Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Haideti, mai, ca nu trebuie sa plece  nimeni, ce Dzeu?

 

 

Dyanira, eu am facut ore de germana la o firma de recrutare, in Köln. Am ajuns acolo cu A2/B1, planul era ca din 1 iunie pana in 18 august sa avem B2-ul.

Am facut zilnic 6 ore pe zi. Gramatica cred ca am facut in total 3 sau 4 zile. IN rest doar jocuri mai citeam un articol din ziar, ne intreba o profa in fiecare zi ce am facut si spuneam toti pe rand. Spre sf. cursului s-au revoltat mai multi colegi ca nu invatam nimic, ca una dintre profe doar sta cu noi aiurea.

Ei, la ex. de B2 am luat punctaj mare tocmai din cauza acestei profe de la care fara sa imi dau seama am preluat expresii din viata de zi cu zi. Orele totasa, le incepeam la fix, dar ne lalaiam cu pauzele.

Sotul meu a fcaut la VHS B1 si a fost tare multumit. Depinde evident de la scola la scoala, ca doar sunt oameni care predau. Ce e in München nu e in Freiburg samd.

 

Alina, ar trebui sa il cunosti pe un OA de la mine de la spital. :))))) nemtii sunt tare relaxati cu copiii din cate am vazut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

noi suntem ca in concediu..zilnic la piscina sau plaja [pk]  n-am trait o asa vara in DE [:)] .

 

da, stiu ca in excursii daca copilul nu este insotit de edu nu intra in asigurarea gradi sau cum s-o numi.

in fine cam doi ani asa tot nu pricepi societatea unde te-ai mutat..egal ca-i america sau De. asa ca nu e just sa emiti judecati de valoare. Si io la randu-mi m-am ales cu fire albe dupa stilul asta german incepand cu a ma trimite cu mana goala acasa si copil cu 3 zile de febra [fri]  pana la faptul ca ii trimit la scoala si nici numele nu si-l creioneaza. dar, dincolo de astea e bine cunoscut si nu ascunde nimeni faptul ca rezultatele la invatatura sunt direct proportionale cu implicarea parintzilor. De ex io am copilul in orele de teme la sah sau blockflöte sau isi face doar temele de la mathe la hort..restul in special germana si compunerile ei le face cu mine. punct. io  sunt incantata ca el citteste mult si invata cu placere ca stie tabla inmultirii bine la sf clasei a doua, ca stie banii si cm ce conteaza ca are doar 15 minute de teme la mathe... [fal] [afro]

am plecat ca moor de cald

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna

 

noi ne coacem, voi?

 

mai, ce inseamna asta sa va suparati asa?  [flo2]  fiecare experienta este importanta, fie ea pozitiva sau negativa. depinde insa de fiecare cum o percepe.... stiti voi teoria mai departe. 

 

Alina, sanatate micutului. eu as cere explicatii. amanuntite. si nu as ierta pe nimeni. asa cum nici nemtii nu iarta nimik din ce considera ca au fost pagubiti sau nedreptatiti.

probabil ca mai stii, baiatul meu a fost agresat in curtea scolii si aruncat intr-un gard viu. am facut tot ce mi-a stat in putina sa fim tratati corect,  chiar directorul a fost schimbat.  

 

 

dyanira, sper ca totusi mai citesti. un sfat, schimba scoala urgent. chiar poti sa te arati suparata pe cum se desfasoara orele. 

 

am mai spus pe aici, dar mai repet. constat ca sunt nemti care profita de faptul ca esti Ausländer. de faptul ca nu cunosti limba suficient de bine, ca nu cunosti legile, ca nu cunosti multe. dar, daca te duci bine infipt si spui clar ce si cum vrei, te arati nemultumit si le mai dai putin si cu legea in cap atunci se fac mielusei. nu stiu din ce motive se comporta unii nemti asa, probabil e comoditatea... nu stiu. 

insa, tu si eu si noi cu totii vrem sa obtinem ceea ce avem nevoie ca sa traim aici, asa ca trebuie sa ne folosim de toate armele ce ne stau la indemana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa doua saptamani de soare si balaceala ne.am intors si noi din concediu...tot la soare [pk] .

Am facut ieri un maraton de 1800km in 18 ore...revin maine cu constatarile sherifului despre calitatea drumurilor si a soferilor din Franta si Belgia. Concluzia a fost ca nemtii sunt cei mai tari, cei mai cu mot si ce bine e acasa. 

Acum ma duc sa despachetez si sa calc ca maine o iau de coada. 

 

I poop you

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor, si noi savuram caldura si tare ma rog sa tina muuult, sa simt ca ma topesc de tot inainte de a veni iarna aia cate 6 luni pe an.

 

voiam sa spun ca mie mi-au scos o unghie cand eram copil si a crescut la loc si mai frumoasa. mai mult nu zic ca am mai tot zis si vb lu aschiutza , dijiaba. bine ca am scapat de crese, gradi si tot neamu lor si suntem maaari si distepti. asteptam si noi concediul, mai avem un pic. de soferii spanioli stie cineva ceva??

seara placuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina, io-s impotriva caldurii. vreau sa fie racoare.... cum e acuma.  [pk]

 din toata coacerea asta, cineva beneficiaza.  [flo2]  

 

noi am fost, eu si barbatul, in prima tura de concediu. asa de incalzire. in septembrie mergem si cu copii. da mai mergem inca cu copii. plecam in Kroatia. sper sa avem timp bun sa se balaceasca mititeii.  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ati fost singurei?? te urasc pt asta :)))) noi am fost in croatia de Pfingsten, ce sa zic, a fost superb. e a doua oara cand mergem dar acum am avut flexibilitate mai mare, data trecuta am fost cu bb mici. Va recomand Krka Park daca sunteti prin zona. Fain si ingrijit. A doua tura va fi Spania, abia astept, pe continent n-am mai fost.

Chiar ieri mi- a spus cineva ca nu i-a placut pe Costa Brava, eu sper sa avem noroc, de-acu oricum am rezervat.

Abia astept sa vad Barcelona, poate nu ma mai intorc, haha!

 

Azi e ultima zi de scoala, ultima zi de scoala primara, forever!!! un ochi rade, unu plange... vedem notele si apoi sarbatorim, ca asa tb, nu?

 

Acu e racoare, da' trece, mergem la baie din nou. In weekend am facut baie in Spitzingsee, va dati seama, apa aia se incalzeste o data la 10 ani.

 

o sapt calda si frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, da singurei!  [pk]

mergem in Opatja (cred ca am scris corect). de acolo la 100 si ceva de km este parcul natural Piltvice. 

scoala e gata si la noi. a venit deja vacanta. nu cu trenul de Franta, dar a venit.  [pk]

io ma bucur de racoare, azi si maine ca de joi intram iara la cuptor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...