Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Hmm a fost fostul meu sef la Mine, cel la Care loccuim. Pasiunea lui pe langa chirurgie e sa construiasca case :))) are deja 3 si acum a mai luat una si a reconditionat-o. Asta in care stam.

I-an aratat unde ne mutam si celocuinte ar fi acolo si ne a spus ca ar fi mai bine sa cumparam, daca tot vrem sa ramanem in zona.

Be am uitat impreuna la apartamente si am trecut la case. Era una cu un milion su ne a facut un calcul rapud ca da, dai ceva bani la inceput dar cate avantaje ai. Ok, era cu Nissbrauch, daca ne permiteam sa facem o investitie chiar era o idee buna, ca se vindea cu Nissbrauch 15 ani cu 900 000 si fara Nissbrauch cu 1 800 000.

In fine, am inceput sa ma uit la chestii mai accesibile, ceva in genul 300 000.

 

Poate cineva sa imi dea un exemplu cam cat platesti lunar pt asa ceva (credit), la ce alte plati trebuie sa ma mai astept samd?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Din cate am observat eu, pe langa rata propriu zisa la banca, faci si o asigurare cu acumulare de capital, care, dupa un anumit numar de ani se varsa in contul de credit. Asa se calculeaza de la inceput. Prin urmare, pe langa rata lunara la casa, mai ai de platit cateva sute de euro asigurarea.

Pe immovelt cred ca erau ceva simulari de calcul care aveau inclusa si suma din asigurare. Cu cat perioada de rambursare e mai mica, cu atat dobanda anuala este mai mica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, eu ti-as sugera sa faci un termin la banca voastra si sa cereti informatii. Actual dobanzile sunt inca mici (intre 1 si 2% pe an). Pe de alta parte, eu nu as plati 1.000.000 pentru o casa, nici sa ma impusti.

In Hamburg, spre exemplu, o casa costa minim 500.000 ( cu o curte de 50mp :-)).

Exista si makleri de credite, care iti cauta cel mai avantajos credit si isi iau comisionul de la banci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai na, iti dai seama a nici noi nu dam 1 000 000, ca nu avem de unde :))))

 

Mie doar imi sta pe creier gandul ca acei bani de chirie sunt bani pierduti pt ca ai fi putut sa iti platesti asa locuinta. Am vorbit cu un anestezist de la noi, tanar, din Polonia. A zis ca stie la ce ma gandesc,  ca e ca si cum ai arunca banii aia, dar el ii vede ca pe un pret pe care il plateste pt libertatea lui. Stie ca daca vrea sa se mute in Africa, renunta a locuinta si gata.

E adevarat si ca nu am un loc de munca stabil, in Romania stiai ca daca ai noroc sa prinzi post ramai acolo pana la adanci batraneti.  Si as fi legata de locuinta. cred ca imi iau o rulota si gata :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

Eu sunt Ana , mamica lui Tudor. Vreau sa multumesc tuturor mamicilor pentru gandurile bune transmise baietelului meu. De asemenea mamicii care m-a indrumat la inceput cand am contactat-o pe forum, mamicii care i-a trimis cadoul lui Tudor, s-a bucurat mult, mamicii care ne-a ajutat a doua zi de spitalizare cu traducerea si care ne-a sunat mereu sa vada cum suntem si daca avem nevoie de ceva...si nu in ultimul rand mamicii care s-a purtat cu fiul meu ca si cum ar fi fost al ei si care a fost langa noi mereu si ne-a sustinut indiferent daca a fost ziua sau noapte. De la ea am invatat ca oamenii pot sa fie si buni si ca fiecare copil are ingerasul lui, iar ea cred ca este unul dintre ingerasii baietelui meu...un mare "besc" din partea lui Tudor ( adica "te iubesc" [:)] ). Din partea mamei lui Tudor un mare "multumesc" pentru ca a fost langa mine si m-a ajutat in unul dintre cele mai grele momente al vietii mele.

Referitor la Tudor, acum se simte bine...este putin trist ca este „lipit” – cum spune el la ghips. Speram din suflet ca toata aceasta perioada grea pentru el sa fie uitata si sa aiba o viata normala.

Va multumim si va imbratisam din Hamburg pentru inca 7 saptamani, dupa care va vom trimite numai ganduri bune din Romania  [:)]  !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici, sunt mamica a doi baieti de 6 si 8 ani si ma gandeasc ca la anul sa ma mut cu toata familia in germania-nurnberg. 

mamicile din germania sunteti multumite de sistemul de invatamant nemtesc si cum se descurca copiii la scoala?

baietii mei  sunt aici la scoala  in clasa 2-a si cel mic va incepe in toamna clasa pregatitoare, dar nu imi prea place cum se preda in general in romania si sistemul in sine facut prost, plus ca pe termen lung nu vad nici o imbuntatire si nici nu vad un viitor prea bun pt copii.

anul acesta am fost cu totii vizita in nurnberg la fratele meu ce sta acolo si mi-a placut orasul f mult si viata in sine de acolo.

ma gandesc ca pt viitorul copiilor ar fi mai bine sa le dau sansa sa invete acolo,plus ca as putea sa le ofer mai multe ca aici la noi unde salariile sunt la un nivel mic, nu suntem caz social ne descurcam cat de cat dar prea multe nu putem sa facem.

daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri legate de scoala din germania si oare cat de bine le-ar prinde copiilor acolo......as aprecia tare mult!!

va multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...