Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


Recommended Posts

Eu m am uitat peste manualul nepoatei mele si m am minunat de cat de usoare sunt lectiile in comparatie cu ce aveam noi.

Aici am vazut copiii cam stresati de scoala.

Depinde si de profesori si de fiecare, nu generaluzez.

Doar impartirea asta a elevilor cu cine are voie la facultate si cine nu, asta mi se pare hitlerista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 848
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt stresati multi copii la scoala din  Romania, temele sunt multe, materia este grea si stufoasa, profesorii nu reusesc in timpul unei ore sa predea destul copiilor,  astfel ca multi partinti se plang ca din clasa a 5-a in sus fara meditatii nu se prea poate, de fapt cred ca se incurajeaza meditaiile in general si nu sunt tocmai ieftine nu toti isi permit si totusi multi parinti fac eforturi mari pt copiii lor.

noi am patit pe clasa a 2-a sa avem exercitii ce nu le puteam rezolva si chiar  parinti cu studii superioare... sunt multe de spus legat de invatamantul nostru, nu se compara fata de cum era acum 10-20 ani.

 

La noi ar fii o problema necunoasterea limbii germane, dar ma gandesc pana la anul sa facem cursuri de limba aici  in tara daca ne hotaram sa plecam pana la urma, macar sa avem o baza. Am inteles ca ar fii in Germania clase speciale pt invatarea limbii germane pt copiii care nu cunosc bine limba, si se fac pregatiri inainte de ai baga in clasele normale, nu stiti oare sunt aceste clase in orice scoala sau doar in anumite zone/scoli?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc ca pt viitorul lor e mai bine sa faca scoala acolo, ar avea alta sansa de reusita, macar cand termina sa aiba un job platit.

Aici la noi in schimb se face multa scoala dar la final putini au noroc sa reuseasca cu adevarat si sa fie multumiti, nu e de mirare ca multi cand termina isi doresc sa plece in afara sa lucreze  pt bani mai multi, putini accepta joburi prost platite in tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m am uitat peste manualul nepoatei mele si m am minunat de cat de usoare sunt lectiile in comparatie cu ce aveam noi.

Aici am vazut copiii cam stresati de scoala.

Depinde si de profesori si de fiecare, nu generaluzez.

Doar impartirea asta a elevilor cu cine are voie la facultate si cine nu, asta mi se pare hitlerista.

 Si mie scoala din Germania mi se pare foarte, foarte usoara, comparativ cu ce am invatat noi in Romania, chiar daca ma refer la Bayern si la Gymnasium.

Xio, toata lumea are acces la facultate, dar pentru asta trebuie sa invete  [:)] Oricand, oricine, isi poate completa studiile.

Dar nu toata lumea trebuie sa faca facultate. Invatamantul din Germania scoate repede platitori de taxe si pensii, nu absolventi someri de cate  doua facultati.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi s epare gandirea nemtilor buna, ca nu s ejeneaza nimeni daca nu are facultate, ca la noi.

Doar ca mi se pare nazist sistemul, sa faci diferentierea in clase mici, sa excluzi din start copii de la facultatile de medicina, drept samd, doar pt ca in liceu nu au avut chef sa invete bine.

Nepoata noastra a vrut la medicina, si/a pus Muenchenul pe primul loc, doar ca media de intrare e 1,0. Iar celelalte facultati care sunt pe locul 2/3/4 nu te iau daca vad ca nu ai vrut din prima la ele.

 

ca nu toti trebuie sa faca facultate mi se pare ok. Ca poti incepe sa lucrezi si sa castigi bine la 18 sau 19 ani mi se pare fantastic.. De asta au si aatat de tineri copii, ca isi permit.

Dar ideea astag ca daca nu ai invatat in scoala bine, din clasa a 1/a pana la bac si ca de asta nu poti intra la medicina unde poate chiar ai talent...asta nu ma prea incanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...

Dar ideea astag ca daca nu ai invatat in scoala bine, din clasa a 1/a pana la bac si ca de asta nu poti intra la medicina unde poate chiar ai talent...asta nu ma prea incanta.

 

Pe tine-ar fi trebuit sa te incante, ca doar asa ai ajuns sa profesezi in Germania.  [:-)))]

Sistemul asta e bun, doar ca ar fi necesare ceva mai multe locuri la facultatile ai caror absolventi nu sunt suficienti pe piata muncii. Dar, in acelasi timp, de ce sa nu vina medicii tineri din europa de est si sa se stabilesca in Germania? Creste si populatia, creste si natalitatea in viitor, toate astea pe costuri zero! Cine castiga?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ok scoala aici si copiii mei (clasa a 3-a si a 7-a) merg cu placere la scoala. Intr-adevar mai usoara decat in Romania insa mie nu mi se pare ca e mai slaba din cauza asta. Copiii mei stiu amandoi sa faca referate, stiu sa caute informatii, nu sunt obligati sa invete sute de comentarii pe de rost, fac experimente, work-shops, tot felul de extracuricuriculare incepand de la muzica (fie-mea canta intr-o trupa) pana la curs de atletism (Henrik face la Grundschule) toate oferite de scoala, fara costuri aditionale pentru parinti, la religie vorbesc despre toate religiile si nu despre biserici, primesc responsabilitati in scoala, au feedback cu dirigintele clasei si nu patesc nimic daca isi süun parerea...si asa mai departe. Copiii nu fac pregatire aici niciodata (exista ceea ce se cheama Nachhilfe pentru copiii care au dificultati la invatatura si care se supune unor reguli clare) si au timp dupa scoala sa fie si copii. In vacante nu se dau mii de probleme la matematica ca tema de vacanta, copiii nu sunt aratati cu degetul daca, din diverse motive, trebuie sa repete o clasa si el mai important: nu toti copiii TREBUIE sa mearga la facultate si sa devina avocati sau manageri sau medici. Sincer, eu sunt fericita ca am posibilitatea sa imi cresc copiii in Germania. Sunt amandoi foarte buni la scoala insa sunt constienta ca nu are face fata la scoala din Romania...insa nici nu vad de ce ar trebui sa faca fata la mai mult. Uite asa "slaba" cum e scoala in Germania, nemtii sunt motorul Europei.

 

Xio, nu te supara, dar mie nu imi place termenul de nazist. Cine nu are chef sa invete...trebuie sa faca altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ok scoala aici si copiii mei (clasa a 3-a si a 7-a) merg cu placere la scoala. Intr-adevar mai usoara decat in Romania insa mie nu mi se pare ca e mai slaba din cauza asta. Copiii mei stiu amandoi sa faca referate, stiu sa caute informatii, nu sunt obligati sa invete sute de comentarii pe de rost, fac experimente, work-shops, tot felul de extracuricuriculare incepand de la muzica (fie-mea canta intr-o trupa) pana la curs de atletism (Henrik face la Grundschule) toate oferite de scoala, fara costuri aditionale pentru parinti, la religie vorbesc despre toate religiile si nu despre biserici, primesc responsabilitati in scoala, au feedback cu dirigintele clasei si nu patesc nimic daca isi süun parerea...si asa mai departe. Copiii nu fac pregatire aici niciodata (exista ceea ce se cheama Nachhilfe pentru copiii care au dificultati la invatatura si care se supune unor reguli clare) si au timp dupa scoala sa fie si copii. In vacante nu se dau mii de probleme la matematica ca tema de vacanta, copiii nu sunt aratati cu degetul daca, din diverse motive, trebuie sa repete o clasa si el mai important: nu toti copiii TREBUIE sa mearga la facultate si sa devina avocati sau manageri sau medici. Sincer, eu sunt fericita ca am posibilitatea sa imi cresc copiii in Germania. Sunt amandoi foarte buni la scoala insa sunt constienta ca nu are face fata la scoala din Romania...insa nici nu vad de ce ar trebui sa faca fata la mai mult. Uite asa "slaba" cum e scoala in Germania, nemtii sunt motorul Europei. Xio, nu te supara, dar mie nu imi place termenul de nazist. Cine nu are chef sa invete...trebuie sa faca altceva.

Total de acord cu tine. Insa, dupa 12 clase, zero cultura generala! Si ma refer la ce-i care-si dau bacul...Nu stiu cum e cu cei care nu fac Gymnasiumul, dar imi inchipui ca-i jale.

Eu cunosc copii care fac pregatire cu profesor la diverse materii. SI fii-mea mai merge uneori cand simte ca nu intelege ceva la matematica. Dar vorbesc aici de copii mai mari, care se pregatesc pentru Abitur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda, e posibil...dar mie tot mi se pare mai ok decat in Romania. Noi inca putem sa le explicam noi copiilor cand nu inteleg ceva.

Si da...ai dreptate si cu cultura generala insa, din nou, nici in Romania nu sunt toti absolventii de liceu experti :-) Iar in Germania nu umbla, definitiv, cainii cu covrigi in coada si nu totul e roz, dar argumentele pro sunt mult mai multe decat cele contra si din punctul meu de vedere, scoala nu e definitiv unul din punctele contra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...