fost functional niciodata (am facut kündigung la el in termenul legal). 

Sa nu va legati la cap cu Vodafone in Germania ca tare neseriosi sunt...si au niste servicii execrabile!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa nu va legati la cap cu Vodafone in Germania ca tare neseriosi sunt...si au niste servicii execrabile!

 

 

acum trei ani cand ne-am legat la cap unde erai? (glumesc desigur  [flo2] ) 

si noi am avut probleme, ceva asemanator, dar sotul a telefonat cu ei de cateva ori si nu s-a lasat pana nu  a obtinut ce  a vrut. intotdeauna  a cerut numele celui cu care a vorbit, apoi  acerut sa vb cu un sef mai mare de acolo. intai au dat din colt in colt, apoi au cedat tinereii de la telefon si l-au dat mai departe la sef. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista Verbraucherzentrale cam in toate orasele. Mari sperante in ei nu poti sa iti pui.

 

Eu am apelat o data la ei dupa ce ma certasem cu Service-ul de la Media Markt. Am platit o taxa de 15 € si am stat de vorba cu o avocata sau jurista, ce o fi fost, care mi-a povestit doar lucruri pe care le stiam deja. Puteam sa mai platesc ceva taxa in plus ca sa imi intocmeasca avocata biroului o scrisoare de plangere, dar am zis pas. Pana la urma tot eu am rezolvat singura.

 

Cu Vodafone m-am telefonat acum vreo 4-5 ani cred ca vreo 6 luni intr-o veselie pentru ca nu au fost in stare sa imi puna in folosinta ce au zis in contract, mi-au trimis si ceva facturi aiuritoare, dar pana la urma in razboiul nervilor si dupa indelungi telefoane am scapat de ei definitiv, mi-au anulat facturile ciudate i mi-au dat si ceva bani inapoi.

 

Nervi de otel si stai pe telefon, poate dai de altcineva mai de treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum ne mutam acum trebuie sa renunt la cablul TV. Am sunat azi la Telecolumbus si mi/a spus domnul ala la telefon ca trebuie sa le scriu o scrisoare sau un email ca renunt si trebuie sa le spun care e noua mea adresa si sa le trimit o copie dupa nu stiu ce din Mietvertrag. I/am spus de 3 ori ca ma mut dar nu mai vrea cablul acolo. A zis sa stau linistita ca oricum la adresa aia nu pot pune dar ca asa trebuie sa procedez....de ce au nevoie de adresa mea noua si celelalte chestii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum ne mutam acum trebuie sa renunt la cablul TV. Am sunat azi la Telecolumbus si mi/a spus domnul ala la telefon ca trebuie sa le scriu o scrisoare sau un email ca renunt si trebuie sa le spun care e noua mea adresa si sa le trimit o copie dupa nu stiu ce din Mietvertrag. I/am spus de 3 ori ca ma mut dar nu mai vrea cablul acolo. A zis sa stau linistita ca oricum la adresa aia nu pot pune dar ca asa trebuie sa procedez....de ce au nevoie de adresa mea noua si celelalte chestii?

Xio, in Germania, la orice contract de servicii nu poti renunta decat atunci cand se incheie anul contractual. Practic, cu 3 luni inainte de expirarea contractului, tu trebuie sa faci Kündigung daca vrei sa renunti. Daca nu, contractul se prelungeste automat cu inca un an si tot asa. Daca tu te-ai mutat, esti constransa de respectivul contract si trebuie sa-l muti si pe acesta. Daca vrei sa renunti la el si nu ai anul implinit, trebuie sa platesti pana la incheierea anului.

Noua adresa le trebuie fie pentru a avea unde trimite facturile, fie pentru a-ti trimite ei negatie cum ca nu pot monta la acea adresa si atunci scapi  [:)]

Roaga-te sa fie a doua varianta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...