Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Nu stiu ce anume se ramburseaza din cursurile alea, ca la Steuererklaerung am dat hartiile cu cursurile de limba ale sotului aici, B1 si B2, iar de la Finanzamt au spus mai intai sa aducem dovada ca a avut nevoie de certificat de B2 pt a se angaja, am trimis dovada, si apoi am primit raspuns ca asa ceva oricum nu se absetzen. Chiar am vruts a ii sun si sa ii iintreb de ce m/au mai pus sa caut pe net toate alea.

Deci el nu a beneficiat absolut deloc de faptul ca a invatat aici germana (ma refer la partea cu impozitarea), am spus sa fim cu bun simt si sa nu depuna actele pt somaj ca nu vine aici si cere bani de la stat.

 

 

Sotul tau a facut Integrationkurs oferit de Bundesamt für Migration und Flüchtlinge? 

Doar acest curs de integrare e subventionat si e doar pana la nivelul B1 inclusiv. Dar ai si 60 de ore de orientare dupa care primesti certificatul necesar la obtinerea cetateniei. Nu trebuie sa fii somer sau asistat social pentru a beneficia de acest curs.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poate mai intra Loredana si ne spune mai exact care e situatia sotului ei aici. Daca e angajat la o firma, cu contract si toate in regula are in mod automat asigurare de sanatate si Loredana si copiii la fel ca si familienversichert.

 

Loredana a spus deja ca sotul ei lucreaza in Nürnberg la o firma din Romania. Prin urmare, e detasat in Germania, el primindu-si salariul si diurna din Romania. Acolo este angajat si acolo este asigurat.

Daca Loredana se hotaraste sa vina cu copiii in Germania trebuie sa-si plateasca din buzunar asigurarile de sanatate. Din cate stiu eu, trebuie cate una pentru fiecare membru al familiei, dar s-ar putea sa ma insel, legile mai modificandu-se.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana,

 

rabdare maxima. scrie aici. multe info te vor ajuta. multe de vor speria. va trebui sa le treci prin filtru tau personal, klar.

 

am primit si io sfaturi bune si mai putin bune:

-de ex cu litera de lege mi s-a scris ca daca nu lucrez in DE nu voi primi vrun loc la gradinita. Ei da, am primit cum sa nu daca stiam chiar si mai devreme. la stat de la 2 ani si la nr 2 mai devreme. 117 euro cresa la nr 2 am platit, si nu eram social.

sunt scoli care asigura betreueung/ cresa pt cateva ore cat mama e la curs.

-sau, sa nu cumva sa sofez aici. timpenie e chiar placut pe strazile de aici.

 

dar,

am primit si multe sfaturi bune, multe pe privat de la fete inimoase. [flo2]

 

Saltu la limba io l-am facut dupa ce am conversat cateva ore pe saptamana cu o batranica. si, acu la 11 ani vb prost germana.  dar ma descurc. [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu. poti sa le sari, nu e o obligatie [alcool]

Asta si fac. Dar daca in postarea respectiva mi te-ai adresat, mi-a fost greu. 

Eu merg pe principiul ca daca tot fac un efort si scriu, macar sa-l fac pana la capat. Adica sa nu fiu superficiala, sa citesc cu atentie ce scrie interlocutorul si sa scriu cat de cat corect. E ca o carte de vizita a mea.

Probabil gresesc daca am aceleasi asteptari si de la ceilalti. Scuza-ma in cazul asta, ca vad ca nu ti-a picat bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selina, esti Steuerberater???

Nuba facut Integrationskurs, a fost la VHS si a facut acolo B1 si B2 ca ii trebuia pt Anerkennung.

Pt tatal meu am avut declaratiile de venit din Canada si ceva de la primarie, au spus sa mai trimit o copie legalizata cu traducere din Canada pt nu stiu ce, si ca dupa aceea e posibil sa imi mai ceara si alte documente. Am lasat-o balta ca taica miu era proaspat operat si nu avea cum sa se plimbe peste tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow nu ma asteptam la atatea raspunsuri. Eu sunt la servici pana la ora 4 si dupa iau copilul de la scoala si teme si joaca si se face 10 aproape ca nu respir. Copilul meu are diagnostic clar de adhd facut atat in Bucuresti cat si in Iasi cat si in Cipru. Este o mica bomba cu ceas in continua miscare. Face tratament deja de trei ani care s-a dovedit a fi intradevar de ajutor si unele apucaturi s-au temperat si chiar au disparut in timp.

Situatia concreta este in felul urmator:

- prin conjunctura soartei am ajuns in situatia in care sotul meu nu mai doreste sa isi continue viata in Romania si vrea sa le dea un viitor celor 2 copii , dintre care unul inca nenascut, celalalt elev clasa a 3-a la o scoala cu predare in limba germana, dar nu stie germana chiar foarte bine :))

Sotul meu in momentul de fata este detasat dar fara forme legale in Germania la periferia Nurnbergului. Deci asa cum ati inteles bine nu are contract. Pana in august maxim septembrie va ramane acolo. In privat va pot explica mai multe!

Eu muncesc si am deja 2 ani de zile in august intru in prenatal. Nu ma incanta ideea de a nu sta acasa cu bebe 2 ani de zile si inca nu m-am gandit la nici un job. Mi-am pus doar problema ca sotul meu ne vrea langa el, iar baiatul care are 10 ani isi doreste sa aiba parintii aproape. Ma sperie cate lucruri trebuie facute pentru a putea patrunde in Germania.

Eu in tara nu asi lua mai mult de 300 de euro caci am contract doar pe 4 ore desi lucrez mult mai mult (pentru cele care vor spune cum e posibil ....este viata are ulte suisuri si coborasuri si trebuie sa le luam ca atare). Dar concediul de creste a copilului este de 2 ani. In schimb locuinta in sine in Romania este oarecum ciudata : o baraca din lemn protejata cu polestiren si vata, in care si stau momentan sau posibilitatea mutarii cu soacra care va spun sincer nu este o solutie foarte buna.

Daca raman in tara copilul cel mare va plange dupa tata ca si mine de altfel si practic nu vom mai fi o familie , daca plec acolo imi pierd drepturile pe care le am aici ca si angajat. Sunt foarte confuza!

Sotul meu vrea sa se stabileasca legal acolo si asa am inceput intrebarile. Dupa septembrie va reveni in tara si va avea posibilitatea sa se angajeze la un angajator german si poate intr-o situatie mai normala. El este si bucatar si sofer asa ca posibilitati ar avea. Eu imi doream sa traga spre bucatarie caci are o stea michelin si ar fi bine dar mi-a spus frumos ca s-a cam saturat de bucatarie si de salarul mizer in comparatie cu munca prestata. A lucrat in Londra langa Big Ben si a aparut in revista la cei de la BBC. Am scris asta ca sa ma intelegeti ca se pricepe si e bun in ceea ce face numai ca de cele mai multe ori a fost luat de.....pentru ca e calm molcom si neam de neamt!:)) Il iubesc foarte mult!

Eu in conditii de nesiguranta nu pot pleca. M-am gandit sa ma interesez din timp pentru a nu avea surprize. Plus ca noi am mai fost plecati 4 ani in Cipru si 2 in Anglia. Va spun sincer ca nu a fost atat de greu dar se pare ca Germania e o piatra de incercare!

Sotul meu nu are nevoie de germana momentan caci lucreaza doar cu romani, dar in timp va trebui sa invete caci in planul pe care l-a facut fara germana nu face nimik.. Eu deja m-am apucat de germana, prind usor limbile straine si am ambitie asa ca nu imi fac griji ca nu ma voi descurca, doar ca visam sa stau acasa cu bebe macar 2 ani, si inca nu renunt la idee, sustin ideea sotului dar mi se pare destul de complicata.

In conditiile date nu vad decat o solutie eu aici si el acolo....dar asa imi voi distruge baiatul care deja sufera foarte mult in lipsa tatalui. Sunt foarte confuza! Voi cum ati proceda. Repet : nu suntem caz social. Avem niste banuti pusi deoparte doar ca imi doresc sa fac ce trebuie si cum trebuie ca sa se intample si ceea ce imi doresc eu si ceea ce isi doreste sotul. Am putea plati chirie in avans pe un an de zile si poate chiar mai mult, ma refer la intretinere, hainute etc , asi vrea sa fiu langa sot daca se poate daca nu, nu prea stiu cum sa procedez...offff fetelor....oare o sa o scoatem la capat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana,

 

am citit acu pe internet. Sper sa nu fiu io mesagerul ala negru, dar cred ca voi nu veti primi cei 300e si asta pt ca la cerere ai nevoie de dovada celor 12 luni lucrate in DE.

 

 am citit acum ce premise sunt necesare pt a depune cererea de Elterngeld. (eltern.de).

alocatie vor primi ambii copii fix DIN ziua in care lucreaza  un parinte. .

deci,

 

aveti nevoie de contract de munca, asa vine asigurarea Pt toti . 

Contract nelimitat=> locuinta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

am citit acu pe internet. Sper sa nu fiu io mesagerul ala negru, dar cred ca voi nu veti primi cei 300e si asta pt ca la cerere ai nevoie de dovada celor 12 luni lucrate in DE.

 

Unde ai citit asta? Este posibil sa fie informatii mai vechi. Legea s-a modificat  in ultimul timp pentru a preveni fenomenul de imbatranire a populatiei.

Am cunostinte care primesc acesti bani su nu au lucrat in Germania nici macar o zi.

 

Copiii au dreptul la alocatie chiar daca parintii lor nu lucreaza.Singurul inconvenient in acest caz este ca trebuie sa treaca 6 luni de la data anmeldungului si abia apoi sa ceara parintii acesti bani. Dar se acorda retroactiv si pentru cele 6 luni. Deci, nu se pierde nimic.

Daca macar unul din parinti lucreaza, nu mai este necesar sa treaca cele 6 luni. Se poate solicita Kindergeld din prima zi de cand acesta lucreaza

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...