Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Multumesc Ella.

 

Btw, sotul mi-a spus ca la proces ultima oara a fost tot familionul prezent....ei doi, fiul si o sora care chipurile este avocata....Pana atunci noi stiam ca fiul lucreaza undeva in afara Germaniei si ca are bani multi, lucrand in IT: Noi la inceput l-am tot contactat sa ii spunem ca ma-sa nu plateste, ii trimiteam facturi si dovezi pe mail...dar el nu raspundea...deci toata intelegerea a fost, ca tot familionul sa puna mana pe casa, scoasa la vanzare de banca si ei sa o inhate pe bani putini....pentru fiul ei bineinteles. Acum li se spulbera orice vis...noi ne-am chinuit si am platit si rata la banca pt casa din Germania si si cheltuielile de aici din Romania. Datoria se va ridica la undeva 25k euro, bani pe care greu ii vom recupera, cu bani aruncati pe avocat plus procentul pe care avocatulsi-l retine daca castigam procesul. Plus, ei vor putea contesta pana in panzele albele poprirea pe pensie....ca asa e legea acolo...sa nu chinui cumva niste nemti amarati.

 

In plus, o vecina de-a noastra, care nu ne-a dorit de la inceput in strada, a depus marturie falsa si a trimis la tribunal. O vom ataca si pe ea separat in instanta. Probabil ca ei vor fi destul de destepti sa isi scoata toata mobila pana vor veni toate actele legale prin care putem dovedi ca politia are voie sa actioneze...

 

Va tin la curent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am nevoie totusi de ceva informatii.

 

Baiatul meu implineste 10 ani in mai. Din august va merge deci la scoala nemteasca. El a facut clasa 1 acolo. In Romania am rezistat cu el in scoala romaneasca cam 1,5 de an, din care 6 luni Lenau, scoala nemteasca si restul Montessori, scoala privata. Dupa aceea l-am scos de acolo si am facut un-schooling amestecat cu home schooling dar nu a fost inregistrat niciunde. Intre timp stie la perfectie engleza fiindca l-am lasat sa faca ce vrea si el a invatat de la tot felul de tutorials mult despre Minecraft si alte chestii IT: Acum incepe sa programeze.

 

Dar..am inteles ca la 10 se face diferentierea aia de gimnaziu si altceva. Ce va trnuie sa fac sa pot s ail inscriu la un gimnaziu din zona? Adica noi nu avem dovezi de sistem de invatamant clasical si in Germania nu e voie sa facem homeschooling. Ce trebuie sa fac ca sa il inscriu la gimanziu? E destul sa dea un examen, ceva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau Amonar ca treceti prin atatea necazuri.

 

Inscrierile pentru gimnaziu la noi in oras au fost deja la inceputul lui martie. Conditia era sa aiba recomandare de la scoala de unde au invatat pentru gimnaziu si media la mate, deutsch si sachkunde maxim 2,0 (asta e la noi in oras).

 

Nu cred ca il poti inscrie pentru gimnaziu acum. Daca vrea neaparat pe cararea asta poate ar fi bine sa repete clasa a 4-a aici si apoi sa mearga la gimnaziu. Daca nu vrea sa repete a 4-a, sa incercati la Oberschule sa ill inscrieti undeva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie totusi de ceva informatii.

 

Baiatul meu implineste 10 ani in mai. Din august va merge deci la scoala nemteasca. El a facut clasa 1 acolo. In Romania am rezistat cu el in scoala romaneasca cam 1,5 de an, din care 6 luni Lenau, scoala nemteasca si restul Montessori, scoala privata. Dupa aceea l-am scos de acolo si am facut un-schooling amestecat cu home schooling dar nu a fost inregistrat niciunde. Intre timp stie la perfectie engleza fiindca l-am lasat sa faca ce vrea si el a invatat de la tot felul de tutorials mult despre Minecraft si alte chestii IT: Acum incepe sa programeze.

 

Dar..am inteles ca la 10 se face diferentierea aia de gimnaziu si altceva. Ce va trnuie sa fac sa pot s ail inscriu la un gimnaziu din zona? Adica noi nu avem dovezi de sistem de invatamant clasical si in Germania nu e voie sa facem homeschooling. Ce trebuie sa fac ca sa il inscriu la gimanziu? E destul sa dea un examen, ceva?

Conteaza zona in care veti locui. Lucrurile s-au cam schimbat de cand au inceput sa vina valurile de emigranti.

Eu mi-am putut inscrie copilui la venirea din Romania direct la Gymnasium, insa acum, in zona in care locuiesc nu se mai poate. Copiii sunt inscrisi intai la Mittelschulle, abia apoi daca au rezultate bune sunt transferati la Realschule, dar prin repetarea unui an. La fel si de la Realschule la Gymnasium. 

Cel mai bine pentru el e sa faca clasa a 4 aici. Asa se reobisnuieste cu sistemul si cu limba. La sfarsitul clasei a 4-a, in functie de rezultate, vei vedea unde-l inscrii.

Dar atentie mare ce faci!

Daca baiatul tau nu a rezistat in sistemul de invatamant din Romania, sunt slabe sanse sa reziste la Gymnasium in Germania.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@mianda, noi nu am rezistat la invatamantul de aici nu din cauza competentelor ci din cauza atitudinii si mentalitatii cadrelor didactice. In rest a fost brici, el lua 10 la mate fara sa faca tema de casa si cel mai bun baiat din clasa cu mama invatatoare facea teme de ore intregi pe zi si iesea ba la fel de bun cu baiatul meu ba al doilea...Maica-sa m-a intrebat daca facem lectii suplimentare acasa...:-) Ma rog..si am fugit de sistemul asta de teme de casa din scoala primara, copiii sunt copii sa se joace si sa dezvolte emotional nu sa munceasca....e parerea noastra.

 

Vom lua legatura cu scoala lui primara unde a facut clasa 1 si eventual si cu gimnaziul din zona, am citit pe forumuri ca se da un examen la mate si la engleza. Germana o va recupera in cateva luni sunt convinsa. Dar trebuie sa vad ce spune si scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amonar, eu in locul tau l-as da in clasa a 4-a anul asta ce vine in scoala. Pana se reobisnuieste cu toate, cu sistemul, cu germana.... Sigur daca e baiat destept nu va avea nici un fel de probleme si voi aveti timp in liniste sa va lamuriti pe ce cale sa mergeti si la ce scoala sa il dati. Inca problemele voastre nu s-au incheiat, de ce sa iti faci una in plus.

 

Gymnasium e dur de tot din ce am auzit la prieteni si nu e vorba ca nu face fata ca inteligenta, ca munca sau ambitie, e despre reintegrarea in sistem.

 

Asta e bineinteles parerea mea. Tu stii cel mai bine ce vi se potriveste voua  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi traduce cineva scrisoarea, va rog?

 

wir haben noch keine Gerichtspost erhalten, auf Ihre Anfrage vom heutigen Tag allerdings bei der Geschäftsstelle des Gerichts angerufen und darum gebeten, uns die Entscheidung vorab per Telefax zukommen zu lassen. Das Urteil vom gestrigen Tag finden Sie anbei.

 

Die Beklagten wurden erfreulicherweise dazu verurteilt, das Objekt zu räumen und Sie von vorgerichtlichen Rechtsanwaltskosten von 958,19 € freizustellen. Allerdings wurde diesen eine Räumungsfrist von etwa 3 Monaten, konkret bis zum 30.06.2015  zugebilligt, um Ersatz anmieten zu können. Vorher müssen die Beklagten das Objekt nicht räumen. Abgesehen hiervon ist das Urteil nicht rechtskräftig, sondern könnte mit der Berufung angegriffen werden. Hierüber hatten wir bereits im Vorfeld gesprochen.

 

Wie Sie den Entscheidungsgründen entnehmen können, folgt das Gericht zusammenfassend unserer Argumentation, wonach der Rückstand der Mieter ungeachtet einzelner denkbarer Minderungs- und/oder Zurückbehaltungsrechte ausreichend hoch ist, um die fristlose Kündigung zu rechtfertigen. Auf die Begründetheit der hilfsweise ausgesprochenen Eigenbedarfskündigung kam es daher nicht an.

 

Wegen der Einzelheiten verweisen wir auf die äußerst ausführliche Begründung des Urteils.

 

Selbstverständlich stehen wir Ihnen bei etwaigen Rückfragen wie üblich gerne zur Verfügung.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am primit nici o informatie de la tribunal insa, in urma intrebarii adresate de dumenavoastra azi, am sunat la biroul de informatii al tribunalului si am rugat sa ne trimita decizia in avans prin fax. Decizia de ieri o gasiti alaturat. 

Din fericire, acuzatul a fost condamnat sa elibereze casa si sa va plateasca cheltuieli de judecata in valoare de 958,19€. Le-a fost acordat insa un termen de 3 luni sa elibereze casa, in mod concret pana la 30.06.2016, pentru a le permite sa gaseasca o alternativa. Inainte de acest termen, nu sunt pot fi obligati sa paraseasca casa. In afara de asta, decizia nu este inca definitiva, acuzatul avand posibilitatea sa ceara revizie. Despre aceasta posibilitate am discutat deja cu dumneavoastra. 

 

Asa cum puteti citi in motivarea deciziei, instanta a confirmat pozitia noastra si anume ca, suma rezultata din chiria restanta, chiar luand in considerare motivele pentru diminuarea platilor de catre acuzat, e suficient de mare pentru a justifica terminarea contractului de inchiriere. Motivarea terminarii contractului pentru uz propriu al locuintei nu a mai fost luat in considerare. Pentru detalii, gasiti atasata decizia tribunalului. Bineinteles ca va stam la dispozitie pentru intrebari. 

 

Imi traduce cineva scrisoarea, va rog?

 

wir haben noch keine Gerichtspost erhalten, auf Ihre Anfrage vom heutigen Tag allerdings bei der Geschäftsstelle des Gerichts angerufen und darum gebeten, uns die Entscheidung vorab per Telefax zukommen zu lassen. Das Urteil vom gestrigen Tag finden Sie anbei.

 

Die Beklagten wurden erfreulicherweise dazu verurteilt, das Objekt zu räumen und Sie von vorgerichtlichen Rechtsanwaltskosten von 958,19 € freizustellen. Allerdings wurde diesen eine Räumungsfrist von etwa 3 Monaten, konkret bis zum 30.06.2015  zugebilligt, um Ersatz anmieten zu können. Vorher müssen die Beklagten das Objekt nicht räumen. Abgesehen hiervon ist das Urteil nicht rechtskräftig, sondern könnte mit der Berufung angegriffen werden. Hierüber hatten wir bereits im Vorfeld gesprochen.

 

Wie Sie den Entscheidungsgründen entnehmen können, folgt das Gericht zusammenfassend unserer Argumentation, wonach der Rückstand der Mieter ungeachtet einzelner denkbarer Minderungs- und/oder Zurückbehaltungsrechte ausreichend hoch ist, um die fristlose Kündigung zu rechtfertigen. Auf die Begründetheit der hilfsweise ausgesprochenen Eigenbedarfskündigung kam es daher nicht an.

 

Wegen der Einzelheiten verweisen wir auf die äußerst ausführliche Begründung des Urteils.

 

Selbstverständlich stehen wir Ihnen bei etwaigen Rückfragen wie üblich gerne zur Verfügung.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...