Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Buna, fetita cea mare a inceput sa vomite din nou, maine mergem la doctor sa cerem un consult mai amanuntit sau niste analize.

 Nu inteleg ce se intampla cu aceste boli de sunt asa rezistente, Copilul nu a mancat absolut nimic din ce am pregatit pentru Craciun. Am fost in parc, cand am plecat de acasa era foarte bine ca altfel nu am fi plecat si cand ne-am intors  a inceput sa ii fie rau. sper sa nu fie apenticita.

 

 Vroiam sa va intreb daca le-ati facut copiilor si vaccinul pentru meningita. este obligatoriu in Germania? La ultimul control  doctorita ne-a  spus sa ne facem programare neaparat pentru acest vaccin. 

La Ana la gradinita sunt putini copii vaccinati. 

Nu stim ce sa facem..Chiar trebuie facut si asta pentru meningita?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

toata noaptea am pazit copilul bolnav si am citit aproape patru capitole ..

Va rog sa ma mai ajutati cu un lucru:.. vreau sa fac o trusa  cu medicamente .Inainte sa venim aici fetitele noastre nu se imbolnaveau  si in afara de nurofen.. altceva nu mai aveam in casa.  

 

Acum va rog sa imi spuneti  ce ar trebui sa cumpar de la farmacie. sa imi spuneti,va rog, denumirea in germana.  De exemplu pentru diaree, ce pot sa iau? am fost la farmacie si am luat de capul meu colina dar copilul  nu vrea sa il ia cu niciun chip.  Voi ce aveti in trusa de medicamente?

pentru voma am in casa vomex sirop pe care l-a vomitat iar vomacur  nu a avut niciun efect.  Stiti un medicament mai eficient? 

 fac o precizare importanta..eu nu le dau copiilor medicamente de capul meu dar sunt situatii in care trebuie sa le dau ceva pana ajung la doctor. Avem aparat de aerosoli cumparat din Romania si imi este frica sa il folosesc fara indicatii de la doctor.  

 multumesc mult si sa aveti o zi frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la spital cu micuta. am stat cinci ore. Pentru cinci ore am avut impresia ca suntem in Romania. copilul e spre bine. doctorul a spus sa ii mai punem inca o zi supozitor si crede ca o sa isi revina..asa speram si noi. 

 Astazi m-am gandit toata ziua ca Dumnezeu a vrut sa se intample asa sa apreciez viata asa cum este ea;, cu bune si cu rele. 

 Va doresc sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la spital cu micuta. am stat cinci ore. Pentru cinci ore am avut impresia ca suntem in Romania. copilul e spre bine. doctorul a spus sa ii mai punem inca o zi supozitor si crede ca o sa isi revina..asa speram si noi. 

 Astazi m-am gandit toata ziua ca Dumnezeu a vrut sa se intample asa sa apreciez viata asa cum este ea;, cu bune si cu rele. 

 Va doresc sanatate!

Ilia, fetita ta are probabil Magendarm - un fel de enterocolita. E normal sa se imbolnaveasca des, aici sunt alti microbi decat in Romania :-)

 

 

 

Impotriva vomei e buna Coca-Cola (insa normala, cu zahar, nu cea dietetica). In plus e buna dextroza (Traubenzucker). Gasesti si la Budni sau la Lidl (langa casa - se cheama Dextro). 

 

Impotriva febrei - Nurofen si Paracetamol. LA febra mai mare poti incerca cu bai cu apa calduta, sosete cu otet. 

 

Incearca sa eviti sa mergi cu copiii la Urgente. Medicii lucreaza programul lor normal pe sectie si trebuie sa se ocupe si de copiii care vin ambulant. E normal sa astepti cateva ore. 

 

Aparatul de aerosoli il poti folosi linistita - daca nu ai solutie, poti cumpara de la farmacie, se cheama Kochsalzlösung zum Inhalieren. 

 

Suna-ma daca ai nevoie de ceva. 

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili,

 

sanatate multa!! uite ca intru mai rar pe aici.

 

rabdare rabdare...

ce ti se intampla de la vreme e normal. dar acu vine primavara si la voi in HH si soarele si lumina vine la voi.

 

----------------

cu trusa de medicamente: nu iti recomad decat termometru si paracetamol sau nurofen.

ai mei le-au luat asa din plin cu norovirus si rotavirus. ca cat ii dadeam vomex etc etc..cu atat prelungeam boala. asa ca il lasam sa elimine virusul. si scurtam perioada.

 

nu are sens sa faci lista pt ca primesti gratis totul la copii. ai pediatru?

---------------------

 

cu urgenta: ei fac o triere. vai ce bufneam si io acu cativa ani. pana cand s-a imbolnavit unul din copii. cronic. . cand intram la urgenta ne interna. simteam ca mor.

acu am scapat. nu zic inca hop. dar daca ajung la spital cu vrun cap spart. astept in liniste ca stiu ca sunt altii grav, daca astept atata. si multzumesc Cerurului ca ma trimit acasa.-----------------------------

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarbatorile cu bine si din partea mea! 

 

Eu intru f greu pe internet, adesea nu imi merge, asa ca intru f rar pe forum. 

 

Da vreau sa o salut pe noua venita Illia2015. Si eu am avut probleme cu adaptarea atat la vreme (stam destul de departe de Hamburg dar avem aceeasi vreme innorata si ploioasa) si la ziua redusa. Copii se vor obisnui cu vremea asta, tie iti va mai lua ceva timp. Eu am incercat pe vremuri sa merg si la solariu, dar nu m-a ajutat. Cauta un hobby sau un sport care sa te puna in contact cu lumea. Riscul de depresie la cei neobisnuiti cu intunericul si cu umezeala nu e de neglijat si nici de luat in ras

 

Eu am intotdeauna cateva medicamente acasa: nurofen sirop, sirop de tuse, medicamentele pt astma celei mici, pastile de carbon activ pt caz de otravire cu substante chimice, alcool pt dezinfectat, supozitoare pt temperatura, Otriven pt nas infundat si spray cu apa sarata. Nu dau niciodata antibiotice fara prescriptie clara din partea doctorului. 

 

La diaree nu dau nici un medicament la inceput. Ai mei fac foarte des enterocolita (Magendarmgrippe) si in Germania, si in China. Am in casa sticsuri si biscuiti simpli (sau poti sa iei paine din aia uscata daca mananca, de ex Brandt Zwieback) si Coca-cola. Doar daca fac temperatura sau se mentine peste 3 zile merg la doctor (riscul e prea mare sa preia alti balauri in sala de asteptare). 

 

Amonar, imi pare tare rau de patania ta. Nu ai cum sa inchei contractele de caldura si electricitate daca sunt pe numele vostru? Daca vrei sa vanzi casa si pui anunturi nu ai voie sa le dai preaviz si sa ii scoti din casa? Stiu ca legea e f nefavorabila pt cei care dau in chirie ceva, cumnata mea a preferat sa vanda decat sa inchireze, desi ar fi scos bani frumosi fiind langa o universitate. 

 

Pt cei noi veniti, egal ca inchiriati sau dati o locuinta spre inchirere, musai musai sa va faceti Rechtschutzversicherung. Puteti avea necazuri de ex si cu firmele de telefonie (cele mai dese necazuri din experienta mea), cu vecinii sau cu co-chiriasi. Faceti protocol clar de predare-acceptare, eventual poze cu starea bailor, a bucatariei si a ce considerati ca poate fi stricat sau ca nu e in buna stare si unde proprietarul ar putea sa va ceara bani ulterior pretinzand ca voi ati facut paguba (stiu persoane care nu au mai primit cautiunea de 2000 de euro inapoi pt daune inchipuite) sau chiriasul ar putea pretinde ca nu a facut el paguba si ca asa a primit locuinta. Nu toti sunt problema, noi am tot stat cu chirie si totul a fost rezonabil, pagubele facute de noi au fost preluate de Haftpflichtversicherung (si nu au fost exagerate). Dar paza buna trece primejdia rea si exista tendinta sa se profite de cei care nu apartin locului. Noua ni-i s-a cerut cand am inchiriat atat dovada cat castigam cat si dovada de la cei care ne-au inchirat inainte, ca nu am lasat datorii si ca nu am facut probleme. In caz ca voi faceti reparaturi / modificari scrieti clar in contract sau cereti confirmare scrisa din partea celeilalte parti. Daca se strica ceva, sunati pe proprietari sa va zica ce firme sa chemati (sa nu existe pe urma cearta despre preluarea cheltuielilor, unii proprietari mari au contracte cu diverse firme). 

 

In general sa nu incheiati contracte prin telefon (a facut sotul o data greseala, i-au pus in contract o gramada de chestii in plus) sau la usa in graba. La asigurari am avut o experienta nefericita cu MLP, nu ii recomand. Aveti dreptul timp de 2 saptamani sa reziliati contractul fara motive si fara probleme daca va dati seama ca ati facut o greseala. 

 

Sper sa foloseasca cuiva ce am scris. Pt cei vechi prin Germania nu sunt informatii noi.

 

Va doresc de pe acum un Nou An cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, pe 19 am tirmis un Email. nu a ajuns?

 

La multi ani sarbatoritei!! la multi ani sanatosi voua minunatilor!!!

 

cum a fost?

Nu a ajuns...o fi in SPAM :-(.

 

Multumesc frumos Alex [flo2] . Inca nu a vrut sa sarbatoreasca, am avut doar 4 alte pupeze acasa si au ramas peste noapte. Ramanem in ianuarie sa vedem unde vrea sa sarbatoreasca.

 

Iti scriu mail.

 

Pup [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilia, fetita ta are probabil Magendarm - un fel de enterocolita. E normal sa se imbolnaveasca des, aici sunt alti microbi decat in Romania :-)

 

 

 

Impotriva vomei e buna Coca-Cola (insa normala, cu zahar, nu cea dietetica). In plus e buna dextroza (Traubenzucker). Gasesti si la Budni sau la Lidl (langa casa - se cheama Dextro). 

 

Impotriva febrei - Nurofen si Paracetamol. LA febra mai mare poti incerca cu bai cu apa calduta, sosete cu otet. 

 

Incearca sa eviti sa mergi cu copiii la Urgente. Medicii lucreaza programul lor normal pe sectie si trebuie sa se ocupe si de copiii care vin ambulant. E normal sa astepti cateva ore. 

 

Aparatul de aerosoli il poti folosi linistita - daca nu ai solutie, poti cumpara de la farmacie, se cheama Kochsalzlösung zum Inhalieren. 

 

Suna-ma daca ai nevoie de ceva. 

 

Cristina

multumesc mult pentru raspunsuri. de ce mi-a fost mai frica nu am scapat. asta era bola de care imi era cel mai frica; enterocolita. Acum  am capatat experienta si nu mai sunt asa speriata.:) 

 

Ana este o fetita aproape transparenta, e slabuta si foarte pretentioasa cu gusturile. este o lupta pentru mine sa o fac sa guste ceva, am incercat sa ii dau traubenzuker dar nu a vrut sub nicio forma.E genul care zace lesinata in pat..a baut in schimb niste suc de mere pe care l-am cumparat de la spital de la un aparat:). 

 

 Solutia pentru aparatul de aerosoli este ser fisiologic? Am doua pungi cumparate din Romania ca am avut surpriza sa nu pot cumpara decat cu reteta de la medic.

 Acum se simte mai bine. multumesc pentru sustinere. M-ati ajutat sa nu mai fiu chiar asa speriata. off acum ramane sa vad cum o fac sa manance ca nu vrea nimic. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...