Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Multumesc pentru sfaturi. Am doi copii, doua fetite care acum sunt racite cobza. in ultima saptamana am trecut prin tot ce e mai rau;  voma, diaree, febra, au mai ramas doar cu tusea si mucii:).

 

 Nu e problema ca nu am cu ce sa imi ocup timpul pentru ca de doua ori pe saptamana, dupa gradinita merg cu fetita mare la o scoala pentru cursul de limba germana. Mai avem o zi de balet apoi doua zile din saptamana raman pentru iesiri in oras.  Eu lucrez acasa deci asta nu e o problema.. Nu stiu limba germana si nici nu am inceput un curs pentru ca nu m-a atras dar e musai sa incep. Am zis sa ma adaptez mai intai..Fetita mica inca nu merge la gradinita dar o sa mearga in curand. Problema este ca sunt atat de coplesita de vremea asta incat nu mai am energie. nu mai am spor in nimic. Nu mai am chef nici sa lucrez. LA inceput am crezut ca sunt bolnava dar cu timpul mi-am dat seama ca am o stare proasta doar cand este innorat. Cand este soare e perfect pentru mine numai ca dureaza putin. Am inceput sa alerg si sa mananc sanatos adica mai mute fructe si legume, mai multe lichide. mai putina carne.  calciu plus vit.d iau si spirulina. E un pic mai bine dar tot nu am energia pe care o aveam in Romania..O sa merg sa imi fac niste analize mai amanuntite cand o sa imi fac asigurare de sanatate, deocamdata nu am. 

 

 multumec pentru raspuns si Sarbatori fericite!!!

 

 

imi vine sa zic Sarbatori insorite!!! ca mie doar soarele poate sa imi mai aduca fericirea:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ma intereseaza un spital de urgente pentru copii in Hamburg. multumec mult

Illia, nu exista spital de urgente pentru copii ci doar spitalul de copii. E in Altona:

 

Bleickenallee 38

22763 Hamburg

 

NU intra in panica. Iti trimit pe mesaj privat numarul meu de telefon (suntem vecine, eu locuiesc in Iserbrook). 

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Illia, nu exista spital de urgente pentru copii ci doar spitalul de copii. E in Altona:

 

Bleickenallee 38

22763 Hamburg

 

NU intra in panica. Iti trimit pe mesaj privat numarul meu de telefon (suntem vecine, eu locuiesc in Iserbrook). 

 

Cristina

 

 

uite cum apare soarele!!!  [flo2]

 

 

sarbatori frumoase tuturor.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda....asta am uitat [:X] : Sarbatori fericite doamnelor  [aho] !

 

In alta ordine de idei, voi ce gatiti? si cand incepeti cu sarbatoritul? Noi sarbatorim maine (de fapt am inceput sa ma cinstesc cu sheriful de vreo 3 zile [alcool] ). 

 

Cadourile le dam maine (Henrik da de ieri tarcoale la brad). 

De gatit, gatesc relativ traditional romaneste (sarmale, salata beuf, cozonac) si...mai pe dinafara (ciorba de gaina - cred ca avea 100 de ani pentru ca am fiert 3 ore la ea si tot tare e, friptura de vita la gratar). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Illia, nu exista spital de urgente pentru copii ci doar spitalul de copii. E in Altona:

 

Bleickenallee 38

22763 Hamburg

 

NU intra in panica. Iti trimit pe mesaj privat numarul meu de telefon (suntem vecine, eu locuiesc in Iserbrook). 

 

Cristina

Miriluta multumesc mult  pentru grija. Noi mergem la Iserbrook de doua ori pe saptamana pt ca acolo avem ora de germana:) Micuta se simte mai bine, dupa ce s-a trezit s-a jucat si mi-a spus ca nu o mai doare urechea. Oricum, o tinem sub observatie si daca se agraveaza nu avem incotro, o sa mergem la spital. 

 Dupa ce s-a trezit micuta si am vazut ca e bine am luat rucsacul la spinare si am plecat la Ebe sa cumpar ingrediente pentru cozonaci si cadouri pt mos Craciun pentru ca toata saptamana am zacut :). va multumesc mult pentru sustinere.

 

Mesajele mele apar cu intarziere pentru ca sunt membru incepator si este nevoie sa fie aprobate de administrator.. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Illia, sanatate multa copilei.

 

In Elvetia, in zona de langa Zurich, vremea e la fel ca la voi: din octombrie pana in martie doar nori, ceata, ploaie [zirea] te inveti cu timpul...eu m-am invatat, sunt aici de 12 ani

Ella iti multumesc pentru sustinere. Si eu sper sa ma obisnuiesc cu vremea. Am observat in ultima vreme ca sportul ma ajuta foarte mult numai ca am un program ciudat si nu pot sa fac sport atat cat ar trebui..Ne gandim sa ne cumparam o banda pentru alergat pentru casa. 

 Dupa ce am postat mesajul in care va ceream ajutor ma gandeam ca o sa credeti despre mine ca sunt una care nu are ce face si se plange ca ii este rau de la vreme. Eu insami ma acondamn ca nu pot sa depasesc problema asta. Am observat in jurul meu oameni tristi si incordati, nefericiti. cel putin asa par.  Eu vreau sa fiu fericita ca sunt aici pentru ca nefericirea mea se va rasfrange si asupra copiilor. pe de alta parte mi-e mila de fetita mea cea mare ca este friguroasa si toata viata v-a fi nefericita ca aici este frig..

sarbatori fericite si zile cu soare:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...