Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Lili,

 

sanatate multa!! uite ca intru mai rar pe aici.

 

rabdare rabdare...

ce ti se intampla de la vreme e normal. dar acu vine primavara si la voi in HH si soarele si lumina vine la voi.

 

----------------

cu trusa de medicamente: nu iti recomad decat termometru si paracetamol sau nurofen.

ai mei le-au luat asa din plin cu norovirus si rotavirus. ca cat ii dadeam vomex etc etc..cu atat prelungeam boala. asa ca il lasam sa elimine virusul. si scurtam perioada.

 

nu are sens sa faci lista pt ca primesti gratis totul la copii. ai pediatru?

---------------------

 

cu urgenta: ei fac o triere. vai ce bufneam si io acu cativa ani. pana cand s-a imbolnavit unul din copii. cronic. . cand intram la urgenta ne interna. simteam ca mor.

acu am scapat. nu zic inca hop. dar daca ajung la spital cu vrun cap spart. astept in liniste ca stiu ca sunt altii grav, daca astept atata. si multzumesc Cerurului ca ma trimit acasa.-----------------------------

Didialex, avem pediatru dar  ne-a spus de data trecut cand a vomitat fetita mica; daca ii dam doua supozitoare su nu inceteaza voma sa plecam la spital. pediatru e de fapt la o clinica si acolo stam la rand ca la spital si de fiecare data le-a consultat alt medic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aschiutza, multumesct pentru primire. mi-am facut un plan pentru anul 2016. trebuie sa il respect pentru ca este singurul care ma v-a ajuta. asa cum ati spus si voi: sport, limba germana, lucru. plus copiii. de fapt familia pe primul plan. Si mai este ceva, am citit de curand ca trebuie sa multumim cat mai des, sa fim recunoscatori si asa o sa fac.

 Va multumesc pentru sustinere si va doresc sa fiti sanatoase si sa aveti putere de munca pentru anul 2016.

La multi ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si La multi ani! eu am inceiat anul si tot eu il incep.:)

 ,,deci pe 31 decembrie eram la urgente cu copiii si mai pe seara am cazut eu lata de bolnava..inca mai zac. mai am o durerea de burta.de care sper sa scap repede. Zic Doamne fereste de asa boala. Eu nu am mai trecut prin asa ceva si sper din toata inima sa nu mai trec..Nu inteleg de unde au bietii copilasi atata energie sa suporte boala asta magen darm grippe?  Mie mi-a fost foarte greu. 

 Credeti ca daca ne mai imbolnavim o sa fie la fel de epuizanta sau acum avem deja anicorpi? 

 

 

Sanatate si soare:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Illia multa sanatate  [flo2]

 

si mie mi se par enterocolitele astea mai urate ca orice gripe. Si copiii mei au tras bine cu ele, dar in timp au facut forme tot mai usoare. Cati ani au copiii tai? Din pacate pe aici circula alti crocobauri fata de cei cu care s-au mai intalnit si nu prea au imunitate la ei. Va fi bine, nu iti fa griji. Din experienta mea, cel mai repede se scapa daca lasi la inceput sa se elimine cat mai repede, nu sari direct cu medicamente ca numai prelungesti boala. Stiu cat de greu e  [flo2] 

 

eu medicamente pentru copii din buzunarul meu nu am cumparat niciodata. Daca au ceva care ma depaseste ma duc cu ei la medic si primesc reteta. La noi in oras este si un cabinet special de urgente la copii in curtea spitalului (dar nu la urgente in spital) care e deschis seara de la 7 la 10 si in week-end toata ziua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ilia, un an nou frumos si sanatos. 

magen darm e un virus care vine si pleaca. cateodata e tare pacatos ca vine cu dureri si stari fizice foarte proaste, alte ori nu-i asa rau. egal ce masuri drastice de igiena folosesti tot te poti procopsi cu el la un momendat. 

la fel si virusi de raceala. imi amintesc in primul an cand ne-am mutat in germania in iarna am racit cu totii, am zacut vre-o 10 zile numai in pat, ne-am oblojit unuii pe altii, cand ne simteam putin mai bine intre doua reprize de febra,  fugeam la cumparaturi, apoi acasa la zacut in pat. 

dar va acomodati cu toate, chiar si cu virusii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, un an nou fericit si prosper!

 

Ce mi se pare "haios" e ca eu si sheriful picam lati cate o saptamana cand ne molipsim cu Magen-Darm iar copii sunt super fit dupa maxim 2 zile! 

 

Slava Domnului ca ai mei sunt mari acum...nu ne mai imbolnavim asa des de Magen-Darm, acum ne ferim de alte boli  [alcool] sau ne rupem ceva maini sau picioare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Aschiutza, multumesc. Da, ai dreptate, nu se poate incheia un contract in Germania, fara supra verificare juridica, nu poti avea incredere in nimeni, nici in nemti, nici in straini. Toti fura si inseala.

 

Procesul nostru a fost pe 20 ianuarie. Avocatul ne-a trimis un mail scurt in care ne-a spus ca ' a luptat cu tarie' :-) in folosul nostru. Ma rog, chestia e ca judecatorul nu a pronuntat inca nimic, chiriasii au 'voie ' sa dea raspuns doar pe 17 februarie si pe 23 martie este cel de-al doiela proces. Judecatorul a spus ca din cauza eigebedarfului contractul se termina oricum pe 31 iulie, cand se termina contractul oricum. Avocatul nostru a spus ca a cerut nu stiu ce protocol ca lucrurile chiriasilor sa fie confiscate, dar asta mai mult ca sa ii sperie, ne-a spus noua in mail, probabil ca ei se pisa pe protocolul asta. daca vor pot sa isi vanda tot din casa si nimeni nu le poate face nimic pana nu avem ceva in mana de la judecator. Intre timp pe noi ne-a costa toata 'afacerea' mii de euro, dati la avocat, pana acum vreo 3000. Si ratele la banca pe care noi le platim in continuare. Chiriasii au stat ca la mama acasa, asa un lux nu vor mai prinde ei, ca nemtii stiu ce hoti sunt printre ei. Uitlitatile sunt pe numele lor personal, nu putem sa le inchidem. Sunt curioasa ce va fi daca nu vor plati si pleaca. Cine va plati?

 

Chiriasii au spus acolo la tribunal ca ei ies (pe 31 iulie) doar daca le stergem absolut toate datoriile.....Deci eu asa ceva nu am auzit in viata mea.....sa pui conditii cand tu esti cel mai mare nenorocit de hot. Se pare ca in Germania poti sa faci mofturi si fitze daca furi si inseli, sa ti se faca tie dreptate. Si probabil ca vor lupta sa nu iasa, fiindca noi nu suntem de acord cu conditia asta. Tiganeala 100%.

 

Sunt curioasa cum e cu dovada aia pe care noi trebuie sa o dam cum ca chiriasii nostri au fost chiriasi buni....Apropo, am auzit de la vecini ca acesti chiriasi ar mai fi facut acelasi lucru si altora din zona, intr-un sat putin mai departe.....

 

In orice caz, daca vom avea hotararea judecatoreasca in mana si nu vor sa iasa, atunci intervenim cu forta. Ei probabil de abia asteapta ca se ne dea pe noi in judecata pt daune fizice si morale....Hehehe, multe lucruri invata omul la viata lui.

 

 

Edit: vecinul nostru ne-a spus sa apelam la mafie pentru ca nu vor iesi din casa nici cu hotarare judecatoreasca, nici cu politie...steu ei ce stiu. Si nea-u dat linkul asta, cand le-am spus ca nu exista mafia romaneasca. Au zic ca cunosc ei 'mafia nemteasca' care se ocupa special de chestiile astea. Au zis ca au vazut tipul care se ocupa de chestiile aste, arata ca Arnold Swartzeneger si are site http://www.kl-team.net/. Au zis ca numai asta ne va scapa de probleme.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amonar, multa bafta ! sa rezolvati o data..

.

Eu nu cred ca tb sa platiti voi ce e pe numele lor...asta e treaba lor...contractele sunt pe numele lor, deci tb sa plateasca...asa mi se pare logic...

Am auzit de persoane ca cel de care spui tu; ii sperie si pe cei care au datorii si nu le platesc..

Daca vine politia, vor tb sa iasa din casa...politia nu cred ca sta la discutii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amonar, offf.... cata nedreptate. imi pare tare rau. eu m-as lupta cu dintii, cu cerul si pamantul sa imi iau casa inapoi. si eu stiu ca datoriile se platesc doar pe numele celor care sunt, prin urmare nu ai de ce sa platesti tu utilitatile ce sunt pe numele lor. 

poti sa intrebi la Schufa, nu am avut niciodata de-aface cu ei, sau la firme de recuperari. lucrurile s-au stricat foarte mult in ultimii 10-15 ani in germania, in multe multe domenii. 

dar cu toate astea, exista rezolvare ptr orice. 

rabdare si putere multa va doresc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...